Ryzen 7 2700X ve 1080 Ti Sistem Siyah Ekran Sorunu

Gserkan

Decapat
Arkadaşlar herkese merhaba,

Sistemimi kuralı 1 hafta oluyor ama aşağıdaki gibi sorunla karşı karşıyayım. Sistemimde genelde PC yük altında ve oyunlarda, belli bir süre sonra ekran siyah ekrana geçiyor, sanki PC çalışıyor ama klavyeden hiçbir tuş işlemiyor reset ve başlat tuşuna da basamıyorum fanlar dönmeye devam ediyor. Kasanın elektriğini söküp tekrar takıp PC'yi çalıştırdığımda PC açılınca işlemci hızının 3.80MHz'lerden 0.53 MHz'e indiğini görüyorum ve PC'de takılmalar başlıyor. Tekrar düzgünce restart attığımda tekrar PC açılınca 3.80MHz'leri görüyorum.

Oyunlarda tüm soğutucuları %100 ile çalıştırarak giriyorum işlemci sıcaklığı 45 derece, GPU sıcaklığı da 68 derecelerde oluyor ve bu seviyede ekran yine de siyah ekrana geçiyor.
PC'min donanım parçalarını ayrıntılı olarak aşağıda sizlere yazıyorum. 2 haftadır konuyu bir türlü çözemiyorum, çözüm konusunda bana yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim.

• İşlemci Ryzen 2700X yeni aldım
  • Anakart Asus Rog crosshair VII Hero Wi-Fi yeni aldım
  • Ekran kartı MSI Gaming X 1080 Ti 1.5 sene önceki PC'imden taktım
  • RAM Gskill Trident 16 GB 3200 MHz BIOS'tan ayar yaptım bellekler 3200MHz'de çalışıyor 1.5 sene önceki PC'mden taktım.
  • Kasa Coolermaster Maker 5t
  • Ön soğutucu Corsair LL120 3lü set yeni aldım
  • Power 750W Gold thermaltake RGB 1.5 sene önceki PC'mden taktım
  • CPU Soğutucu coolermaster 240ml sıvı soğutma RGB yeni aldım
  • Harddiskler Samsung 960 Evo 500 GB- Corsair 120 GB SSD - WD 750 GB - Seagate 3 TB 1.5 sene önceki PC'mden taktım.

Sıcaklıkta öyle fazla değil ama PSU’da sorun olabilir mi? Yük altında yetersiz kalıyor olabilir. Yani 700 w elbette yeter böyle bir sisteme ama ben arızalı olma gibi bir durumdan bahsediyorum. Windows güncel değil ise güncelleyin. İşlemcinin voltaj değerlerini değiştirdiniz mi? Eğer Bios’tan ayarları değiştirdiyseniz eski ayarlarına döndürün ve öyle gözetleyin.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Böyle durumlarda destek çok önemli hakikaten sinir bozucu bir şey.
Öncelikle windows 10 orijinal oem key satın aldım tüm güncellemeler yapıldı. Anakart herşeyi kendi güncelledi. Ekran kartı son sürüm ile güncel.
Biostan tüm ayarları f5 ile eskisine alınca sistem kendi kendine auto da 1.433 voltaj vererek 4.00ghz e kendini alıyor. Ramlerde 2133mhz 1.210 voltaja düşüyor.
Şimdi bu şekilde oyuna girdim. Yaklaşık 10 dk sonra gpu 65derece, cpu da 52 derecede yine siyah ekran. Pc aynen çalışıyor gözüküyor ama hiçbirşey yapamıyorum. Reset ve başlatma tuşuna basılı tutmam bile işe yaramıyor anakart üzerindeki hata kodu ekranında sadece 8 yazısı var.
Psu alttan çok temiz bir şekilde hava alıyor.

CPU soğutucuğu gereğinden fazla sıkmış olabilir misiniz? Ya da işlemcideki pinlerde sıkıntı olabilir mi? Belki montaj esnasında bir sıkıntı olmuştur. Ayrıca RAM'leriniz 8x2 şeklinde mi? Eğer öyleyse dual-channel kanalına taktığınızdan eminsiniz değil mi?

Dediğin gibi bir yerde okudum fazla sıkmış olabilirim diye düşündüm biraz vidalarını gevşettim yine değişmedi. İşlemci sıcaklığı genelde 55 i geçmiyor şuan yükte ama fanların full speed çalıştırıyorum. İşlemciyi daha yeni aldım pinlerinde bir sorun olacağını zannetmiyorum gayet düzgün tek seferde taktım çünkü. Ramlerde 8x2 dediğin gibi A2 B2 slotunda takılı aynı kitapçığında yazdığı gibi.

Ramleri tek tek denediniz mi ? Bir tanesinde sorun olabilir. Anakart ya da Psu'da da sorun olabilir voltaj düşmesi bana donanımsal bir arıza gibi geliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı