Ryzen 7 3800X ve 4133MHz RAM XMP'de Boot etmiyor ve Extreme mod stabil çalışmıyor

Dorock

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı / Web Geliştirici
Merhabalar, canlı yayında Recep abi sorumu cevapladı fakat yaşadığım sorunu biraz daha açıp bu sorunla ilgili bilgi almak istedim. Sistemimin bütün özelliklerini belirteyim öncelikle;

Sistem özelliklerim:
  • Ryzen 7 3800X
  • MSI MPG X570 GAMING Edge
  • Radeon RX 5700XT
  • Adata XPG 16 GB 4133MHz RAM
  • Adata XPG 1TB M.2 SSD
  • Corsair H100I sıvı soğutucu
  • ASUS ROG 750W güç kaynağı
Sistemim bu şekilde. Sorunuma gelecek olursak, sistemimi kurdum ve ilk iş olarak BIOS güncelledim (15. sürümden 17. sürüme güncelledim). Ardından XMP ayarını devreye soktum (2 adet profil vardı öncellikle 1. profili 4133MHz'de açtım) fakat Boot etmedi. Ardından 2. profili devreye aldım (4000MHz) ve açıldı.

Windows kurdum, sürücüleri kurdum fakat League of Legends'a girdiğimde ekran gidip geldi ve 15sn kadar sonra kapandı, sorunun ekran kartımda olduğunu düşündüm. Monitörümden ve Radeon software üzerinden FreeSync kapattım. Görüntü gitme sorunum çözüldü bu şekilde.

Sistem stabil olarak 3600MHz'de çalışıyor, şu anda bu şekilde kullanıyorum. Fakat benim için asıl sorun, MSI Dragon Center üzerinden Extreme moda aldığımda görüntü gidip geliyor ve 10sn kadar sonra kapanıyor. Bu konuda bilgi alabilirsem çok mutlu olurum, teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı