Ryzen 7 4700X işlemcisinin anakartı AM5, PCIe 5.0 ve DDR5 RAM ile mi gelecek?

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Arkadaşlar sistemimi 2016'da topladım ve i5 6500 işlemcisi render alırken sürünüyor. Sistemimi yükselteceğim fakat doğru zamanı bekliyorum. 5-10 yılda bir gelen bu yeni teknolojiler hepsi bir arada anakarta gelir mi sizce? Yani Ryzen 7 4700X'in çıkışına gelir mi? Sonuçta yıllar sonra her türlü bir araya gelecekler çünkü ;D Tahminlere göre hepsinin tarihleri 2020-2021 gibi gözüküyor. Yakın tarihe denk geldikleri için bu üç özelliği de destekleyen bir anakart çıkış yapar değil mi?

Evet, PCI-e 5.0 çıktı bu arada. PCI-e 4.0'dan kısa bir süre sonra çıkmış ben de yeni öğrendim.

Son düzenleme:
Doğmamış bebeğe don biçmemek lazım. Daha Ryzen 3000 serisi bile yeni diyebiliriz. PCI-e 4.0 daha yaygınlaşmamışken PCI-e 5.0 desteği sunulur mu bilemeyiz, sanmıyorum. DDR5 RAM'ler o zaman çıkmış olabilir.

AMD şirket ajanlarını yollayıp ansızın evinizi basacak böyle şeyler yazmayın, 4700X felan mazallah komik değil :)
Şaka bir yana, sistem toplamak için en doğru zamanın indirim yakalandığında o an piyasada ne varsa onu o an almak olduğuna inanıyorum.
Render için bütçeniz ne kadar bilemiyorum ancak 3700X ve X570 bir anakart ile uzun süre idare edebilirsiniz. Güzel bir soğutucu alıp işlemcinin sınırlarını zorlayarak performansını %10-15 kadar daha artırabilirsiniz. Bu söylediğim performans render için aşağı yukarı 9900K'dan (allcore 5.0 ortalama sonuçlarda) %10 daha az.

Arkadaşlar siz beni anlamadınız galiba. Ben size 4700X hemen şimdi çıkacak demedim. Tahmini ön görülen tarih 2020 son çeyreği - 2021 gibi. Ben de diyorum ki bu yeni çıkacak işlemcinin anakartı yeni özellikleri mi destekler yoksa eski (günümüz) teknolojisinde mi kalır?

Bence hem PCI-e 4.0 hem de 5.0 destekleyecek anakartlar aynı anda sunulabilir ancak PCI-e 4.0 bile halihazırda sunulduğu halde daha bu hıza ulaşan donanımlar yaygınlaşmadı. Yani PCI-e 5.0 sunulsa bile yaygınlaşması baya uzun zaman alır gibi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı