Ryzen 7 3700X CPU ısı dengesizliği

Callactus

Decapat
Daha fazla  
Merhaba!
Sistemim 1 -1.5 aylık olmak üzere ve bugün ilk defa sistemimin ısınıp yeniden kendini başlattığını gördüm.
Sistemim;
CPU: AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 36MB 8 çekirdek AM4 7nm.
GPU: MSI RTX 3070 Gaming X Trio 8 GB GDDR6.
RAM: GeIL 16 GB (2x8) Orion RGB 3600MHz CL18 DDR4.
Anakart: MSI MPG X570 GAMING Plus 4400MHz(OC)
Sıvı soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240r 240mm.
SSD: Samsung 500GB 970 EVO 3400 MB okuma 2300 yazma.
PSU: Corsair 750W tx-m serisi 80+ Gold.
Kasa: MSI MPG Gungnir 100 tempered glass RGB USB 3.0 e-ATX mid Tower.

Oyun içerisinde değerlerimi özetleyecek olursak ani frekans ve voltaj değişimleri görmekteyim ki bu da canımı sıkıyor ne yapacağım hakkında en ufak bir fikrim bulunmamakla birlikte aşağıya atacağım fotoğraflarda görmüş olacaksınız ki CPU sıcaklık değerim hep normalin üstüne çıkmakta ve bugün 85 dereceyi gördü( sistemim için Ryzen Master'ın dediğine göre 95 derece maksimum gözükmekte) sıcaklık değerleri sürekli değişmekte örneğin; 69 da 15-20 saniye kaldıktan sonra 75 dereceye fırlıyor ve geri aynı sıcaklığa düşüyor 69'a, tekrar 15-20 saniye sonra 80'e fırlıyor 70'e düşüyor bu döngü sürekli devam ediyor ve her yükselip artışında minimum düşüş değeri gitgide artıyor ve 70 derece hatta 75 derecenin altına inmiyor sistemim bugün ise bana son darbeyi koyarak maksimum sıcaklığına ulaşıp kendini resetlediğini düşünüyorum. Kasam güzel ve hava akışı iyi bir kasa değil bunu biliyorum fakat elimde başka bir şansım bulunmamakta şu an.

Core performance Boost kapatın gibi önerileriniz olacaktır elbet fakat böyle bir şey yaptığımda ise (Black Desert Online için konuşuyorum) 30 FPS kadar düştüğünü hatta ana şehir bölgesinde 90-80 olan FPS'in 46'ya aniden düştüğünü gördüm. Hatta sıcaklık yükselmeden hemen önce frekans değerim anlık 3600MHz'ye düşüp geri normal değerine 4100-4200 arasına çıkıyor.

Açıkçası CPB kapattıktan sonra kendimizin voltaj ve frekans değerini vermemiz gerektiğini biliyorum ama nasıl yapılır hangi değerler sistemim için uygun verdiğim değer sistemimi yoracak mı yormayacak mı bunlardan endişeliyim.

Dosya Ekleri

• sda.png
    sda.png
    81,2 KB · Görüntüleme: 59
  • asdasd.png
    asdasd.png
    72,9 KB · Görüntüleme: 53
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aradığınız tüm cevaplar burada. Yalnız sizin işlemcinizin en düşük voltaj potansiyelini siz deneyip yanılarak bulacaksınız.

En düşükten kastınız nedir, o değere geldiğimi nasıl anlayabilirim? Bir de 1.3v verip 4200 frekansta çalıştığını gördüm, bunu uzun süre kullanınca sistemi nasıl etkiler bir fikrim yok açıkçası. Detaylı bir şey de bulamıyorum, belki benim kusurum ama detaylı bir rehber işimi görürdü.

En düşükten kastınız nedir, o değere geldiğimi nasıl anlayabilirim? Bir de 1.3v verip 4200 frekansta çalıştığını gördüm, bunu uzun süre kullanınca sistemi nasıl etkiler bir fikrim yok açıkçası. Detaylı bir şey de bulamıyorum, belki benim kusurum ama detaylı bir rehber işimi görürdü.

Hocam şu an zaten 1.45 civarlarında voltajı dayadığı için işlemciniz sıcak çalışıyor. İşlemci çarpanını 4.4 GHz'ye sabitleyip voltajı 1.4'den aşağı manuel olarak düşürüp sistemi kararlılık testine sokmak. Sistem nerede hata vermeye başladıysa bir önceki voltaj değeri sizin en düşük voltaj potansiyeliniz demektir. Ama şu an 4.2 de 80 derecelerde oyunda o soğutucuyla çalışması beni macunun da kötü olabileceğinden veya soğutucu montajının hatalı olabileceğinden şüphelendiriyor.

Hocam şu an zaten 1.45 civarlarında voltajı dayadığı için işlemciniz sıcak çalışıyor. İşlemci çarpanını 4.4 GHz'ye sabitleyip voltajı 1.4'den aşağı manuel olarak düşürüp sistemi kararlılık testine sokmak. Sistem nerede hata vermeye başladıysa bir önceki voltaj değeri sizin en düşük voltaj potansiyeliniz demektir. Ama şu an 4.2 de 80 derecelerde oyunda o soğutucuyla çalışması beni macunun da kötü olabileceğinden veya soğutucu montajının hatalı olabileceğinden şüphelendiriyor.

1 ay boyunca sistemi düz bir şekilde CPB kapalı bir şekilde kullandıktan sonra bu dediklerinizi denemem de bir sakınca var mıdır yani 1 ay CPB kapalı şekilde kullanmamın sonradan performansı etkilemez sanırsam dediğim gibi şehir dışındayım 1 ay sonra anca vaktim olabilir. Bir de termal macun olarak öneriniz nedir?

Yanlış bilgi
1 ay boyunca sistemi düz bir şekilde CPB kapalı bir şekilde kullandıktan sonra bu dediklerinizi denemem de bir sakınca var mıdır yani 1 ay CPB kapalı şekilde kullanmamın sonradan performansı etkilemez sanırsam dediğim gibi şehir dışındayım 1 ay sonra anca vaktim olabilir. Bir de termal macun olarak öneriniz nedir?
Hayır CPB kapatmak bir sorun yaratmaz. Sadece işlemciniz R5 2600 gibi 3.6 GHz'de çalışır. Sıcaklık sorununuz işlemciniz yarım yamalak çalışacağı için oluşmaz. Macun için sosyali karıştırın ben tam hakim değilim.

Konu sahibine sesleniyorum. CBP kapatmak işlemciyi yüzde 5-10 etkiler en fazla. Yarım falan değil. Israrla yarım olduğunu iddia eden o kişiyi de ceza alması için raporluyorum. Yanlış bilgilendirme cezası alması gerekiyor.

Hayır CPB kapatmak bir sorun yaratmaz. Sadece işlemciniz R5 2600 gibi 3.6 GHz'de çalışır. Sıcaklık sorununuz işlemciniz yarım yamalak çalışacağı için oluşmaz. Macun için sosyali karıştırın ben tam hakim değilim.

Teşekkür ederim bir de son sorularım şunlardır; 4.2GHz'de frekansı sabitleyip yavaş yavaş azaltma yapacağız değil mi voltaj için? Diğeri ise eğer voltaj yeteri gelmediğinde sistem kendisi açılmıyor mu yoksa Prime 95'te hata vs verir mi?

Teşekkür ederim bir de son sorularım şunlardır; 4.2GHz'de frekansı sabitleyip yavaş yavaş azaltma yapacağız değil mi voltaj için? Diğeri ise eğer voltaj yeteri gelmediğinde sistem kendisi açılmıyor mu yoksa Prime 95'te hata vs verir mi?
Senin işlemcinin turbo frekansı;
Max Boost Clock
Up to 4.4GHz
Temel frekansı 3.6 GHz.
CPB kapalı iken 3.6'da çalışır. Açık iken sıcaklığın el verdiği sürece 4.4GHz'ye çıkmaya çalışır.

4.4GHz'ye sabitleyip voltajı yavaş yavaş düşürün. 4.2GHz'ye sabitlersen yine tam potansiyelinde kullanmamış olursun.

Elindeki RTX 3070 kartı 3.6 GHz gibi düşük frekanslı işlemcilerle beslemen olanaksız.

Senin işlemcinin Turbo frekansı;
Max Boost clock.
Up to 4.4GHz
Temel frekansı 3.6 GHz.
CPB kapalı iken 3.6'da çalışır. Açık iken sıcaklığın el verdiği sürece 4.4GHz'ye çıkmaya çalışır.

4.4GHz'ye sabitleyip voltajı yavaş yavaş düşürün. 4.2GHz'ye sabitlersen yine tam potansiyelinde kullanmamış olursun.

Elindeki RTX 3070 kartı 3.6 GHz gibi düşük frekanslı işlemcilerle beslemen olanaksız.

CPB açıkken 4200MHz değerinin üstüne çıkmıyordu genel olarak 4225 ila 4000 frekans ayarlarında git gel yapıyor desem yeridir.

CPB açıkken 4200MHz değerinin üstüne çıkmıyordu genel olarak 4225 ila 4000 frekans ayarlarında git gel yapıyor desem yeridir.
Bu durum sıcaklıklarla alakalı. Anakartınız da harika. Turbo frekansta tam çalışmaması için tek sebep sıcaklık. Voltaj sorununu çözünce 60 derecelerde 4.4GHz'de rahat rahat kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Geri
Yukarı