Ryzen 7 3700X ısınma problemi

Aynı anakart ve aynı işlemci var. CPB veya hafif overclock denemelerimde oyun oynarken 70 dereceyi neredeyse hiç geçmedi. Hem işlemci hem de soğutucusu çok iyi iş başarıyor. Soğutucu montajı, macun kalitesi/uygulanması veya kasanın hava akışında sorun olduğunu düşünüyorum.

Aynı anakart ve aynı işlemci var. CPB veya hafif overclock denemelerimde oyun oynarken 70 dereceyi neredeyse hiç geçmedi. Hem işlemci hem de soğutucusu çok iyi iş başarıyor. Soğutucu montajı, macun kalitesi/uygulanması veya kasanın hava akışında sorun olduğunu düşünüyorum.

Çok kez kontrol ettim macun kendi içinde vardı zaten soğutucuyu ise o kadar kontrol etmekten artık anladım ki düzgün montaj yapmışım 2K Full grafik oynadığımdan dolayı olabilir mi deceğim ama saçma bir soru gibime geliyor. Core Boost Power ayarlarını bulup kapatıp deneyeceğim bir de.

Çok kez kontrol ettim macun kendi içinde vardı zaten soğutucuyu ise o kadar kontrol etmekten artık anladım ki düzgün montaj yapmışım 2K Full grafik oynadığımdan dolayı olabilir mi deceğim ama saçma bir soru gibime geliyor. Core Boost Power ayarlarını bulup kapatıp deneyeceğim bir de.
Bende 2080S R7 3700X 2K ultra oynuyorum.Arada 80 derece görebiliyor.

Şu anda oyundayım 80- 83 derece 85'i geçmedi CPB ellemedim bu dereceler de olması bir problem yaratır mı peki?
CPB nereden kapatabilirim bulamadım malesef ?
7 3700X'in stok soğutucusu nasıldır bilmiyorum ama genelde AMD işlemcilerin stok soğutucuları yetersiz kalıyor. İyi bir işlemci soğutucusu almalısın. 90 derece yüksek bir değer bence. BIOS'da CPU ayarlarında Core Performance Boost diye bir ayar var onu disable yap. Rahatlatır işlemciyi. Ama yüksek performans istiyorsan işlemci soğutucusu şart. Kasadaki hava sirkülasyonu ve termal macun da önemli iki etken
Maalesef halen o ayarı bulamadım yazmıyor o dediğiniz bulamadım yani.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı