Ryzen 7 3700X sisteme 3600MHz RAM destekleyen anakart önerisi

Bütçe
1000

aliyetim

Femtopat
İşlemci: Ryzen 7 3700X.
Ekran kartı: Sapphire Nitro+ RX 5700 XT.

Bu sisteme 3600MHz 8×2 RAM almak istiyorum ancak anakartlar hakkında internetteki bilgi yanlışlığı kafamı karıştırıyor.

Kimisi RAM'lerin hızında işlemcinin belirleyici olduğunu söylüyor. Bu doğru mudur?

Üzerinde 3466 (OC) ibaresi olan bir anakarta bu sistemdeki bileşenleri yerleştirdiğimde 3600MHz RAM'lerim 3600MHz'da sorunsuz bir şekilde çalışır mı? Overclock gerekir mi?

Şayet gerekirse RAM'lere yapılan bu hız aşırtma sistemin herhangi bir kısmına zarar verir mi? İşlemcide ısınma sorunu olur mu? Bu hız aşırtma ek soğutmayı zorunlu mu kılar?

Ek olarak bu sistem için geleceğe yönelik fiyat performans anakartı önerileriniz neler?

Geleceğe yönelik ve fiyat performans ibareleri bir arada olduğunda genelde Asus TUF X570 Plus modelleri akıllara geliyor. Gayet zengin içerikli ve kaliteli bir karttır.

Anakart belirtirseniz iyi olurdu fakat çoğu anakart üreticisi sayfanın altında bir yerlere desteklenen RAM hızlarını yazar kendiniz de bakabilirsiniz.
Bu arada evet RAM hızını çoğunlukla işlemci belirler.

Kimisi RAM'lerin hızında işlemcinin belirleyici olduğunu söylüyor. Bu doğru mudur?

Bir bakıma doğru, ama anakartın desteklemesi daha önemli. İşlemci ile ilgili olan kısım ise şu şekilde, mesela Ryzen 2000 serisi için en stabil RAM frekansı 2933 MHz olarak belirtiliyor, hatta 3400 MHz. Biraz daha çıkılabiliyor ama eski nesil olduğu için fazla bir mantığı kalmıyor. Ama Ryzen 3000 serisi ile birlikte başlangıç olarak 3200 MHz ve yukarısına rahatlıkla çıkabiliyorsunuz. 3600, 3800, 4000 MHz gibi frekanslara ulaşabilirsiniz. Ama yaptığınız overclock işleminin stabil olması gerekli.

Üzerinde 3466 (OC) ibaresi olan bir anakarta bu sistemdeki bileşenleri yerleştirdiğimde 3600MHz RAM'lerim 3600MHz'da sorunsuz bir şekilde çalışır mı? Overclock gerekir mi?

3466 (OC) ibaresi anakartla ilgili şu bilgiyi veriyor: Elinizdeki RAM'ler 3466 MHz ve altına overclock edildiğinde stabil olarak çalışacaktır. Tabii RAM'lere yaptığınız overclock işlemi de stabil olmalı. Ama 3466 sonrası için kesin bir destek vermiyor. Bu sebeple yüksek frekans hızı istiyorsanız biraz daha üst seviye anakartlara bakabilirsiniz.

Şayet gerekirse RAM'lere yapılan bu hız aşırtma sistemin herhangi bir kısmına zarar verir mi? İşlemcide ısınma sorunu olur mu? Bu hız aşırtma ek soğutmayı zorunlu mu kılar?

RAM overclock işi biraz çetrefillidir, işlemci overclock kadar kolay değildir. Mesela işlemcide nabza göre şerbet verirsiniz, belirli bir voltaj aralığı vardır, istediğiniz frekans vardır. Örnek olarak 4 GHz diyelim, 4 GHz isterseniz 1.2 V'dan başlayarak voltajı arttırmanız gerekir. Her arttırmada sistemi başlatıp oyunlarda ve stres testlerinde kapanıp kapanmadığına bakarsınız. Yine uzun sürebilir ama RAM overclock kadar değil. RAM overclock işinde ben de yeniyim ve zorlanıyorum. Sürekli "timing" dediğimiz zamanlamaları, voltajı, frekansları değiştirip farklı farklı değerlerde yapmak gerçekten sabır ve dikkat gerektiriyor. Bu sebeple RAM overclock ile uğraşmak yerine 3600 MHz bir RAM alabilirsiniz. BIOS'a girip ram ve anakart üreticisinin size vereceği otomatik profille elinizdeki bellekleri kolayca 3600 MHz'ye çekersiniz. Çünkü bu frekans için bu değerler test edilmiştir ve genel anlamda problem çıkarmayacaktır.

Zarar verip vermeme kısmına gelecek olursak, eğer bu işlem STABİL ise zarar vermeyecektir. Overclock yapmaya elverişli RAM'lerde zaten soğutma mevcuttur üstlerinde. Gerçi şu sıralar hemen hemen her modelde pasif soğutma var. Stabil değerlere ulaştığınızda overclocksuz halinden daha sıcak çalışacak olsa da stabilse herhangi bir problem yaşamayacaksınız. Isınma işi de voltajla alakalı zaten. Normalde 1.35 V ile çalışan RAM'leri overclock ile 1.45 V çalıştırdığınızı düşünün, elbette bir miktar ısınacaktır ancak kasa içi hava akışınız iyiyse ve anakartınızın termal tasarımı kuvvetliyse böyle problemlerle karşılaşmazsınız.

Ama stabilliğini anlamak biraz uzun süreceği için hızlı RAM isterseniz dediğim gibi yüksek frekanslı RAM'lere bakmak daha mantıklı olacaktır.

Ek olarak bu sistem için geleceğe yönelik fiyat performans anakartı önerileriniz neler?

Şu an AMD'nin kullandığı ve popüler olan soket AM4. AM4 sokette B450, B550 ve X570 gibi anakart modelleri tercih ediliyor. 2020 sonunda Ryzen 4000 serisi işlemciler gelecek ve bu anakartlar son olarak bu işlemcileri destekleyecek. Bu da demek oluyor ki bu anakartlar arasından en iyi olanı bile alsanız maksimum Ryzen 4000 ile kullanacaksınız çünkü AMD 2021 ile birlikte AM5 sokete geçecek. Bu sebeple, en üst sınıf ve pahalı olan X570 anakartları elemek durumunda kalıyoruz fiyatı uygun olmadıkça. Bu arada bu 3 yonga setinin hepsi Ryzen 4000 destekleyecek ama B550 ve X570'ler daha kuvvetli anakartlar olduğu için daha iyi çalıştırma potansiyeline sahip bu yeni nesil işlemcileri.

B450 ve X570'lerin tam ortasında olan B550'ler sizin için en mantıklısı olacaktır. Bütçenize göre seçebilirsiniz, tabi daha uygun B550 anakartlar da vardır. Bunlar benim gözümde en tercih edilesi modeller.

Ama bu anakartlar pahalı geliyorsa üst seviye B450 anakart da seçebilirsiniz, Asrock B450 Pro4, MSI B450M Mortar MAX, MSI B450 A-Pro MAX, MSI B450 Tomahawk MAX gibi anakartlar da yeterlidir.

Son düzenleme:
B550 VDH Wi-Fi alınabilecek en ucuz ve kaliteli B550'lerden biri. B450 Tomahawk Max ile VRM kaliteleri aynı bir de üstüne Wi-Fi var. Ama bütçeyi 150 TL aşıyor.

Bir bakıma doğru, ama anakartın desteklemesi daha önemli. İşlemci ile ilgili olan kısım ise şu şekilde, mesela Ryzen 2000 serisi için en stabil RAM frekansı 2933 MHz olarak belirtiliyor, hatta 3400 MHz. Biraz daha çıkılabiliyor ama eski nesil olduğu için fazla bir mantığı kalmıyor. Ama Ryzen 3000 serisi ile birlikte başlangıç olarak 3200 MHz ve yukarısına rahatlıkla çıkabiliyorsunuz. 3600, 3800, 4000 MHz gibi frekanslara ulaşabilirsiniz. Ama yaptığınız overclock işleminin stabil olması gerekli.

3466 (OC) ibaresi anakartla ilgili şu bilgiyi veriyor: Elinizdeki RAM'ler 3466 MHz ve altına overclock edildiğinde stabil olarak çalışacaktır. Tabii RAM'lere yaptığınız overclock işlemi de stabil olmalı. Ama 3466 sonrası için kesin bir destek vermiyor. Bu sebeple yüksek frekans hızı istiyorsanız biraz daha üst seviye anakartlara bakabilirsiniz.

RAM overclock işi biraz çetrefillidir, işlemci overclock kadar kolay değildir. Mesela işlemcide nabza göre şerbet verirsiniz, belirli bir voltaj aralığı vardır, istediğiniz frekans vardır. Örnek olarak 4 GHz diyelim, 4 GHz isterseniz 1.2 V'dan başlayarak voltajı arttırmanız gerekir. Her arttırmada sistemi başlatıp oyunlarda ve stres testlerinde kapanıp kapanmadığına bakarsınız. Yine uzun sürebilir ama RAM overclock kadar değil. RAM overclock işinde ben de yeniyim ve zorlanıyorum. Sürekli "timing" dediğimiz zamanlamaları, voltajı, frekansları değiştirip farklı farklı değerlerde yapmak gerçekten sabır ve dikkat gerektiriyor. Bu sebeple RAM overclock ile uğraşmak yerine 3600 MHz bir RAM alabilirsiniz. BIOS'a girip RAM ve anakart üreticisinin size vereceği otomatik profille elinizdeki bellekleri kolayca 3600 MHz'ye çekersiniz. Çünkü bu frekans için bu değerler test edilmiştir ve genel anlamda problem çıkarmayacaktır.

Zarar verip vermeme kısmına gelecek olursak, eğer bu işlem stabil ise zarar vermeyecektir. Overclock yapmaya elverişli RAM'lerde zaten soğutma mevcuttur üstlerinde. Gerçi şu sıralar hemen hemen her modelde pasif soğutma var. Stabil değerlere ulaştığınızda overclocksuz halinden daha sıcak çalışacak olsa da stabilse herhangi bir problem yaşamayacaksınız. Isınma işi de voltajla alakalı zaten. Normalde 1.35 v ile çalışan RAM'leri overclock ile 1.45 v çalıştırdığınızı düşünün, elbette bir miktar ısınacaktır ancak kasa içi hava akışınız iyiyse ve anakartınızın termal tasarımı kuvvetliyse böyle problemlerle karşılaşmazsınız.

Ama stabilliğini anlamak biraz uzun süreceği için hızlı RAM isterseniz dediğim gibi yüksek frekanslı RAM'lere bakmak daha mantıklı olacaktır.

Şu an AMD'nin kullandığı ve popüler olan soket am4. AM4 sokette B450, B550 ve X570 gibi anakart modelleri tercih ediliyor. 2020 sonunda Ryzen 4000 serisi işlemciler gelecek ve bu anakartlar son olarak bu işlemcileri destekleyecek. Bu da demek oluyor ki bu anakartlar arasından en iyi olanı bile alsanız maksimum Ryzen 4000 ile kullanacaksınız çünkü AMD 2021 ile birlikte AM5 sokete geçecek. Bu sebeple, en üst sınıf ve pahalı olan X570 anakartları elemek durumunda kalıyoruz fiyatı uygun olmadıkça. Bu arada bu 3 yonga setinin hepsi Ryzen 4000 destekleyecek ama B550 ve X570'ler daha kuvvetli anakartlar olduğu için daha iyi çalıştırma potansiyeline sahip bu yeni nesil işlemcileri.

B450 ve X570'lerin tam ortasında olan B550'ler sizin için en mantıklısı olacaktır. Bütçenize göre seçebilirsiniz, tabii daha uygun B550 anakartlar da vardır. Bunlar benim gözümde en tercih edilesi modeller.

Ama bu anakartlar pahalı geliyorsa üst seviye B450 anakart da seçebilirsiniz, ASRock B450 PRO4, MSI B450M Mortar Max, MSI B450A-PRO Max, MSI B450 Tomahawk Max gibi anakartlar da yeterlidir.

Öncelikle detaylı açıklamanız için teşekkür ederim.
Yani diyelim üzerinde 3600MHz(OC) ibaresi olan bir anakart aldım, işlemcim de 3700X. Ben bu anakarta 3600MHz RAM taktığımda herhangi bir overclock işlemi yapmadan 3600MHz'de çalışır değil mi? Ya da default olarak 2133'da çalışmaya başlar yalnızca BIOS'dan gerekli ayarlamaları yaparım ve 3600MHz'de çalışır, yaptığım işlemin adı overclock olmaz ve herhangi bir olası zarar veya ısınma yaşanmaz. Doğru anladım değil mi? Yani o (OC) ibaresi "bu hıza yalnızca raminizi overclock yaparak çıkabilirsiniz" anlamı taşımıyor.

Yani diyelim üzerinde 3600MHz(OC) ibaresi olan bir anakart aldım, işlemcim de 3700X. Ben bu anakarta 3600MHz RAM taktığımda herhangi bir overclock işlemi yapmadan 3600MHz'de çalışır değil mi?

Aslında yaptığınız işlem overclock işlemi. Ama manuel overclock gibi bir overclock değil. Aldığınız RAM'ler 3600 olursa siz manuel overclock ile uğraşmadan, anakartınız da desteklerse, tek tıkla 3600 MHz'ye çıkarabilirsiniz çünkü kısaca RAM'ler 3600 MHz'dir.

Bu konuda tam sizin sorduğunuz şey mevcut. Mesela 3600 MHz için üretilen, 3600 MHz yazan bir RAM aldınız. Bunu XMP profillerinden seçtiğinizde overclock yapmış olursunuz ama bu manuel overclocktan daha kolaydır, stabil bir şekilde rahatlıkla çalışacaktır. Günümüzde kullanıcıların birçoğu bu şekilde kullanıyor. Manuel overclock sabırla, bilgiyle ve dikkatle yapılırsa daha iyidir tabii ki. Ama bu işle uğraşmak istemeyenler direk yüksek frekanslı RAM'ler alıp BIOS'tan XMP profili seçip keyfine bakmalı.

Ya da default olarak 2133'da çalışmaya başlar yalnızca BIOS'dan gerekli ayarlamaları yaparım ve 3600MHz'de çalışır, yaptığım işlemin adı overclock olmaz ve herhangi bir olası zarar veya ısınma yaşanmaz. Doğru anladım değil mi?

Overclock sayılır ama herhangi bir zarar veya ısınma yaşanmayacaktır, tabii ki stok halinden biraz daha ısınacak voltaj fazla olduğu için ama pek de önemli değil. Ayrıca gereğinden fazla verilen voltaj gibi durumlar gözlenmeyecektir XMP'de.

Yani o (OC) ibaresi "bu hıza yalnızca raminizi overclock yaparak çıkabilirsiniz" anlamı taşımıyor.

Üstte cevaplamış sayıldım, aslında taşıyor. Ama siz XMP ile yapacaksınız. XMP ile tek tıkla profil seçip, RAM'lerinizi 3600'e çıkaracaksınız. Bir bakıma overclock işlemi oluyor bu. Bu XMP ile overclock işlemi, manuel overclock'u bilmeyenler veya uğraşmak istemeyenler için daha kolay ve güvenlidir. Ama manuel overclock'un tadı başkadır. Gerçi alacağınız RAM'ler 3600 MHz, oldukça yeterli.

Bütçeniz hala 1000 TL mi anakart için?

Son düzenleme:

Aslında yaptığınız işlem overclock işlemi. Ama manuel overclock gibi bir overclock değil. Aldığınız RAM'ler 3600 olursa siz manuel overclock ile uğraşmadan, anakartınız da desteklerse, tek tıkla 3600 MHz'ye çıkarabilirsiniz çünkü kısaca RAM'ler 3600 MHz'dir.

Bu konuda tam sizin sorduğunuz şey mevcut. Mesela 3600 MHz için üretilen, 3600 MHz yazan bir RAM aldınız. Bunu XMP profillerinden seçtiğinizde overclock yapmış olursunuz ama bu manuel overclocktan daha kolaydır, stabil bir şekilde rahatlıkla çalışacaktır. Günümüzde kullanıcıların birçoğu bu şekilde kullanıyor. Manuel overclock sabırla, bilgiyle ve dikkatle yapılırsa daha iyidir tabii ki. Ama bu işle uğraşmak istemeyenler direk yüksek frekanslı RAM'ler alıp BIOS'tan XMP profili seçip keyfine bakmalı.

Overclock sayılır ama herhangi bir zarar veya ısınma yaşanmayacaktır, tabii ki stok halinden biraz daha ısınacak voltaj fazla olduğu için ama pek de önemli değil. Ayrıca gereğinden fazla verilen voltaj gibi durumlar gözlenmeyecektir XMP'de.

Üstte cevaplamış sayıldım, aslında taşıyor. Ama siz XMP ile yapacaksınız. XMP ile tek tıkla profil seçip, RAM'lerinizi 3600'e çıkaracaksınız. Bir bakıma overclock işlemi oluyor bu. Bu XMP ile overclock işlemi, manuel overclock'u bilmeyenler veya uğraşmak istemeyenler için daha kolay ve güvenlidir. Ama manuel overclock'un tadı başkadır. Gerçi alacağınız RAM'ler 3600 MHz, oldukça yeterli.

Bütçeniz hala 1000 TL mi anakart için?

Yani şuan elimde sadece ekran kartı ve işlemci var yavaş yavaş topluyorum ama çok da masraf etmek istemiyorum ikisine şimdiye kadar 6bin tl masraf ettim en minimal yollardan çözmeye çalışıyorum anakart işini öyle söyliyeyim. Taş patlasa 1150-1200 tl bütçe

Taş patlasa 1150-1200 TL bütçe.

Anladım. Şöyle söyleyeyim, eğer ileride işlemciye overclock yapmayı düşünüyorsanız mutlaka termal tasarımı güçlü anakartları tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca Ryzen 4000 serisi işlemciler için de B550 ve X570 anakartlar biçilmiş kaftan. B450 anakartlar ise 4000 serisini destekleyecek olsa da Beta BIOS güncellemesi ile olacak bir iş bu. Bu sebeple eğer ileride Ryzen 4000 serisi istiyorsanız ve biraz overlock da yapacaksanız mutlaka en iyi B450 anakartı veya giriş/orta seviye bir B550 anakart tercih edin.

B450 anakart isterseniz, size aşağıdaki modelleri önerebilirim. Özellikle B450 A-Pro MAX iyi gidecektir. Overclock potansiyeli vardır, ileride Ryzen 4000 serisini destekleyecektir. Ama almışken B550 almak da cazip geliyor.

Bu arada reklam gibi olmasın ancak ilgilenirseniz sıfır B450 Tomahawk MAX anakartı 1000 TL'ye satıyorum. Piyasa fiyatı uçmuşken fiyatını abartmadan ihtiyacı olana satıyorum. Technopat'ta ilanım mevcut.

Burada tercih size bağlı. Kullanım amacınıza göre. En iyi B450 veya giriş/orta seviye B550 anakart alabilirsiniz.

Fiyatlar sürekli değişken. Bir orada indirim var bir burada.

Ekonomik, hafif giriş seviyesi ama yine de alınabilecek ve iyi bir B550 anakart,

Şu an B550M Mortar modeli indirimde. (Oldukça kaliteli bir mATX anakart.)

Bütçe biraz artarsa Mortar'dan daha iyi değil ama alınabilecek iki güzel anakart, (ATX)

Bu arada bilmiyorsanız mATX ile ATX arasındaki fark boyutlardır, ATX biraz daha büyük ve ferahtır. mATX biraz daha kompakt bir tasarıma sahiptir. Ama ikisi de üzmez.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı