Ryzen 7 3800XT sistemde oyun sırasında siyah ekran

İşletim sistemi
Windows 11

Yusuf barkı

Kilopat
RAM
GSKILL Trident Z neo 16x2 32GB 3200 Mhz CL 16 F4-3200C16D-32GTZN
SSD veya HDD modeli
2 TB SSD ZP2000GM30021 ve 2TB HDD ST2000DM008
Ekran kartı
RTX 3070
Anakart
ASUS B550-F
İşlemci
Ryzen 7 3800xt
Merhaba. Oyun oynarken siyah ekranda takılı kaldı. Ardından Power tuşuyla reset atmak zorunda kaldım. Minidump klasörünü kontrol ettiğimde bir dosya oluşturmuştu. İlgili ekran görüntüsü de ektedir. Her zaman olmuyor. Arada sırada oluyor ancak böyle olduğunda bilgisayarı Power tuşuna basarak resetlemem gerekiyor.
Minidump dosyası:

test.jpg

@claus

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam selam dediğiniz dosyaları indirdim ve kurdum geç cevap verme sebebim aslında sistemi test etmemden kaynaklanıyor ve size bir yanıt verdiğimde 2.kez yorum yazdığımda size bildirim gönderilmiyor sistemde 1 M.2 SSD ve 1 HDD var HDD Health bölümü ve error scan testi ektedir bu mesajıma yanıt verirseniz çok iyi olur (bildirim gönderilmesi için) sistemi 1 hafta test edeceğim size yanıt vereceğim. GPU driverını güncelleme sebebim bir önce ki sürümde de kücük siyah pikseller çıkıyordu ve siyah bozulma ekranlarını o sürümlerde'de görüyordum ancan FurMark testi yaptığımda absürt bir şey ile karşılaşmamıştım isterseniz bir daha yapabilirim bu dosyaları size ilettiğim sırada XMP kapalıyı sadece SVM modu yani işlemcinin sanallaştırma özelliği açıktı kullandığım programlar sanallaştırma istediğinden dolayı mecburen açmak zorundayım. @claus

Dosya Ekleri

• test1.png
    test1.png
    124,2 KB · Görüntüleme: 16
  • test2.png
    test2.png
    54,7 KB · Görüntüleme: 18
SSD için varsa FW Update kontrol et. Yok ise diğer dediklerimide yaptığını varsayarak sistemi test et ve olumlu ya da olumsuz durumu bildir.

Merhaba hocam bugün oyun oynarken yine siyah ekran verip kilitlendi Power tusuna bir kez basınca hemen kapandı (basılı tutmadım) ardından minidump klasörünü kontrol ettim ve yine HYPERVISOR_ERROR mavi ekran hatasını aldığımı anladım. DDU kullanarak güvenli modda NVIDIA driverını kaldırmayı denediğimde 2 kez mavi ekran hatası aldım. CRITICAL_PROCESS_DIED (ikisi de aynı hata) sistemim sanallaştırmayı desteklediği halde neden sanallaştırma hatası alıyorum anlamış değilim sistemimde değiştirmediğim 2 parça var şu ana kadar ekran kartı ve işlemciyi değiştirmedim ikisi bana şüpheli gelmeye başladı ekran kartına FurMark testi yaptım 15 dakika boyunca test ettim sistem o sırada çökmedi ekran kartı maksimum 73 derece oldu. Daha önceki NVIDIA sürümlerinde de aynı siyah ekran kilitlenme ve ekranda küçük kare pikseller oluşma sorunları oluyordu o yüzden driver kaynaklı mı emin değilim en güncelini kurdum bir önce ki sürümlerde de aynı problemi yaşamıştım çünkü.
Yeni minidump dosyaları;
100223-6328-01.dmp @claus ayrıca daha öncelerde sistemi kurarken yani yeni bir Windows 11 yüklerken sürekli mavi ekran alıyordum ve yeniden kurulum aşamalarını yaparak sonunda kurabilmiştim bunun sebebini de merak ediyorum sistem boşta mavi ekran veriyor.

Anakart portlarıda ve bazı ek sorun var gibi. Anakartın garantisi var mı ? Var ise yollar mısın değişinler ve farklı bir herhangi ekran kartı var mı elinde veya test amaçlı edinebileceğin ?

Anakart portları da ve bazı ek sorun var gibi. Anakartın garantisi var mı? Var ise yollar mısın değişinler ve farklı bir herhangi ekran kartı var mı elinde veya test amaçlı edinebileceğin?

Maalesef elimde yeni bir ekran kartı yok hocam anakartı yeni değiştirdim önceden.
Prime B550-Plus kullanıyordum onda da bu sorunlar vardı sistemde değiştirmediğim 3 parça var ekran kartı, HDD, işlemci. Ekran kartına 15dk FurMark testi yaptım maksimum 73 derece oldu sistem çökmedi ama böyle boşta takılırken çöküyor anlamsızca. @claus

Farklı bir disk ile test etmiş miydin?

Hayır hocam hiç hard diski değiştirmedim şu ana kadar ama Windows'u kurduğum SSD'yi değiştirdim. Dediğim gibi Windows'u kurarken bile bilgisayar defalarca mavi ekran vermisti zor bir şekilde kurdum neden böyle yapıyor bilmiyorum ayrıca ekranımda anlık siyah kareler çıkıp yok oluyor. @claus

Yani bence anakart yada portlarda sorun var. Ama anakart değiştim diyorsun. Düşük ihtimal ekran kartınındaki portta sorun olabilir. Test amaçlı herhangi bir ekran kartı ile test etme imkanın var mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı