Ryzen 7 5700x3D vs 5800X vs Ryzen 9 5900X

Doğukan Çelik

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Ofis Elemanı
RAM
G.SKILL TRIDENDT Z NEO 16x2 3600 MHz CL16
Anakart
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING
Herkese hayırlı ramazanlar iyi sosyaller arkadaşlar. Şu anda R5 5600 işlemci, RTX 4070 Ti ekran kartı ile 165 Hz 1080p monitör kullanıyorum. İşlemcimi yükseltip darboğazı bir nebzede olsa azaltmak istiyorum. Ancak konu başlığında belirttiğim 3 işlemci arasında kaldım. DDR5 için bütçem yok ondan dolayı DDR5 önerileri istemiyorum. Ryzen 5800x3D işlemcide düşündüm fakat yaşadığım şehirde Vatan Bilgisayar'ya da İtopya gibi mağazalarda stokta yok. Kargo ile sipariş vermek istemiyorum. Onun dışında 5700x3D işlemciyi alıp kullanan arkadaşlar varsa yardımlarını rica ediyorum. Son olarak da Cooler Master Master Case 5 Pro kasam var. Bu kasa hala kullanılır mı? Kasanın 280mm sıvı soğutma desteği var ve eğer bu 3 işlemciden birini tercih edersem 280mm sıvı soğutucu ile soğutabilir miyim? Kasa değişimi yapmazsam düşündüğüm sıvı soğutma;

5700X3D tabii ki onlar arasında. 1080P'de RTX 4070'le kullanıyorum bayağı akıyor alet. 5800X ile 5900X oyun performansında geri kalırlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herkese hayırlı ramazanlar iyi Sosyaller arkadaşlar. Şu anda R5 5600 işlemci, RTX 4070 Ti ekran kartı ile 165 Hz 1080p monitör kullanıyorum. İşlemcimi yükseltip darboğazı bir nebzede olsa azaltmak istiyorum. Ancak konu başlığında belirttiğim 3 işlemci arasında kaldım. DDR5 için bütçem yok ondan dolayı DDR5 önerileri istemiyorum. Ryzen 5800x3D işlemcide düşündüm fakat yaşadığım şehirde Vatan Bilgisayar'ya da İtopya gibi mağazalarda stokta yok. Kargo ile sipariş vermek istemiyorum. Onun dışında 5700x3D işlemciyi alıp kullanan arkadaşlar varsa yardımlarını rica ediyorum. Son olarak da Cooler Master Master Case 5 Pro kasam var. Bu kasa hala kullanılır mı? Kasanın 280mm sıvı soğutma desteği var ve eğer bu 3 işlemciden birini tercih edersem 280mm sıvı soğutucu ile soğutabilir miyim? Kasa değişimi yapmazsam düşündüğüm sıvı soğutma;

240 ML bile çok fazlasıyla yetecektir. Fakat bu kadar gereksiz ürüne para vermek çok mantıksız.

5700x3D tabii ki onlar arasında. 1080P'de RTX 4070'le kullanıyorum bayağı akıyor alet. 5800X ile 5900X oyun performansında geri kalırlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cevap için teşekkürler. Peki soğutucu olarak ne kullanıyorsunuz.

240 ML bile çok fazlasıyla yetecektir. Fakat bu kadar gereksiz ürüne para vermek çok mantıksız.

Elindeki anakart ve RAM'ler oldukça iyi konu sahibinin. Haydi yüz yıllık giriş seviye A320 kullanır ama AM5 sokete elindekilerin kalite karşılığında parçalarla geçmek istese 20K'ya yakın para öder.

Tek başına B650 ROG Strix 11K'dan başlıyor misal.

Cevap için teşekkürler. Peki soğutucu olarak ne kullanıyorsunuz.

ID-Cooling SE-224-XT.

ID-Cooling SE-224-XT. Çok zayıf kalır hocam. Arkadaşın zaten bütçesi mevcut almışken 240ML alıp geçsin kenara.
Bu işlemciler oyunlarda 5600'den bile çok serin çalışıyor, 224XT çok yeterli aslında. Fakat isterse sıvı soğutma alabilir, tercih meselesi.

ID-Cooling SE-224-XT. Çok zayıf kalır hocam. Arkadaşın zaten bütçesi mevcut almışken 240ML alıp geçsin kenara.

Bende de 212 Spectrum kule tipi sıvı soğutmaya pek sıcak bakmıyorum daha önce hiç sıvı soğutma deneyimim olmadı. Onun dışında hazır kasamda destekliyorken en üst destekleneni takmak isterim sonuç itibari ile sıvı soğutucuyu sürekli değiştirmeyeceğim.

Bende de 212 Spectrum kule tipi sıvı soğutmaya pek sıcak bakmıyorum daha önce hiç sıvı soğutma deneyimim olmadı. Onun dışında hazır kasamda destekliyorken en üst destekleneni takmak isterim sonuç itibari ile sıvı soğutucuyu sürekli değiştirmeyeceğim.
Biraz daha çıkabilirsen Arctic Liquid Freezer önerebilirim. Hem çok sessiz fanları var hem de tepe soğutuculardan.

Yeni konular

Geri
Yukarı