Ryzen 7 1800X vs i7 7700K

@H. Hüseyin Hocan böyle salakça şeyleri nereden buluyorsun ya da uyduruyorsun anlamıyorum. %70 civarında Ryzen daha iyi olsa şu an İntel diye bir firma olmazdı. Ve satış açısından İntel hala önde. Sen render yapacaksan belki Ryzen ama oyun ve yük altında işlemciyi bırakıcaksan tabikide İntel. Ryzen çok çekirdek performansı iyi tamam. Yayın yada render yapıcaksan Ryzen ama oyun yada günlük kullanım için İntel.
Ryzen'ın 4k performansı 7700k ile bire bir ki ben 4k için sistem topluyorum. Biraz da gelecek odaklı topluyorum açıkçası ve çekirdek farkı da burda ortaya çıkıyor. Yorumlarımdan da anlamışsınızdır herhangi bir ürünün fanı değilim ancak ryzen ın gelecek optimizasyonlar ve güncellemeler ile daha da iyi olacağını düşünüyorum. E bunu gören Intel de daha iyi ürünler çıkarmak zorunda kalacak ve kazanan biz müşteriler olacağız. Bu arada zaten 4k 60hz monitör kullanacağımdan 100 ile 110 fpsnin benim için bir anlamı olmayacak. :)

Bu arasa üslubunuza dikkat ederseniz daha da sevineceğim.

Ryzen'ın 4k performansı 7700k ile bire bir ki ben 4k için sistem topluyorum. Biraz da gelecek odaklı topluyorum açıkçası ve çekirdek farkı da burda ortaya çıkıyor. Yorumlarımdan da anlamışsınızdır herhangi bir ürünün fanı değilim ancak ryzen ın gelecek optimizasyonlar ve güncellemeler ile daha da iyi olacağını düşünüyorum. E bunu gören Intel de daha iyi ürünler çıkarmak zorunda kalacak ve kazanan biz müşteriler olacağız. Bu arada zaten 4k 60hz monitör kullanacağımdan 100 ile 110 fpsnin benim için bir anlamı olmayacak. :)
Çıkarıyor zaten hocam. Daha 8 çekirdekten 10 çekirdeğe geçen yıl geçen Intel, bu yıl 18 çekirdekli işlemci çıkartacak. Onlar bile rakiplerinin gücünü kabul etmişken fanlarının kabul edememesi sadece komik duruyor.

@H Hüseyin hocam indirime girdi diyorsunuzda sadece indirimi 1 firma yaptı. Onun dışında başka firma indirim yapmadı. İntel korksaydı tüm indirimlerinde indirim yapardı.

Çoklu çekirdekte Ryzen'lar üstün ancak tek çekirdek performansında Intel i7 serisi üstün. Oyunlarda Intel'in 6900k gibi çok çekirdekli işlemcilerine baktığımızda ve Ryzen 1800x ile kıyasladığımızda Intel üstün. Bence AMD alınacaksa Zen 2 serisi beklenmeli. Ayrıca 4k çözünürlükte oyun oynandığında işlemciye binen yük azalmaktadır.

Çoklu çekirdekte Ryzen'lar üstün ancak tek çekirdek performansında Intel i7 serisi üstün. Oyunlarda Intel'in 6900k gibi çok çekirdekli işlemcilerine baktığımızda ve Ryzen 1800x ile kıyasladığımızda Intel üstün. Bence AMD alınacaksa Zen 2 serisi beklenmeli. Ayrıca 4k çözünürlükte oyun oynandığında işlemciye binen yük azalmaktadır.
Malesef bekleyecek sürem yok. Bu arada SSD almadım sisteme ancak sizce şart mı ssd?

SSD günümüz sistemlerinde bence gerekli ama bütçede sıkıntı varsa sonrada alınabilir. Ancak sonra aldındığında ise Windows'u aktarmak veya sıfırdan yeni Windows yüklemek ile uğraşacaksınız.
Samsung marka çok pahalı. 400 TL vermek istemiyorum açıkçası, önerebileceğiniz daha uygun ve benzer performans veren bir ssd var mı?

Samsung marka çok pahalı. 400 TL vermek istemiyorum açıkçası, önerebileceğiniz daha uygun ve benzer performans veren bir ssd var mı?

SAMSUNG 850 EVO dışında almayın derim SSD'lerin bir ömrü var. En uzun ömürlü çözümler 850 EVO 'dan başlıyor ve üst segmentlere kadar çıkıyor. İnternetten biraz bakarsan daha anlaşılır olur.Bu arada sistemindeki soğutucuyu H115 İ gibi 280mm'lik bir radyatöre sahip bir soğutucu alırsan hem daha sessiz hemde daha performanslı olur.

SAMSUNG 850 EVO dışında almayın derim SSD'lerin bir ömrü var. En uzun ömürlü çözümler 850 EVO 'dan başlıyor ve üst segmentlere kadar çıkıyor. İnternetten biraz bakarsan daha anlaşılır olur.Bu arada sistemindeki soğutucuyu H115 İ gibi 280mm'lik bir radyatöre sahip bir soğutucu alırsan hem daha sessiz hemde daha performanslı olur.
Öncelikle o soğutucu çok pahalı. Zaten başta o.c. yapmıcam ve stok sağutucunun performansı gayet iyi. Alacağım kasaya da uymuyor zaten sanırsam.(Cooler Master Masterbox t5)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı