Ryzen 7 3800X ve RTX 2070 sistem toplama

Bütçe
10bin
@Dinopapaz Tekrar açıklayayım.

3600X ve 2070'li bir sisteme GOLD 550W bir PSU yeterli olacaktır. İçinizin rahat etmesi için 650W bir PSU da tercih edilebilir. Ben Bronze bile olmayan 600W bir PSU ile 150W işlemci ve 220W ekran kartını sorunsuz kullanıyorum. Gerisini siz düşünün.

B450 Tomahawk MAX anakartı çok kaliteli yapısal bileşenlere sahip. Ayrıntılarına girmiyorum, çok çok kaliteli yani emin olun. 3800X takıp köküne kadar overclock bile yapabilirsiniz.

@Dinopapaz Tekrar açıklayayım.

3600X ve 2070'li bir sisteme GOLD 550W bir PSU yeterli olacaktır. İçinizin rahat etmesi için 650W bir PSU da tercih edilebilir. Ben Bronze bile olmayan 600W bir PSU ile 150W işlemci ve 220W ekran kartını sorunsuz kullanıyorum. Gerisini siz düşünün.

B450 Tomahawk MAX anakartı çok kaliteli yapısal bileşenlere sahip. Ayrıntılarına girmiyorum, çok çok kaliteli yani emin olun. 3800X takıp köküne kadar overclock bile yapabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Overclock yapmayı hiç düşünmüyorum bu psuda hem bronz var hem de 750lik olunca alayım da sıkıntı çekmemeyim demiştim. Yani büyük olan iyidir mantığıyla.. çok teşekkür ederim detaylı ve çabuk yardım için:)
2060 üzeri ekran kartı alacaksan, 2K monitör almanı öneririm. Karttan daha iyi verim alırsın. Ben gene söyleyim, JD monitör önermiyorum. 2K monitör alacaksan daha kaliteli markalara bakmalısın. 2060 düşünüyorsan, AOC 24G2U veya ViewSonic XG2405 önerebilirim. ASUS Tuf serisi daha yeni piyasaya çıktı. Önerim, söylediğim monitörleri tercih etmen. @actanonverba Arkadaşımızın attığı sistem güzel. Ekran kartı ve güç kaynağı seçimini değiştirebilirsin. Ekran kartı olarak 2070 olabilir. Güç kaynağını 650 Watt seçmen daha sağlıklı olur.
Neden 650 daha sağlıklı olur söyleyebilir misiniz bilgim olmadığı için soruyorum yanlış anlamayın

@actanonverba Hocamın sistemini şu şekilde özelleştirdim:
ss40.PNG

Monitör olarakta bunu öneriyorum. Farklı sitelerden daha ucuza bulunabilir. O ekran kartında 1080P oynamak istemezsiniz. :)

1-Yüksek fiyatlı bir anakartın size pek bir faydası olmayacaktır.
2-RAM’lere o kadar para ayırmak yerine 1.2~v 2666MHz ya da 1.3~v 3000MHz alıp OC yapmak daha mantıklı olur.
3-Kişisel olarak NVMe SSD öneriyorum. Bi kere kullandıktan sonra vazgeçemiyorsunuz.
4-Monitör berbat bir seçim. 2070 gücünde bir kart alacaksanız 2K 144Hz bir panelin altını önermem. Daha yeni aldığım IPS panele sahip VX2758-2KP-mhd öneririm.

Eğer bir PC toplamamı isterseniz örnek olması açısından birkaç saat içerisinde yollayabilirim.
@actanonverba Hocamın sistemini şu şekilde özelleştirdim:Eki Görüntüle 519271
Monitör olarakta bunu öneriyorum. Farklı sitelerden daha ucuza bulunabilir. O ekran kartında 1080P oynamak istemezsiniz. :)
24” 2k overkill olur. En az 27” öneririm ben.
RAM lere o kadar para vermenin mantıklı olmadığını düşünüyorum.

1-Yüksek fiyatlı bir anakartın size pek bir faydası olmayacaktır.
2-RAM’lere o kadar para ayırmak yerine 1.2~v 2666MHz ya da 1.3~v 3000MHz alıp OC yapmak daha mantıklı olur.
3-Kişisel olarak NVMe SSD öneriyorum. Bi kere kullandıktan sonra vazgeçemiyorsunuz.
4-Monitör berbat bir seçim. 2070 gücünde bir kart alacaksanız 2K 144Hz bir panelin altını önermem. Daha yeni aldığım IPS panele sahip VX2758-2KP-mhd öneririm.

Eğer bir PC toplamamı isterseniz örnek olması açısından birkaç saat içerisinde yollayabilirim.

Tabi isterim dediğim gibi her türlü yardıma açığım. Aldığım sistemleri çok uzun süre kullanıyorum bunda da aynısı olacak o yüzden koymuşken iyilerini koyuyorum. OC hiç yapmayacağım ondan eminim. Samsung SSD konusunda 1 numara dediler de o yüzden koymuştum ama bilgim 0 dediğim gibi. 27 inc 2klar da çok pahalı...

RAM'ler de kalite olarak Corsair'in üzerine bir marka tanımam. Ömür boyu garanti veriyor. RGB ışıklandırmaları da çok iyi, fiyatını hak ettiğini düşünüyorum. Ayrıca fiyat dışına çıkılmadığı için kaliteli RAM seçmekte sıkıntı yok. 24 inç kime göre büyük kime göre küçük kime göre ideal. 27 inçte oyun oynarken kafasını çevirenler bile var. Ancak şu an ki standartlarda 24 inç en ideal bana göre. Dediğiniz iki şeyde küçük ayrıntılar, arkadaş istediği gibi değiştirebilir.

RAM'ler de kalite olarak Corsair'in üzerine bir marka tanımam. Ömür boyu garanti veriyor. RGB ışıklandırmaları da çok iyi, fiyatını hak ettiğini düşünüyorum. Ayrıca fiyat dışına çıkılmadığı için kaliteli RAM seçmekte sıkıntı yok. 24 inç kime göre büyük kime göre küçük kime göre ideal. 27 inçte oyun oynarken kafasını çevirenler bile var. Ancak şu an ki standartlarda 24 inç en ideal bana göre. Dediğiniz iki şeyde küçük ayrıntılar, arkadaş istediği gibi değiştirebilir.
Ramde 3200 c16 mı 3600 c18 mi tercih etmeliyim peki?

Tabi isterim dediğim gibi her türlü yardıma açığım. Aldığım sistemleri çok uzun süre kullanıyorum bunda da aynısı olacak o yüzden koymuşken iyilerini koyuyorum. OC hiç yapmayacağım ondan eminim. Samsung SSD konusunda 1 numara dediler de o yüzden koymuştum ama bilgim 0 dediğim gibi. 27 inc 2klar da çok pahalı...
Hocam toplamadan önce sorayım monitör dahil mi yoksa ayrı mı bütçeden? Üstteki bazı arkadaşlar monitörü bütçeye eklemeden toplamışlar da.

Ramde 3200 c16 mı 3600 c18 mi tercih etmeliyim peki?
3200 CL16 tabii ki. Ryzen sistemlerde MHz farkından çok gecikme değeri de önemli bir etken. 3200 ile 3600 arasında çok fark edilecek bir fark olmayacağı için CL16 gecikme değerine sahip 3200MHz bir RAM çok daha iyi olacaktır.
Hocam toplamadan önce sorayım monitör dahil mi yoksa ayrı mı bütçeden? Üstteki bazı arkadaşlar monitörü bütçeye eklemeden toplamışlar da.
Monitör hariç diye demiş zaten, konuyu tam okusaydınız keşke. Monitöre 1500 bütçe ayırdığını belirtmiş ben sadece 400TL aşarak 2K 144Hz önerdim. Sistemde ortalama aynı fiyat.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı