Ryzen 7 2700X ve 1080 Ti Sistem Siyah Ekran Sorunu

Gserkan

Decapat
Arkadaşlar herkese merhaba,

Sistemimi kuralı 1 hafta oluyor ama aşağıdaki gibi sorunla karşı karşıyayım. Sistemimde genelde PC yük altında ve oyunlarda, belli bir süre sonra ekran siyah ekrana geçiyor, sanki PC çalışıyor ama klavyeden hiçbir tuş işlemiyor reset ve başlat tuşuna da basamıyorum fanlar dönmeye devam ediyor. Kasanın elektriğini söküp tekrar takıp PC'yi çalıştırdığımda PC açılınca işlemci hızının 3.80MHz'lerden 0.53 MHz'e indiğini görüyorum ve PC'de takılmalar başlıyor. Tekrar düzgünce restart attığımda tekrar PC açılınca 3.80MHz'leri görüyorum.

Oyunlarda tüm soğutucuları %100 ile çalıştırarak giriyorum işlemci sıcaklığı 45 derece, GPU sıcaklığı da 68 derecelerde oluyor ve bu seviyede ekran yine de siyah ekrana geçiyor.
PC'min donanım parçalarını ayrıntılı olarak aşağıda sizlere yazıyorum. 2 haftadır konuyu bir türlü çözemiyorum, çözüm konusunda bana yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim.

• İşlemci Ryzen 2700X yeni aldım
  • Anakart Asus Rog crosshair VII Hero Wi-Fi yeni aldım
  • Ekran kartı MSI Gaming X 1080 Ti 1.5 sene önceki PC'imden taktım
  • RAM Gskill Trident 16 GB 3200 MHz BIOS'tan ayar yaptım bellekler 3200MHz'de çalışıyor 1.5 sene önceki PC'mden taktım.
  • Kasa Coolermaster Maker 5t
  • Ön soğutucu Corsair LL120 3lü set yeni aldım
  • Power 750W Gold thermaltake RGB 1.5 sene önceki PC'mden taktım
  • CPU Soğutucu coolermaster 240ml sıvı soğutma RGB yeni aldım
  • Harddiskler Samsung 960 Evo 500 GB- Corsair 120 GB SSD - WD 750 GB - Seagate 3 TB 1.5 sene önceki PC'mden taktım.

Sayfanın son 2 mesajında sorunun anakarttan olduğunu tespit ettiğini yazmış. RMA yaptım demiş, sanırım anakartı iade etmiş.

YQn87z.png
Dostum çok teşekkürler bende bios sürümünü düşürmeyi deneyeceğim. Olmadığı taktirde iade talep edeceğim, tabi satın aldığım yer iade alırsa.

Nereden almıştınız? Mecburen iade alacaklar, siz net bir şekilde sıkıntınızı belirtin yeter.
Vatan computer den aldım dostum maksimum 20 gün oluyor. Diğer x370 msi gaming pro carbon anakartım da arızada 15 gündür o da vatanda ama hala tamir edemediler ona mecbur iade alacaklar gibi gözüküyor. Yine aynı şekilde 1700x işlemciyi de vermiştim onunda sıfırın gönderdiler. Onunla da ilgili kısa bilgi vereyim sıvı soğutucuyu değiştirdim pc yi bir açtım pat yanık kokusu ve pc açılmamaya başladı işlemci ve anakarttan koku gelince 2 sini de garantiye gönderdim. Bunlarıda yeni aldım ama bende bir şanssızlık var herhalde.

Adamlar defolu malzeme satıyor da olabilir. Ben mesela hayatımda Vatan'dan ürün almam aşırı ucuz olmadıkça. Mecburen iade alacaklar ya da yenisini verecekler ürünün merak etme.

Adamlar defolu malzeme satıyor da olabilir. Ben mesela hayatımda Vatan'dan ürün almam aşırı ucuz olmadıkça. Mecburen iade alacaklar ya da yenisini verecekler ürünün merak etme.
Desteğiniz ve yardımlarınız için herkese teşekkür ederim öncelikle regionella sana. Bios düşürmeyi deneyeceğim, olmadı dediğiniz gibi anakartı iadeye götüreceğim. Başka arkadaşlarımıza da yardımcı olması açısından sonuçları da sizlerle paylaşacağım. Herkese iyi günler.

Arkadaşlar herkese tekrar merhaba, başka arkadaşlarımıza yardımı dokunması açısından sorunlarla ilgili sizlere bilgilendirme yapmak istedim.
Sorunum siyah ekran değilmiş pc yüke girince kendine restart atmaya çalışıyormuş sorunun ana kaynağının, deneyerek Psu dan olduğunu bulduk.
Ama pc nin açılışında işlemci hızının 0,53mhz ile açılmasının sebebide anakart olarak gördük ve düşündük, asusa iadeye gönderdim. Ürününüz için İade süreci başlatılmıştır diye, İnternet sitesinde şuan uyarı var.
Parçaları hiç vatana götürmeden direk servislere ben götürdüm. Thermaltake Psu yu vektron bilişime, asus anakartı da SMS infocomm servisine bıraktım. 2sinide iade alacaklar mı yoksa bir arıza çıkaracaklar mı hiç bilmiyorum. Sonuçlarla ilgili tekrar sizleri bilgilendireceğim.
Desteğiniz ve yardımlarınız için herkese teşekkür ederim öncelikle regionella sana. Bios düşürmeyi deneyeceğim, olmadı dediğiniz gibi anakartı iadeye götüreceğim. Başka arkadaşlarımıza da yardımcı olması açısından sonuçları da sizlerle paylaşacağım. Herkese iyi günler.
İüü

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı