Ryzen 7 5700x3D vs 5800X vs Ryzen 9 5900X

Peki sizce Arctic Liquid Freezer 3 alınır mı? Kalın bir radyatöre sahip ve bende Cooler Master Master Case 5 Pro kasa var. Herhangi bir sıkıntı çıkartır mı radyatör kalınlığı. Alırsam üst kısma montajlayacağım. Son olarak Teknobiyotik güvenilir midir kargoda vs sorun yaşar mıyım?
Kargoda sıkıntı yaşamazsın güvenilir firmadır. Ancak kargo firması ile yaşarsan bilemem. Diğer soruna gelecek olursak ben LFII ARGB kullanıyorum ve açıkçası 3 ile farkı ne bilmiyorum ayrıca benim radyatör kasanın önüne takılı. Kasan büyük problem olmaması gerekiyor ama yine de ölçülere bak mutlaka.

Kule tipi herhangi bir soğutucu da eğer Noctua değilse asla bu kadar sessiz bir soğutucu bulamazsın, onun sana garantisi veririm. Işıkları yanmasa PC kapalı sanacağım bazen.

Bu soğutucu 5800x3D’yi oyunlarda 45-50 derece arası tutuyor ve render yaparken de en fazla 70 derece görüyorum. Ayrıca sana kullanan olarakta Kryonaut termal macununu da öneririm. Bir çok termal macunda bu işlemci ile pump-out yaşaman çok olası, bu macun ile çözdüm ben. Ayrıca bu işlemciler için bazı anakartlarda hazır UV ayarı var mesela MSI anakartlarda Kombostrike var hem performansı yükseltiyor hem de 10 derece gibi soğutuyor, onu araştır kendi anakartında.

Merhaba benzer bir sistemi 2K'da kullanıyorum. Bu işlemciyi soğutmak için kesinlikle sıvı soğutmaya ihtiyacın yok onu söyleyebilirim, ufak bir performans farkı ile resmen daha serin ve stabil çalışan 5800x3D yapmış adamlar. SE-214-XT (kendi fanı değil Arctic P12 ile), maxtor ctg9e termal macun ve all Core PBO -30 ile hiçbir oyunda 60 dereceyi görmedim. Ortalama ise 55 civarında sabit. Yani kaliteli bir kule tipi her türlü yetecektir. İlle de sıvı soğutma istiyorsan arkadaşım BitFenix kullanıyor, pompa devri çok yüksek ve sessiz, fan ve malzeme kalitesi ortalama üstü, fiyat uygun sayılır. Gördüğüm kadarıyla kullanan herkes memnun, 240lığını seçenekler arasına alabilirsin.

Herkese hayırlı ramazanlar iyi sosyaller arkadaşlar. Şu anda R5 5600 işlemci, RTX 4070 Ti ekran kartı ile 165 Hz 1080p monitör kullanıyorum. İşlemcimi yükseltip darboğazı bir nebzede olsa azaltmak istiyorum. Ancak konu başlığında belirttiğim 3 işlemci arasında kaldım. DDR5 için bütçem yok ondan dolayı DDR5 önerileri istemiyorum. Ryzen 5800x3D işlemcide düşündüm fakat yaşadığım şehirde Vatan Bilgisayar'ya da İtopya gibi mağazalarda stokta yok. Kargo ile sipariş vermek istemiyorum. Onun dışında 5700x3D işlemciyi alıp kullanan arkadaşlar varsa yardımlarını rica ediyorum. Son olarak da Cooler Master Master Case 5 Pro kasam var. Bu kasa hala kullanılır mı? Kasanın 280mm sıvı soğutma desteği var ve eğer bu 3 işlemciden birini tercih edersem 280mm sıvı soğutucu ile soğutabilir miyim? Kasa değişimi yapmazsam düşündüğüm sıvı soğutma;

Bence anakart işlemci ramini satıp ddr5e geçmelisin 5700x3d gereksiz pahalı bi işlemci 7500f alıp sistemi yenilemek hem daha uzun ömürlü olur hem de yeni sokete geçersin.

Bence anakart işlemci RAM'ini satıp DDR5e geçmelisin 5700x3D gereksiz pahalı bir işlemci 7500F alıp sistemi yenilemek hem daha uzun ömürlü olur hem de yeni sokete geçersin.

Öneri için teşekkür ederim ancak belirttiğiniz bileşenleri satarsam DDR5 de aynı kaliteye yakın bileşenleri almak bir hayli maliyetli oluyor. Kaldı ki DDR5 yükselteceksem işlemci kanadında 7800x3Dden aşağısını düşünmüyorum. Anakart olarak da en basitinden B650 Tomahawk'ya da Carbon Wi-Fi modellerini tercih etmek isterim ki bu modellerde zaten pahalı modeller. Onun dışında zaten 1080p çözünürlükte oynuyorum 2K gibi bir takıntım yok 1080p de güçlü bir işlemci ile minimum 4 sene kullanmayı düşünüyorum. 5800x3D mağaza stoklarında bulamadım stok olsa 5800x3D hemen alacağım ama şimdilik beklemedeyim.

Yani kaliteli bir kule tipi her türlü yetecektir. İlle de sıvı soğutma istiyorsan arkadaşım BitFenix kullanıyor, pompa devri çok yüksek ve sessiz, fan ve malzeme kalitesi ortalama üstü, fiyat uygun sayılır. Gördüğüm kadarıyla kullanan herkes memnun, 240lığını seçenekler arasına alabilirsin.

Şu anda Hyper 212 Spectrum kullanıyorum ancak 5700x3D aldımı varsayarsak yeterli olur mu ya da DeepCool AK400 gibi modellere mi bakayım.

Öneri için teşekkür ederim ancak belirttiğiniz bileşenleri satarsam DDR5 de aynı kaliteye yakın bileşenleri almak bir hayli maliyetli oluyor. Kaldı ki DDR5 yükselteceksem işlemci kanadında 7800x3Dden aşağısını düşünmüyorum. Anakart olarak da en basitinden B650 Tomahawk'ya da Carbon Wi-Fi modellerini tercih etmek isterim ki bu modellerde zaten pahalı modeller. Onun dışında zaten 1080p çözünürlükte oynuyorum 2K gibi bir takıntım yok 1080p de güçlü bir işlemci ile minimum 4 sene kullanmayı düşünüyorum. 5800x3D mağaza stoklarında bulamadım stok olsa 5800x3D hemen alacağım ama şimdilik beklemedeyim.

Şu anda Hyper 212 Spectrum kullanıyorum ancak 5700x3D aldımı varsayarsak yeterli olur mu ya da DeepCool AK400 gibi modellere mi bakayım.

İncehesapta var ama aradaki farka değmeyeceğini düşünüyorum.

Kıyas açısından 5700X3D, 7500F'den biraz daha iyi. 5800X3D ise 7600X'i geçebiliyor. Hoş 3D V-Cache kullanabilen oyunlarda yine tepeye oynuyor da.

İncehesap'ta var ama aradaki farka değmeyeceğini düşünüyorum.

Kıyas açısından 5700x3D, 7500F'den biraz daha iyi. 5800x3D ise 7600X'i geçebiliyor. Hoş 3D v-cache kullanabilen oyunlarda yine tepeye oynuyor da.

İlgin için çok teşekkür ederim. Ancak bu tarz değerli bileşenleri internet üzerinden almak istemiyorum. Kargolara pek güvenemiyorum açıkçası.

Öneri için teşekkür ederim ancak belirttiğiniz bileşenleri satarsam DDR5 de aynı kaliteye yakın bileşenleri almak bir hayli maliyetli oluyor. Kaldı ki DDR5 yükselteceksem işlemci kanadında 7800x3DDen aşağısını düşünmüyorum. Anakart olarak da en basitinden B650 Tomahawk'ya da Carbon Wi-Fi modellerini tercih etmek isterim ki bu modellerde zaten pahalı modeller. Onun dışında zaten 1080p çözünürlükte oynuyorum 2K gibi bir takıntım yok 1080p de güçlü bir işlemci ile minimum 4 sene kullanmayı düşünüyorum. 5800x3D mağaza stoklarında bulamadım stok olsa 5800x3D hemen alacağım ama şimdilik beklemedeyim.

Dün Teknobiyotik'ten R5 5500 sipariş verdim bugün geldi o kadar özenle paketlenmiş ki. Güvenilir firma.

Ben Ryzen 7 5800x3D işlemcimde Scythe fuma 2 kullanıyorum yetiyorda artıyor bence 3 fanlı sıvı soğutma almaktansa iyi bir hava soğutma alman daha iyi olur. Akma bozulma riski yok en kötü ihtimalle fanı bozulur onu da değiştirmek masrafsız.

Ben Ryzen 7 5800x3D işlemcimde Scythe fuma 2 kullanıyorum yetiyorda artıyor bence 3 fanlı sıvı soğutma almaktansa iyi bir hava soğutma alman daha iyi olur. Akma bozulma riski yok en kötü ihtimalle fanı bozulur onu da değiştirmek masrafsız.

Bende araştırma yaparken aşağıda linkini bırakacağım ürünü buldum. 5700x3D işlemciyi soğutacağını düşünüyorum ama 5800x3D işlemciyi soğutur mu o kısımda kafamda soru işaretleri var. Diyelim ki Teknobiyotik üzerinden hem kule tipini hem de 5800x3D işlemciyi sipariş verdim aldığım kule tipi işlemciyi soğutmazsa üzülürüm açıkçası. Bu sebepten dolayı da kararsızım açıkçası 5700x3D mi yoksa 5800x3D mi almalıyım diye?

Yeni konular

Geri
Yukarı