Ryzen 7 3750H + GTX 1660 Ti Battlefield 5 - 40 FPS sorunu

boccacio

Centipat
Arkadaşlar merhaba.

Büyük umutlarla ve ayıptır söylemesi paralarla ASUS FX505DU laptop aldım, 16 GB RAM 512 SSD ve başlıkta yazdığım işlemci, ekran kartına ve 60Hz ekrana sahip.

Battlefield 5'in bayağı bir kombinasyonlu ayarlarını deneyerek en yüksek aldığım FPS 40 civarında, Battlefield 1'de bu 60'a çıkıyor ama bu kadar güçlü bir ekran kartı ve işlemciyle 40 FPS olmaması gerek diye düşünüyorum.

Hep darboğaz yapar mı yapmaz mı konuşulmuş fakat bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi darboğaz olsa bile 40 FPS'de oynamam garip değil mi? Bilgisayarda mı bir sıkıntı var anlayamadım açıkçası.

Teşekkürler.

Battlefield işlemciye yüklenen ve işlemciyi yoran bir oyun. R7 3750H güçlü olsa da çok güçlü bir işlemci değil. R7 3750H'ın GTX 1660 Ti ile normal bir oyunda bile darboğaz yaşatıp yaşatmayacağı tartışılırken Battlefield gibi işlemciye yüklenen oyunlarda darboğaz yapacaktır. %95 ihtimalle işlemci kaynaklı darboğaz sorunu var.

Bu işlemciye oldukça yakın olan i5 9300H ile AC:Origins ve AC:Odyssey oyunlarında GTX 1650 ile dahi bazen darboğaz yaşıyorsam GTX 1660 Ti gibi GTX 1650'den daha güçlü bir kartın işlemciyi yoran oyunlarda darboğaz yapmaması çok olası durmuyor.

Ayarları mümkün olduğunca yükseltin. Oyunu DSR ile daha yüksek çözünürlükte oynayın. FPS yükselmese bile darboğazı ortadan kaldırıp drop yaşamadan oynamanızı sağlayabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda da değerler o kadar iç açıcı değil ama burada kullanıcının RAM miktarı 8 GB, çift kanal 16 GB RAM desteği bulunmadığı için bu tarz bir problem yaşanıyor burada galiba. RAM tek kanal 16 GB ise performans anlamında Ryzen işlemcili sistemler bekleneni veremeyebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burdaki videoda ise R7 3750H'tan çok daha güçlü bir model olan i7-9750H ve 1660 Ti kullanılmış. Ultra ayarlarda bile ortalama %70-80 işlemci kullanımıyla 60 FPS zar zor elde edilebilmiş. 12 thread bir CPU olduğu için low ayarlarda bu değerler biraz daha yükselir bu sistemde. Oyun ciddi manada işlemciye yük bindiriyor ve darboğaz problemiyle karşı karşıya gelme ihtimaliniz yüksek. @burakmetehan'nın da belirttiği gibi oyunu mümkün olduğunca yüksek detay ve çözünürlüklerde oynamaya çalışın, GPU kullanımı mümkün olduğunca yüksek kalmalı. Ayrıca dizüstü bilgisayar kullandığınız için, aşırı ısınma kaynaklı thermal throttle yaşanıyor olabilir ve buna bağlı olarak FPS ve clock değerlerinizdeki anormal düşüşlere bağlı olarak FPS değerleriniz beklenileni vermiyor olabilir. Bunlar sadece birer tahmin. Siz yine de MSI Afterburner ile oyun içi kullanım değerlerinizi paylaşabilirseniz iyi olur, görelim yine de 🙂.

Battlefield işlemciye yüklenen ve işlemciyi yoran bir oyun. R7 3750H güçlü olsa da çok güçlü bir işlemci değil. R7 3750H'ın GTX 1660 Ti ile normal bir oyunda bile darboğaz yaşatıp yaşatmayacağı tartışılırken Battlefield gibi işlemciye yüklenen oyunlarda darboğaz yapacaktır. %95 ihtimalle işlemci kaynaklı darboğaz sorunu var.

Bu işlemciye oldukça yakın olan i5 9300H ile ac: Origins ve ac: Odyssey oyunlarında GTX 1650 ile dahi bazen darboğaz yaşıyorsam GTX 1660 Ti gibi GTX 1650'den daha güçlü bir kartın işlemciyi yoran oyunlarda darboğaz yapmaması çok olası durmuyor.

Ayarları mümkün olduğunca yükseltin. Oyunu DSR ile daha yüksek çözünürlükte oynayın. FPS yükselmese bile darboğazı ortadan kaldırıp drop yaşamadan oynamanızı sağlayabilir.

Hocam haklısınız fakat forumda aynı PC'ye sahip arkadaşlar 60 FPS oynamış oyunu, ben hiç o değerlere çıkamadım bir türlü. Warzone indiriyorum şimdi merak ediyorum onda ne yapacak. Yüksek çözünürlükte dediğinizin tam tersi 30'lara düştü FPS, oyunu silip tekrar yüklemek en mantıklısı sanırım bir de internette gördüğüm çok değişik ayarları da yapınca sapıtmış olabilir😀

Videodada değerler o kadar iç açıcı değil ama burada kullanıcının RAM miktarı 8 GB, çift kanal 16 GB RAM desteği bulunmadığı için bu tarz bir problem yaşanıyor burada galiba. RAM tek kanal 16 GB ise performans anlamında Ryzen işlemcili sistemler bekleneni veremeyebilir.

Burdaki videoda ise R7 3750H'tan çok daha güçlü bir model olan i7-9750H ve 1660 Ti kullanılmış. Ultra ayarlarda bile ortalama %70-80 işlemci kullanımıyla 60 FPS zar zor elde edilebilmiş. 12 thread bir CPU olduğu için Low ayarlarda bu değerler biraz daha yükselir bu sistemde. Oyun ciddi manada işlemciye yük bindiriyor ve darboğaz problemiyle karşı karşıya gelme ihtimaliniz yüksek. @burakmetehan'nın da belirttiği gibi oyunu mümkün olduğunca yüksek detay ve çözünürlüklerde oynamaya çalışın, GPU kullanımı mümkün olduğunca yüksek kalmalı. Ayrıca dizüstü bilgisayar kullandığınız için, aşırı ısınma kaynaklı thermal throttle yaşanıyor olabilir ve buna bağlı olarak FPS ve clock değerlerinizdeki anormal düşüşlere bağlı olarak FPS değerleriniz beklenileni vermiyor olabilir. Bunlar sadece birer tahmin. Siz yine de MSI Afterburner ile oyun içi kullanım değerlerinizi paylaşabilirseniz iyi olur, görelim yine de 🙂.

Hocam silip yükledikten sonra MSI Afterburner ile paylaşacağım, o zaman daha net anlaşılır umarım.

Bu işlemciye oldukça yakın olan i5 9300H ile ac: Origins ve ac: Odyssey oyunlarında GTX 1650 ile dahi bazen darboğaz yaşıyorsam GTX 1660 Ti gibi GTX 1650'den daha güçlü bir kartın işlemciyi yoran oyunlarda darboğaz yapmaması çok olası durmuyor.

Videodada değerler o kadar iç açıcı değil ama burada kullanıcının RAM miktarı 8 GB, çift kanal 16 GB RAM desteği bulunmadığı için bu tarz bir problem yaşanıyor burada galiba. RAM tek kanal 16 GB ise performans anlamında Ryzen işlemcili sistemler bekleneni veremeyebilir.

Burdaki videoda ise R7 3750H'tan çok daha güçlü bir model olan i7-9750H ve 1660 Ti kullanılmış. Ultra ayarlarda bile ortalama %70-80 işlemci kullanımıyla 60 FPS zar zor elde edilebilmiş. 12 thread bir CPU olduğu için Low ayarlarda bu değerler biraz daha yükselir bu sistemde. Oyun ciddi manada işlemciye yük bindiriyor ve darboğaz problemiyle karşı karşıya gelme ihtimaliniz yüksek. @burakmetehan'nın da belirttiği gibi oyunu mümkün olduğunca yüksek detay ve çözünürlüklerde oynamaya çalışın, GPU kullanımı mümkün olduğunca yüksek kalmalı. Ayrıca dizüstü bilgisayar kullandığınız için, aşırı ısınma kaynaklı thermal throttle yaşanıyor olabilir ve buna bağlı olarak FPS ve clock değerlerinizdeki anormal düşüşlere bağlı olarak FPS değerleriniz beklenileni vermiyor olabilir. Bunlar sadece birer tahmin. Siz yine de MSI Afterburner ile oyun içi kullanım değerlerinizi paylaşabilirseniz iyi olur, görelim yine de 🙂.

Afterburner ile BF1'de Ultra ayarlarda 40-30 FPS'ye düşme halen görüyorum, PC'ye format attım yeniden yükledim ama nafile. NVIDIA ayarlarını da yüksek performans yaptım her yerden bana mısın demiyor ekran kartından tam performans alamıyorum maalesef, CPU kullanımına göre bir darboğaz sorunu da yok gibi, siz ne dersiniz?

Dosya Ekleri

• gpu1.png
    gpu1.png
    1.000,7 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı