Ryzen 7 3750H Isınma

hocam merhaba. aynı model leptop'ın 8 gb ram'lisini almayı düşünüyorum. sonradan 1 adet daha 8'lik eklettireceğim. özel mesaj atamadığım için burdan yazmak durumunda kaldım, özellikle yeni çıkan yüksek grafikli oyunlarda nasıl performans alıyorsunuz bilgilendirebilir misiniz?

hocam merhaba. aynı model leptop'ın 8 gb ram'lisini almayı düşünüyorum. sonradan 1 adet daha 8'lik eklettireceğim. özel mesaj atamadığım için burdan yazmak durumunda kaldım, özellikle yeni çıkan yüksek grafikli oyunlarda nasıl performans alıyorsunuz bilgilendirebilir misiniz?
Hocam performanstan yana bir şikayetim yok. Fiyatına göre gayet iyi performans veriyor. 1080p Ultra - High ayarlarda 60 FPS üstünü rahatlıkla alıyorum. Ekran 60 hz olduğu için V-Sync kullanıyorum.

Isınma konusunda bir şey diyemeyeceğim, çünkü yabancı forumlarda da benim aldığım değerleri alan bir sürü kullanıcı gördüm.

Cihazı servise vermeden önce birtakım testlere tabi tutmayı düşünüyorum. Gelişmeleri buradan paylaşırım.
AIDA64 ile stres testi yaptırdım. GPU seçili değilken sonuçlar resimdeki gibi.

GPU'yu da seçtiğimde daha 3. dakikada CPU 92, GPU 91 dereceye geldi. GPU'ya fazla yüklenmek istemediğim için testi sonlandırdım.

Yorumlayabilir misiniz hocalarım?
Sorunu çözdüm.

Ama saçma bir şekilde 😄

Windows'un güç ayarları kısmında en yüksek işlemci kullanımı %99'a çektim.

3.8 GHz olan frekans 1.7'ye düştü, oyunlarda işlemci 70-75 derecelerde.

En yüksek ayarlarda bile darboğaz oluyor ama sıcaklıklar çok iyi.

Sizce böyle kullanmalı miyim ?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 113
Son düzenleme:
Hocam bendeki sorun ne olabilir? 1.5 ay oldu. İlk gün de aynı sıcaklık değerlerini veriyordu. Fanlar 5700 RPM'e çıkabiliyor. Herhangi bir throttle vs yok.

Armoury Crate üzerinden dengeli moda alsam bile oyun esnasında 4GHz'e çıkıp, sıcaklık olarak da 90'ı geçiyor.
Fabrikasyon ile ilgili veya termal macun kaynaklı bir sorun olabilir. OCCT ile sen de test edebilir misin?

Hocam performanstan yana bir şikayetim yok. Fiyatına göre gayet iyi performans veriyor. 1080P Ultra - High ayarlarda 60 FPS üstünü rahatlıkla alıyorum. Ekran 60 Hz olduğu için v-Sync kullanıyorum.

Isınma konusunda bir şey diyemeyeceğim, çünkü yabancı forumlarda da benim aldığım değerleri alan bir sürü kullanıcı gördüm.

Cihazı servise vermeden önce birtakım testlere tabii tutmayı düşünüyorum. Gelişmeleri buradan paylaşırım.
AIDA64 ile stres testi yaptırdım. GPU seçili değilken sonuçlar resimdeki gibi.

GPU'yu da seçtiğimde daha 3. dakikada CPU 92, GPU 91 dereceye geldi. GPU'ya fazla yüklenmek istemediğim için testi sonlandırdım.

Yorumlayabilir misiniz hocalarım?
Sorunu çözdüm.

Ama saçma bir şekilde 😄

Windows'un güç ayarları kısmında en yüksek işlemci kullanımı %99'a çektim.

3.8 GHz olan frekans 1.7'ye düştü, oyunlarda işlemci 70-75 derecelerde.

En yüksek ayarlarda bile darboğaz oluyor ama sıcaklıklar çok iyi.

Sizce böyle kullanmalı miyim?

Hocam Intel mobilde hala lider ve kafanıza takmaya gerek yok.
Ekran Görüntüsü (98).png
Bende test yaptım 91 92 dereceleri gördüm.
Sonrasında sıcaklığın etkisiyle frekans düşürüyor.

Hocam bende de Ryzen 5 3550H var aynı sorun bende de 98'i gördüm zamanında sorunu da şöyle çözdüm notebook u masaya koyup köşelerini yükseltmek gerekiyor 5 derece kadar düşersiniz böyle. Ayrıca işlemcinin çalışma sıcaklıkları da burada
Screenshot_2020-03-11-01-12-41-828_com.android.chrome.jpg

Hocam bende de FX505DU modeli var işlemci Valorant'ta 97 dereceleri görüyor ısınma sorunum otomatik BIOS güncellemesiyle başladı 30X'lerden (hatırlamıyorum sürümü) 310'a güncelledi güncelledikten sonra da ısınma sorunu ortaya çıktı servise yolladım sürücüler vs. her şey yeniden yüklenilmiş termal macun yenilenmiş teste sokulmuş ve ısınma durumunu normal olarak kayıtlara geçmişler. Gerçekten sinir bozucu bir durum.

Merhaba.

ASUS TUF Gaming FX505DU - BQ150 Laptop'a sahibim. GTX 1660 Ti ve Ryzen 7 3750H işlemci var. Alalı 1.5 ay oldu. Ekranım 60 Hz.

Witcher 3, PES 2020, GTA 5 gibi oyunlarda yüksek ayarlarda oynayabiliyorum. Hepsinde de v-Sync açık oynuyorum. Ancak CPU sıcaklığı 90-95 derece arasında dolaşıyor. GPU ise 80-85 civarlarında oluyor.

Armoury Crate'de dengeli mod açıkken bile sıcaklık bu şekilde. Yüksek performans moduna getirdiğimde Turbo fan aktive oluyor ancak işlemci frekansını daha da arttırıyor. Sıcaklıklar pek değişmiyor.

Garip olan şey oyunların grafiklerini düşürdüğümde de sıcaklık aynı değerde seyrediyor. V-Sync ile alakalı mı?

Sıcaklık değerleri beni bir miktar germekte.

Hocam aynı laptopa sahibiz. Ben Battlefield 5 oynuyorum. Armoury Crate ile GPU ve CPU ölçüyorum GPU normal değerlerinde maksimum 80'i görüyor ama CPU'nun 97'ye geldiğini gördüm. Acaba Turbo moddan mı kaynaklı diye düşündüm Turbo'yu kapattım sonuç yine aynı. Ki zaten Turbo kapalıyken ağır oyunları oynamak riskli olur. Laptop 10.ayında temizletmeyi düşünüyorum de anlattıklarına bakılırsa pek çözüm olmayacak gibi.
Oyundaki ayarlar GPU sıcaklığını etkiler CPU'ya etki etmiyor en azından bende öyle... Ultra ayarlarda 80 dereceyi gören GPU her şeyi Low'a çekip çözünürlüğü düşürünce 65'lere kadar geriliyor ama CPU'da değişen bir şey yok.
Acaba bu değerler normal mi görülüyor ki sonuçta bu dereceler herkesin gözünü korkutmaya yetiyor.

Hocam aynı laptopa sahibiz. Ben Battlefield 5 oynuyorum. Armoury Crate ile GPU ve CPU ölçüyorum GPU normal değerlerinde maksimum 80'i görüyor ama CPU'nun 97'ye geldiğini gördüm. Acaba Turbo moddan mı kaynaklı diye düşündüm Turbo'yu kapattım sonuç yine aynı. Ki zaten Turbo kapalıyken ağır oyunları oynamak riskli olur. Laptop 10.ayında temizletmeyi düşünüyorum de anlattıklarına bakılırsa pek çözüm olmayacak gibi.
Oyundaki ayarlar GPU sıcaklığını etkiler CPU'ya etki etmiyor en azından bende öyle... Ultra ayarlarda 80 dereceyi gören GPU her şeyi Low'a çekip çözünürlüğü düşürünce 65'lere kadar geriliyor ama CPU'da değişen bir şey yok.
Acaba bu değerler normal mi görülüyor ki sonuçta bu dereceler herkesin gözünü korkutmaya yetiyor.

Ben Ryzen 5 3550H + 1660 Ti’lı TUF’a sahibim. İşlemcimin 100 derece olduğunu gördüm. 😅

Ryzen 5 ile 7 arasında cok fark oluyor mu ki Gerçi 5'in maksimum hızı 3.70 iken 4'ün maksimum hızı GHz 4.00. Yine de oyunda fark yok diyenler var

Geri
Yukarı