Ryzen 7 3700X ve RTX 2080 Super sistem toplama

1ilkerilker1

Hectopat
Daha fazla  
MSI B450 Tomahawk Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 DVI HDMI ATX anakart.

AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 32MB önbellek 8 çekirdek AM4 7nm işlemci.

G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z 4133MHz CL19 DDR4 Dual kit RAM.

Gigabyte GeForce RTX 2080 Super Gaming OC 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı.

Arkadaşlar merhaba, ben ilk bunları satın almayı planlıyorum, uyumlular mı sizce? Depolama ve güç kaynağım bulunmaktadır. Yapacağınız bir ekleme çıkarma yapmak yapılmalı mı ve bana bir kasa önerebilir misiniz? Kasa bin lira altı olursa kasa çok memnun olurum. Değerli cevaplarınız şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bellekleri 3600 MHz CL 16 almalısın bildiğim kadarıyla 3600 MHz üzeri hızlar performansa eksi olarak yansıyor, aynı anakartı 4 aydır kullanıyorum sağlam bir kart o.c güzel destekliyor ve mosfetleri ısınmıyor.

Öncelikle sistemin amacı 1080P oyunculuk ise 2080S yerine 2070S öneririm. Bütçeniz varsa Tomahawk yerine X570 Tuf Gaming, X570 Aorus Elite tercih edebilirsiniz, ileriye dönük olur. Tomahawk da 3700X’i beslemek için yeterli.

Öncelikle sistemin amacı 1080P oyunculuk ise 2080S yerine 2070S öneririm. Bütçeniz varsa Tomahawk yerine X570 TUF Gaming, X570 Aorus Elite tercih edebilirsiniz, ileriye dönük olur. Tomahawk'da 3700X’i beslemek için yeterli.

Merhaba, ben İlker'in arkadaşıyım, bütçemiz yetiyor, Tuf Gaming almaya karar verdik, RAM ile ilgili bir değişim tavsiye ediyor musunuz cancan arkadaş gibi?

Düzenleme: Ek soru, bu sistem 1080P için güzel performans verir, değil mi?

@Ybaşı Tuf Gaming'in fiyatı iyiymiş kaçırmayın kesinlikle. Bellek için ben de arkadaşa katılıyorum, o yazdığı için bir daha yazma gereği duymadım. AMD 3. nesil işlemcilerde 3600MHz'den sonra işlemci 2:1 moda geçer dolayısıyla gecikme değerleri yükselir ve performans kaybı yaşarsınız. FCLK değerini manuel olarak 1900MHz'e alarak bu değeri 3800MHz'e çıkarabilirsiniz ama 4133MHz için de işlemci 2:1 modda çalışacak dolayısıyla siz beklediğiniz performansı alamayacaksınız. Bu yüzden AMD'nin de önerisi olan 3600MHz CL16 bellek almanız daha iyi olacaktır. Bu sistem 1080P için fazla. 2080S 2K için üretilmiş bir kart. Siz 1080P'de oynadığınız zaman kart kullanımı düşük olacak, yatacak bir diğer tabirle. Bu yüzden high end bir 2070S almanızı öneririm. Artan parayla diğer bileşenlere yatırım yapabilirsiniz. Kasa olarak MB511 ARGB, H500 ARGB, TD500 Mesh tarzı önü ızgaralı hava akışı iyi olan modeller öneririm. PSU modeliniz nedir?

Bu arada Airhawk Duo kullanıcıları olarak bir Telegram grubuna sahibiz. Ama herkesin PC konusunda bir yaşanmışlığı deneyimi var, gruptaki çoğu arkadaşa sistem toplarken yardımcı olduk. İsterseniz gruba katılabilirsiniz, daha detaylı bir şekilde yardımcı olabilir.

@Ybaşı TUF Gaming'in fiyatı iyiymiş kaçırmayın kesinlikle. Bellek için ben de arkadaşa katılıyorum, o yazdığı için bir daha yazma gereği duymadım. AMD 3. nesil işlemcilerde 3600MHz'den sonra işlemci 2:1 moda geçer dolayısıyla gecikme değerleri yükselir ve performans kaybı yaşarsınız. FCLK değerini manuel olarak 1900MHz'e alarak bu değeri 3800MHz'e çıkarabilirsiniz ama 4133MHz için de işlemci 2:1 modda çalışacak dolayısıyla siz beklediğiniz performansı alamayacaksınız. Bu yüzden AMD'nin de önerisi olan 3600MHz CL16 bellek almanız daha iyi olacaktır. Bu sistem 1080P için fazla. 2080S 2K için üretilmiş bir kart. Siz 1080P'de oynadığınız zaman kart kullanımı düşük olacak, yatacak bir diğer tabirle. Bu yüzden High end bir 2070S almanızı öneririm. Artan parayla diğer bileşenlere yatırım yapabilirsiniz. Kasa olarak MB511 ARGB, H500 ARGB, TD500 Mesh tarzı önü ızgaralı hava akışı iyi olan modeller öneririm. PSU modeliniz nedir?

Bu arada Airhawk Duo kullanıcıları olarak bir Telegram grubuna sahibiz. Ama herkesin PC konusunda bir yaşanmışlığı deneyimi var, gruptaki çoğu arkadaşa sistem toplarken yardımcı olduk. İsterseniz gruba katılabilirsiniz, daha detaylı bir şekilde yardımcı olabilir.

PSU modeli. Tavsiye için çok teşekkür ederim, önerilerinize bakacağız. Fakat 2080 Super zaten alınmış bir durumda. Onun dışında tavsiyeleriniz ciddi çok yardımcı oldu, teşekkürler!

Düzenleme: dediğinizi araştırınca ideal rakamın 3733MHz CL17 olduğunu gördüm, doğrumudur?

Son düzenleme:
@Ybaşı Ekran kartını satın aldıysanız önerim 2K monitör almanızdır. Bu ekran kartı 2K oyunculuk için tasarlanmış, 1080P için fazla kalıyor.

İdeal bellek değeri 3733MHz CL17 demek doğru olmaz OC ile 3800MHz CL14’te çalıştıranlar var en iyi performansı onlar alıyor. Ama normal bir kullanıcının herhangi bir OC yapmadan satın alıp XMP ile kullanacağı Türkiye’deki en iyi performans veren bellekler 3600MHz CL16. AMD’nin önerisi de böyle. Trident Z 3600MHz CL16 bellek aldınız diyelim içinde Samsung B-die yani en kaliteli çiplerden biri bulunuyor. İsterseniz uğraşarak 3800MHz CL16 hatta yüksek voltajla CL15, CL14 değerlerine düşebilirsiniz. Normal bir kullanıcının uğraşmasına gerek yok tabi, ben örnek olarak verdim. AMD’nin konu ile alakalı tablosu;
C799E6EF-B518-470A-B65C-2F7FCD819847.jpeg

PSU olarak yeni bir model almanızı öneririm. Elinizdeki PSU tehlike potansiyeli olan bir PSU modeli Tier listesine göre (Tier D’de yer alıyor);
PSU modeli olarak eğer bütçeniz varsa böyle bir sisteme yakışacak Tier A seviyesinde SeaSonic Focus Plus, FSP Hydro G Pro, XPG Core Reactor, Corsair RMX modellerini öneririm. 750W olanlar yeterli. Eğer daha düşük bütçe ayırmak isterseniz PSU’ya kendi kullandığım High Power Performance GD öneririm. Fazlasıyla yeter sizin sisteme.

@Ybaşı Ekran kartını satın aldıysanız önerim 2K monitör almanızdır. Bu ekran kartı 2K oyunculuk için tasarlanmış, 1080P için fazla kalıyor.

İdeal bellek değeri 3733MHz CL17 demek doğru olmaz OC ile 3800MHz CL14’te çalıştıranlar var en iyi performansı onlar alıyor. Ama normal bir kullanıcının herhangi bir OC yapmadan satın alıp XMP ile kullanacağı Türkiye’deki en iyi performans veren bellekler 3600MHz CL16. AMD’nin önerisi de böyle. Trident Z 3600MHz CL16 bellek aldınız diyelim içinde Samsung B-die yani en kaliteli çiplerden biri bulunuyor. İsterseniz uğraşarak 3800MHz CL16 hatta yüksek voltajla CL15, CL14 değerlerine düşebilirsiniz. Normal bir kullanıcının uğraşmasına gerek yok tabi, ben örnek olarak verdim. AMD’nin konu ile alakalı tablosu; Eki Görüntüle 544364

PSU olarak yeni bir model almanızı öneririm. Elinizdeki PSU tehlike potansiyeli olan bir PSU modeli Tier listesine göre (Tier D’de yer alıyor);
PSU modeli olarak eğer bütçeniz varsa böyle bir sisteme yakışacak Tier A seviyesinde SeaSonic Focus Plus, FSP Hydro G Pro, XPG Core Reactor, Corsair RMX modellerini öneririm. 750W olanlar yeterli. Eğer daha düşük bütçe ayırmak isterseniz PSU’ya kendi kullandığım High Power Performance GD öneririm. Fazlasıyla yeter sizin sisteme.
Her şey için çok teşekkür ederim, bir de çok zahmet olmazsa bana bir ram linki atabilir misiniz? Vatan veya İtopya'da önerdiğinz ayarda kalmış gibi durmuyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı