Ryzen 5xxx serisi curve optimizer ne işe yarar?

Grajd0

Picopat
RAM
GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 2x8GB
Ekran kartı
ASUS Radeon RX 6650 XT DUAL 8GB
Anakart
ASUS PRIME B450M-K II
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Merhaba arkadaşlar,

Ryzen 5 5600 CPU'ya sahibim. Kasa CPU cooler limitimin 150mm olması nedeniyle Scythe katana 2 soğutucuyu Cooler Master MasterGel ile birlikte kullanıyorum. Stress testinde(AIDA64, Prime95..) İşlemci sıcaklığı 73-74 dereceye sabitleniyor. Ayrıca işlemcimin Single ve multi Core performanslarından da memnunum. 73-74 derece sıcaklıklar stress testinde ve yük altında benim için gayet yeterli fakat high seviye bir oyuna girdiğimde işlemci sıcaklığım yavaş yavaş 73-74'ün üzerine çıkıyor. 80-81 civarlarına geliyor. Bu sıcaklığı daha aşağılara çekmek istediğim için forumda araştırma yaptım. Sanırım Ryzen 5000 serisi ile birlikte gelen curve optimizer özelliği işlemciye hız aşırtma yaparak soğutma imkanı veriyor. Fakat söylediğim gibi ben overclock değil undervolt yapmak istiyorum.

@Recep Baltaş'ın AMD işlemci soğutma videosundaki gibi yaptığımda ya da forumdaki Ryzen 5 3600 undervolt rehberlerinde gördüklerimi uyguladığımda maalesef dilediğim sonuçlara erişemiyorum.

Curve optimizer kullanarak işlemcimi overclock ederek veya etmeyerek nasıl daha soğuk hale getirebilirim? Bunun için paylaşılan rehberleri detaylı bulmuyorum. Curve optimizer kullnarak hem performansı artıran hem de işlemcisini daha soğuk kullanabilen var mı?​

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm bulabildiniz mi? 5600 için bende araştırıyorum şu sıralar..
@Grajd0

Maalesef halihazırda kullanılan yöntemleri denedim fakat olumlu bir sonuç alamadım. Hem işlemcim +150MHz daha hızlı çalışsın hem de 20 derece daha soğuk olsun olayı benim işlemcim için geçerli değil sanırım. Güzel bir blok soğutucu aldım sıcaklık değerlerim yük altında 25 derece düştü.

Geri
Yukarı