Ryzen 7 2700X overclock yapma

Ctnnali

Hectopat
Sistemimde tüm parçaları tamamladıktan sonra artık overclock yapmak istiyorum.
İlk sorum işlemciye yaptığım overclock oyunlarda FPS artışı sağlar mı?
İkincisi ise nasıl overclock yapmalıyım? ASUS al Suite 3 programından yapıyorum ama bazen gereksiz fazla ısınma oluyor bazen de restart atma oluyor. İşlemcimi hangi frekansa getirmemi önerirsiniz?
Son sorum ise şu bilgisayar yüksek performans güç planında iken işlemci sabit 3.9 GHz'de duruyor. Dengeli ye aldığım zaman 2.1 GHz ile 3.9 GHz arasında git gel yapıyor. Sürekli 3.9 da durması zararlı mıdır? Dengelide oyunlara girsem performans kaybı olur mu?
Ayrıca küçük bir OC denmesinden sonra eski haline geri aldım ama İşlemcim artık Turbo Boost açmıyor devre dışı bıraktı sanırım.
Sistem özellikleri
  • Ryzen 7 2700X
  • ASUS TUF B450 PRO GAMING
  • RX 580 Nitro 8 GB
  • Cooler Master MB520 kasa
  • Cooler Master Masterliquid ML240L soğutma

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen üzerinde overclock ile oyun performansı bekliyorsan yapmana gerek yok. Az etkisi var. Onun yerine 3600MHz Ram , Çift kanal gibi seçeneklerle uğraş overclocktan daha fazla performans artışı olacaktır. Ama sen yine overclock yapacam diyorsan 4.2'ye yap bırak. Güç denetiminden en düşük işlemci modunu %5'e falan al.

Ryzen üzerinde overclock ile oyun performansı bekliyorsan yapmana gerek yok. Az etkisi var. Onun yerine 3600MHz Ram , Çift kanal gibi seçeneklerle uğraş overclocktan daha fazla performans artışı olacaktır. Ama sen yine overclock yapacam diyorsan 4.2'ye yap bırak. Güç denetiminden en düşük işlemci modunu %5'e falan al.
Oyun için bir artısı yoksa illa overclock yapmama gerek yok hocam. Ramlar 3000 mhz dual. Şu an için upragade edemem ama ilerde olabilir.
Size bir soru sormak istiyorum. Bios reset ledim. Bu resetten sonra bilgisayarım yüksek performans güç planında işlemci hızı sürekli değişken oluyor ve 4.3 ghz yi gördüğü oluyor
Sanirim bu tek çekirdeğin ulaştığı turbo boost hızı. Overclock yaptıktan sonra ise örneğin 4.1 yaptım overclock u. Bu sefer yüksek performansta tüm çekirdekler 4.1 de kalıyor. Ne düşüyor ne çıkıyor. Overclocku iptal edince de 3. 9 da sabit kalıyor. Bios sıfırlamadan eski haline gelmiyor. Bu turbo boost özelliği sanırım. Bu sabit kalmadı neden kaynaklanıyor?

O elinizdeki anakart ile zor küçük oynamalar, yapılsa da büyük veya orta düzeyde bir oc yapmanız, zor çünkü elinizdeki anakart B450MK(Asusun giriş seviyesi B450 anakartı) ile aynı mosfete sahip.

O elinizdeki anakart ile zor küçük oynamalar, yapılsa da büyük veya orta düzeyde bir oc yapmanız, zor çünkü elinizdeki anakart B450MK(Asusun giriş seviyesi B450 anakartı) ile aynı mosfete sahip.
Mesela ne kadar oc yapabiliriz hocam? 4.2 ghz i destekler diye düşünüyorum.
@Shimada Sensei buyrun hocam.

Son düzenleme:
BIOS'a gir, AI Tweaker bölümüne gel, alta in, orada Core voltage ayarının üzerine getir fareyi. Sol altta standart voltage diye bir değer yazması lazım. O değeri paylaşır mısın?
Hangisi hocam
Son güncelleme :
4.2 ghz biosdan sabitledim. Core performance boost kapattım.
Pbo açık olduğu için hep verdiğim voltage yetersiz kaldı. Sonra pbo da kapattım. 1.3 v ile stabil çalıştı. Stres testinde 70 i geçmedi. Pbo açık denediğimde 1.45v ancak yetiyordu ve 90 derecelere geliyordu.
Manuel oc sonrası pbo ve core performance boost kapalı mı olması gerekiyor?

Dosya Ekleri

• IMG_20191216_010901.jpg
    IMG_20191216_010901.jpg
    2,1 MB · Görüntüleme: 141
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı