Ryzen 7 5800X ısınıyor

alphamza özcan

Hectopat
Merhaba, yeni bir sistem topladım fakat sistemi ilk aldığım günden beri işlemcide sıcaklık sorunu yaşıyorum. Masaüstünde boştayken 58-60 derecelerde geziyor ve anlık 70'lere çıkıp geri iniyor. Bu durum beni rahatsız ediyor, ne yapabilirim? (sıvı soğutma olarak NZXT X73 kullanıyorum 360mm)

Son düzenleyen: Moderatör:
Boştaki değerler pek önemli değil ancak sizinki yüksekmiş. Yük altındaki değerleri atar mısınız? Termal macunu düzgün sürdünüz mü?

Yükte kaç derece olduğu daha önemli. Onu da belirtmeniz lazım. Boştaki değerler yüksek.

Bu sıcak yaz aylarında kasanın hava akışı çok önemli. Sirkülasyonun düzgün olup olmadığına bakmanız lazım. Tozların da ısılara doğrudan etkisi olur. Fikir vermek açısından kasanın ön fanları içe üfleyecek, sıvı soğutma fanları ve egzoz fan dışa üfleyecek şekilde ayarlanmalı. Belki bu dizilim yanlış yapılmıştır. Veya kasaya ek fan alınabilir. Kasanın ön tarafı Mesh değil de cam ise bu da sıkıntıya yol açar. Görünüş bakımından güzel olsalar da, önü kapalı modeller işlemcinin baş düşmanlarıdır.

Başka bir sorun işlemci macunu olabilir. Kontrol edip, yenileyebilirsiniz. Çok büyük ısı düşüşleri sağlamaz ama tamamen tükendiyse ısınmanın nedeni bu olabilir.

Sıvı soğutma yanlış monte edilmiş olabilir. Fanları dışa üflemek yerine içe üflüyor olabilir. İlk başta yazdığım sirkülasyon olayına direkt etki eder. Sıvı soğutma pompasının düzgün çalıştığını kontrol etmekte gerekir. Yanlış kablolamadan dolayı sorun yaşamakta mümkün. Fanların düzgün çalışıp, çalışmadığını da kontrol edin.

Bir başka öneri olarak AMD Curve Optimizer kullanabilirsiniz. Çekirdeklere gereğinden fazla voltaj vermesini engelleyen bir teknoloji. Sağlıklı bir şekilde OC yapılmasını sağlar ve FPS artışı görülebilir. Performansa katkı sağlar. Daha da önemlisi ısıların düşmesine katkıda bulunabilir. Denemekte yarar var. Yalnız BIOS ile aranız pek iyi değilse hiç bulaşmayın. Aslında zor bir işlem değil ama yanlış ayarlar sonrası problem yaşayabilirsiniz. Fikir edinmeniz için aşağıdaki video'yu izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yazın bu tür ısı artışları görülebiliyor. Kasayı mümkün olduğunca serin bir yerde tutmak önemli. Direkt güneş gören yere koymak sağlıklı olmaz. Bu söylediklerimi yaptıktan sonra hala ısı problemleri devam ediyorsa, ya kasanız kötü ya da sıvı soğutmanız sorunlu demektir. Ama ben önceliği kasanızın kötü olmasından yana düşünüyorum. Kötüden kasıt hava akışının iyi olmaması.

Yükte kaç derece olduğu daha önemli. Onu da belirtmeniz lazım. Boştaki değerler yüksek.

Bu sıcak yaz aylarında kasanın hava akışı çok önemli. Sirkülasyonun düzgün olup olmadığına bakmanız lazım. Tozların da ısılara doğrudan etkisi olur. Fikir vermek açısından kasanın ön fanları içe üfleyecek, sıvı soğutma fanları ve egzoz fan dışa üfleyecek şekilde ayarlanmalı. Belki bu dizilim yanlış yapılmıştır. Veya kasaya ek fan alınabilir. Kasanın ön tarafı mesh değil de cam ise bu da sıkıntıya yol açar. Görünüş bakımından güzel olsalar da, önü kapalı modeller işlemcinin baş düşmanlarıdır.

Başka bir sorun işlemci macunu olabilir. Kontrol edip, yenileyebilirsiniz. Çok büyük ısı düşüşleri sağlamaz ama tamamen tükendiyse ısınmanın nedeni bu olabilir.

Sıvı soğutma yanlış monte edilmiş olabilir. Fanları dışa üflemek yerine içe üflüyor olabilir. İlk başta yazdığım sirkülasyon olayına direkt etki eder. Sıvı soğutma pompasının düzgün çalıştığını kontrol etmekte gerekir. Yanlış kablolamadan dolayı sorun yaşamakta mümkün. Fanların düzgün çalışıp, çalışmadığını da kontrol edin.

Bir başka öneri olarak AMD curve optimizer kullanabilirsiniz. Çekirdeklere gereğinden fazla voltaj vermesini engelleyen bir teknoloji. Sağlıklı bir şekilde OC yapılmasını sağlar ve FPS artışı görülebilir. Performansa katkı sağlar. Daha da önemlisi ısıların düşmesine katkıda bulunabilir. Denemekte yarar var. Yalnız BIOS ile aranız pek iyi değilse hiç bulaşmayın. Aslında zor bir işlem değil ama yanlış ayarlar sonrası problem yaşayabilirsiniz. Fikir edinmeniz için aşağıdaki Video'yu izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yazın bu tür ısı artışları görülebiliyor. Kasayı mümkün olduğunca serin bir yerde tutmak önemli. Direkt güneş gören yere koymak sağlıklı olmaz. Bu söylediklerimi yaptıktan sonra hala ısı problemleri devam ediyorsa, ya kasanız kötü ya da sıvı soğutmanız sorunlu demektir. Ama ben önceliği kasanızın kötü olmasından yana düşünüyorum. Kötüden kasıt hava akışının iyi olmaması.

Önde 3 tane arkada 1 tane fan var sıvı soğutma yukarıya takılı toplam 7 tane fan var kasam ROG STRIX Helios kasanın içi çok geniş ve hava sirkülasyonu iyi olduğunu düşünüyorum çünkü arkasına elimi koyduğum zaman çok güçlü hava çıkışı oluyor oyun oynarken ve yük altında işlemci 75-80 civarlarında %20 %30 kullanımlarda.
Kasanız nedir? Aynı işlemciyi SE-207 ile kullanıyorum. Oyunlarda 60 dereceyle kullanıyorum.

ASUS ROG STRIX Helios.
Boştaki değerler pek önemli değil ancak sizinki yüksekmiş. Yük altındaki değerleri atar mısınız? Termal macunu düzgün sürdünüz mü?

Sıvı soğutmanın üstünde gelen termal macunu kullandım ben sürmedim
Anakartınız nedir? İşlemciye herhangi bir O.C işlemi uyguladınız mı? Pompa ve fanlar yüzde kaçta çalışıyor? Termal macun olarak ne kullandınız? Termal macun uygulamasını doğru yaptınız mı?

Anakartım ROG STRIX B550-F GAMING Wi-Fi işlemciye bir OC uygulamadım pompa Full devirde fanlar Turbo modda çalışıyor termal macun olarak NZXT Kraken X73'ün üstünde gelen termal macunu kullandım ayrıyeten sürmedim.
Yükte kaç derece? Bu sıvı soğutma ile bu kadar yüksek olmaması gerek.
75-80
Montajı doğru yaptığınıza emin misiniz?

Montajı ben değil bilgisayarcı yaptı.

Önde 3 tane arkada 1 tane fan var sıvı soğutma yukarıya takılı toplam 7 tane fan var kasam ROG STRIX Helios kasanın içi çok geniş ve hava sirkülasyonu iyi olduğunu düşünüyorum çünkü arkasına elimi koyduğum zaman çok güçlü hava çıkışı oluyor oyun oynarken ve yük altında işlemci 75-80 civarlarında %20 %30 kullanımlarda.
Isınmaya sebep olacak birçok problemi söyledim. Kasayı da elersek, oklar sıvı soğutmayı gösteriyor. Montajının doğru yapılmamış olma ihtimali var. Sıvı soğutma fanları yukarı doğru mu üflüyor diye kontrol edin. İçe üflüyorsa o da ısınma yapabilir. Bir de manuel OC denediyseniz, fazla voltaj vermekten de kaynaklanabilir. Saydıklarım dışında ısınmaya sebep olacak başka faktörler yok. En son çare olarak sıvı soğutmanın düzgün çalışmadığı kanısına varılabilir.

Geri
Yukarı