Ryzen 7 3750H GTX 1650 sistem görüntü bozuluyor

utkuw123

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık bir ay önce Valorant oynarken arkadan canlı yayın izlediğimde ekran kartı sürücüm çöktü ondan sonra ise Red Dead Redemption 2 ve League of Legends oyunlarında Alt Tab yaptığımda veya sesi ayarladığımda resimdeki gibi pikseller gelmeye başladı (şu an geçici bir çözüm bulduğum için pikseller yok bu yüzden resim bana ait değil internetten buldum ama sorun bununla tıpatıp aynı).

download.png

Yaklaşık bilgisayarı bir ay boyunca böyle kullandım kendiliğinden düzelir umuduyla daha sonra ise sorunu çözülmediği için kendim çözmek istedim fakat internette buna dair ingilizce veya türkçe adam akıllı hiçbir şey bulamadım. İlk önce DDU ile NVIDIA sürücüsünü kaldırıp tekrar kurdum sorun değişmedi, daha sonra ise AMD sürücüsünü kaldırıp (laptopum AMD işlemcili olduğu için içinde dahili bir AMD ekran kartı var) tekrar kurdum sorun tekrar çözülmedi. Ondan sonra ise AMD'nin yazılımını kurdum bilgisayara bunu yaptıktan sonra Windows Update'e iki tane güncelleme geldi onları yapıp aygıt yöneticisinden 'sürücüye geri dön' yaptıktan sonra sorunum çözüldü fakat bu sefer de bilgisayar tamamen donup kitlenmeye başladı. Daha aklıma başka bir şeyler yapmak gelmiyor ne olur yardım edin kafayı yemek üzereyim. Bunlar da sistem özelliklerim:

İşlemci AMD Ryzen 7 3750h with Radeon Vega Mobile GFX 2.30 GHz.
RAM 16,0 GB (kullanılabilir: 15,8 GB)
Harici ekran kartı NVIDIA GeForce GTX 1650 Mobile GDDR5 4 GB (128 bits)

Son düzenleme:
Merhaba ekran kartınız yükte kaç derecede ısınıyor test ettiniz mi ?

ekran kartını stres testine sokun bence furmark veya occt gibit avsiyem occt dir en az bi 30 veya 1saat stres testine sokun aynı tipik hatayı alıyorsanız cip arızasından şüphelenebiliriz.
ya da kartınızın eski yazılımlarını kurup deneyin .

Merhaba ekran kartınız yükte kaç derecede ısınıyor test ettiniz mi ?

ekran kartını stres testine sokun bence furmark veya occt gibit avsiyem occt dir en az bi 30 veya 1saat stres testine sokun aynı tipik hatayı alıyorsanız cip arızasından şüphelenebiliriz.
ya da kartınızın eski yazılımlarını kurup deneyin .
Şu an yeterli zamanım olmadığından testi yapamayacağım testi yarın yapıp tekrar geri dönüş yaparım konu altına. Sıcaklıklar ise şuana kadar Asus'un Armoury Crate uygulamasından gördüğüm kadarıyla işlemci için en fazla 95 ekran kartında ise 85 dereceyi gördüm ama bu sorunun sıcaklıkla ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü bu bilgisayarı yaklaşık bir buçuk senedir kullanıyorum ve şu ana kadar bilgisayarın sıcaklığını en çok arttıran şey gördüğüm kadarıyla Red Dead Redemption 2 oldu. Bir buçuk senedir aralıklı olarak bu oyunu oynamaktayım ve sorun bunda değil Valorant oynarken olmaya başladı. Kesin konuşmayayım yine de dediğim gibi testi yaptıktan sonra geri dönerim.

Şu an yeterli zamanım olmadığından testi yapamayacağım testi yarın yapıp tekrar geri dönüş yaparım konu altına. Sıcaklıklar ise şuana kadar Asus'un Armoury Crate uygulamasından gördüğüm kadarıyla işlemci için en fazla 95 ekran kartında ise 85 dereceyi gördüm ama bu sorunun sıcaklıkla ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü bu bilgisayarı yaklaşık bir buçuk senedir kullanıyorum ve şu ana kadar bilgisayarın sıcaklığını en çok arttıran şey gördüğüm kadarıyla Red Dead Redemption 2 oldu. Bir buçuk senedir aralıklı olarak bu oyunu oynamaktayım ve sorun bunda değil Valorant oynarken olmaya başladı. Kesin konuşmayayım yine de dediğim gibi testi yaptıktan sonra geri dönerim.
genel olarak 85 - 95 derece arası yüksek aralıktır

test sonucunuzu bekliyorum.

genel olarak 85 - 95 derece arası yüksek aralıktır

test sonucunuzu bekliyorum.
Testleri az önce bitirdim. Toplamda dört tane test yaptım ikisi GPU diğer iki tanesi de CPU için. GPU için iki farklı sürücüyü de kurup testleri yaptığımda herhangi bir donma kitlenme veya pikselle karşılaşmadım testleri sorunsuzca tamamladım, fakat CPU için testi başlattığımda ise başlatır başlatmaz ikinci saniyede resimdeki gibi crash hatası aldım (bunu da iki farklı sürücüyle denedim ama sonuç aynı). Bu ne anlama gelir hiç bilmiyorum.
test4.png

Son düzenleme:
o
Testleri az önce bitirdim. Toplamda dört tane test yaptım ikisi GPU diğer iki tanesi de CPU için. GPU için iki farklı sürücüyü de kurup testleri yaptığımda herhangi bir donma kitlenme veya pikselle karşılaşmadım testleri sorunsuzca tamamladım, fakat CPU için testi başlattığımda ise başlatır başlatmaz ikinci saniyede resimdeki gibi crash hatası aldım (bunu da iki farklı sürücüyle denedim ama sonuç aynı). Bu ne anlama gelir hiç bilmiyorum.Eki Görüntüle 1067942
o uygulama bazen öyle hata verbiliyor. isterseniz bide sıfırdan formatlamayı deneyin yine benzer problemi yaşarsanız servise götürün isterseniz

o

o uygulama bazen öyle hata verbiliyor. isterseniz bide sıfırdan formatlamayı deneyin yine benzer problemi yaşarsanız servise götürün isterseniz
Bu sorundan ötürü zaten düzelir belki diye iki gün önce format atmıştım. Bir kaç gün daha bekleyeyim belki donma sorunu gider olmazsa servise veririm artık yapıcak bir şey yok.

Bu sorundan ötürü zaten düzelir belki diye iki gün önce format atmıştım. Bir kaç gün daha bekleyeyim belki donma sorunu gider olmazsa servise veririm artık yapıcak bir şey yok.
Anladım. Bence de servise götürmeniz yararınıza olacaktır hatta bakımını da isteyin ama ne olur ne olmaz bi ram testi yapın windows un arama kısmına bellek tanımlama yazarak ya da indirdiğiniz occt programında da yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı