Ryzen 7 3700X vs Ryzen 7 5800x3D

The Pariah

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monitör: ASUS TUF Gaming VG27AQ 27 QHD IPS 1ms G-SYNC
Board: MSI B550 Gaming Edge Wi-Fi
GPU: MSI RTX 3080 Ti Suprim X
CPU: AMD Ryzen 7 5800x3D
RAM: Corsair Vengeance RT 2x16 32 GB CL16 3600MHz
SSD: Adata XPG S70 Blade 2TB NVMe M.2
PSU: Corsair RM1000X
Soğutma: Corsair H150 360
Kasa: Xigmatek zest.
Klavye: Corsair K60 Viola
Kulaklık: Razer BlackShark V2 X
Mouse: Razer Viper Mini.
Pad: Sony DualSense
Koltuk: xDrive 15'LI
Kamera: Everest SC-HD03
Selam arkadaşlar. Bu konuyu aslında açmayacaktım ama şöyle bir sohbet yaşadım bir arkadaşımla. Aşırı saçma geldi, o yüzden sizin de fikrinizi almak istedim. Bende halihazırda Suprim X 3080 Ti ve Ryzen 7 5800x3D var (board: B550 Gaming Edge Wi-Fi) işlemcimi benim anakartım için alınabilecek en iyi işlemci olduğunu düşündüğüm için aldım. Bütçeden kaçmadım yani. Ama bir arkadaşım dedi ki bana "boşuna 5800x3D almışsın. Çok bir farkı yok zaten, başka işlemci alıp bütçeyi ekran kartına yatırmalıydın. Bak ben öyle yaptım ve benim sistemim seninkinden daha iyi" dedi. Kendisinin sistemi RX 6900 XT ve Ryzen 7 3700X'ten oluşuyor. Kendisi GPU tarafında her daim AMD'nin NVIDIA'dan daha iyi olduğunu savunan birisi. AMD fanboy diyebiliriz. Bu yüzden yaptığı yorumun taraflı olabileceğini düşündüm. Ve işte buradayız. Bu yüzden aynı konuyu size danışmak istedim. Nedir yorumlarınız? 3700X yerine 5800x3D almaya değer mi sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
boşuna 5800x3D almışsın. Çok bir farkı yok zaten, başka işlemci alıp bütçeyi ekran kartına yatırmalıydın

Bence o arkadaşla bir daha elektronik sohbeti açmayın. Gerçekten DDR4 platformunda oyunculuk için biçilmiş kaftan bu işlemci.
3700X ile 5800X3D arasında gün ve gece gibi fark var.

Aralarındaki fark şimdilik yüksek çözünürlüklerde pek anlaşılmasa da 2-3 sene sonra GPU yükseltilince anlaşılacaktır. Sizin işlemci ve ekran kartı kombonuz daha iyi bence.

Bu soru 5. Nesil AMD için sorulsaydı mantıklı olurdu örneğin 5600x vs 5800 gibi. Ancak 3700x o kartları tam besleyecek bir işlemci değil. Ekran kartı kullanımı %100 bile olsa işlemci zayıf olduğu için, ön belleği düşük olduğu için ya da kare işlemede ekran kartından geride kaldığı için fps kaybı oluyor. Sizin donanımınız cpu-gpu olarak daha orantılı. Kafanıza takmayın.

Bence o arkadaşla bir daha elektronik sohbeti açmayın. Gerçekten DDR4 platformunda oyunculuk için biçilmiş kaftan bu işlemci.
3700X ile 5800X3D arasında gün ve gece gibi fark var.
Şimdi şöyle. Bana benchmark SS'leri attı. Gittim kendim de baktım 2K'da cidden 5 6 fps falan oynuyor. ama ben PC Donanımı konusunda aşırı bilgisiz olduğum için dehşet bir araştırma sürecine girerek alırım alacağım parçayı. Kendim bilmediğimden yani. Nereye baksam DDR4 için en iyi işlemcinin 5800x3d olduğunu gördüm (kendi anakartım için konuşuyorum) O yüzden gittim 5800x3d aldım. Arkadaşım kendi GPU'sunun 3090'dan iyi olduğunu da söylüyor ama ben 3080ti'ın 6950xt hariç tüm AMD 6000 serisinden daha iyi olduğunu sanıyordum açıkcası. Sanırım yanılmışım.
Hangi çözünürlük? 1080P'de takılacaksan kıyaslanmazlar bile ama 4K'da 5800X3D için servet dökmek şart değil.
2K'da kullanıyorum sistemimi
Aralarındaki fark şimdilik yüksek çözünürlüklerde pek anlaşılmasa da 2-3 sene sonra GPU yükseltilince anlaşılacaktır. Sizin işlemci ve ekran kartı kombonuz daha iyi bence.
Bu soru 5. Nesil AMD için sorulsaydı mantıklı olurdu örneğin 5600x vs 5800 gibi. Ancak 3700x o kartları tam besleyecek bir işlemci değil. Ekran kartı kullanımı %100 bile olsa işlemci zayıf olduğu için, ön belleği düşük olduğu için ya da kare işlemede ekran kartından geride kaldığı için fps kaybı oluyor. Sizin donanımınız cpu-gpu olarak daha orantılı. Kafanıza takmayın.
Süper o halde. Çünkü benchmarklara bakınca harbiden 5 6 fps oynuyor 2K'da 3700x ve 5800x3d nin arasında. Bunu görünce de kerizlik mi yaptık acaba 5800x3d yi alarak diye düşünmedim değil.

2K'da kullanıyorum sistemimi.

2K'da ben de bu ikili arasından 5800X3D ile 3080 Ti'ı seçerdim. Ne kadar güçlü taban o kadar yüksek %1 low FPS ve akıcılık demek. VRAM de korkulacak bir seviyede değil bu çözünürlük için.

Arkadaşına söyle ben de full AMD sistem kullanıyorum, boşuna uçmasın. Sanki 5700X ve 7900 XT ikilisi kullanıyor.

Arkadaşım kendi GPU'sunun 3090'dan iyi olduğunu da söylüyor ama ben 3080ti'ın 6950xt hariç tüm AMD 6000 serisinden daha iyi olduğunu sanıyordum açıkcası. Sanırım yanılmışım.

3090'ın oyun fpsleri genelde 3080Ti ile kafa kafaya. 6900XT'nin de aynı şekilde. 6900XT bu kartların RT yeteneği olmayan versiyonu diyelim. Yani 6900XT 3090'dan iyi değil.

Hocam AMD ucuz evet fiyat performans açısından mantıklı evet ama driver sürüm notlarını okuyun. Her sürümde birden fazla oyunda hata oluyor illaki. Ekran kartı konusunda AMD kumardır. Paran varsa gider nvidia alırsın keyfine bakarsın. He bütçe belirli bir limitteyse, o bütçeye mümkün olan en yüksek performansı sıkıştırmak istiyorsan indirim bekler AMD kart alır hayatına devam edersin. Fazla takılmaya gerek yok.

Şimdi şöyle. Bana benchmark SS'leri attı. Gittim kendim de baktım 2K'da cidden 5 6 fps falan oynuyor. ama ben PC Donanımı konusunda aşırı bilgisiz olduğum için dehşet bir araştırma sürecine girerek alırım alacağım parçayı. Kendim bilmediğimden yani. Nereye baksam DDR4 için en iyi işlemcinin 5800x3d olduğunu gördüm (kendi anakartım için konuşuyorum) O yüzden gittim 5800x3d aldım. Arkadaşım kendi GPU'sunun 3090'dan iyi olduğunu da söylüyor ama ben 3080ti'ın 6950xt hariç tüm AMD 6000 serisinden daha iyi olduğunu sanıyordum açıkcası. Sanırım yanılmışım.

2K'da kullanıyorum sistemimi

Süper o halde. Çünkü benchmarklara bakınca harbiden 5 6 fps oynuyor 2K'da 3700x ve 5800x3d nin arasında. Bunu görünce de kerizlik mi yaptık acaba 5800x3d yi alarak diye düşünmedim değil.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam 12. neslin en zayıf işlemcisiyle 13. neslin en güçlü işlemcisi de bazı oyunlarda neredeyse farksız sonuçlar veriyor, aralarında 500-600 dolar var. Mesele uzun ömürlü olup olmadığı biraz. Sizin işlemci çok daha uzun ömürlü olacak.

Geri
Yukarı