Ryzen 7 5800X ısınma problemi

Merhaba AMD RYZEN 7 5800X kullanıcıları.

Daha düne kadar yaşadığım işlemcimin ısınma sorununa çok enteresan bir yöntemle çözüm buldum. İzlemediğim video, okumadığım forum ve denemediğim yöntem kalmamıştı. 3 farklı soğutucuyla ve termal macunlarla denemeler yapmıştım ve hepsinde hemen hemen aynı sonuçları aldım. İşlemcim stok ayarlarda boşta 60 derecelerde çalışıyordu. Yük adında 80-85 dereceleri görüyordum. Oyunlarda da yüksek sıcaklıklarla (70-80)dertleniyordum. Undervolt denemelerim, frekans sabitlemelerim, pbo ve curve optimizer denemelerim falan bir türlü istediğimi yakalayamamıştım. Kısaca çok yöntem denedim ve dün yabancı bir forum sitesinde enteresan bir şey okudum ve uyguladım.
Sonuç: Mükemmel!!!

GamefirstV uygulamasını sisteminden kaldırım, yeniden başlattıktan sonra işlemci sıcaklığım STOK ayarlarda, boşta 32-35 derecelerde ve oyunlarda 50-60 arası seyrediyor. Cinebench R23 çoklu çekirdek testinde 15900 küsür puan aldım. Daha önce görmediğim sıcaklıkları ve puanları GamefirstV uygulamasını sistemden kaldırarak aldım. Evet kulağa çok saçma geliyor ama sonuç bu oldu. Benim gibi bu konuyla dertlenen çok insan var. Onlara yardımcı olabilirsem ve bu dertleri ortadan kalkar ve benim gibi aynı sonuçları elde ederlerse çok mutlu olurum.

Eğer uygularsanız ve işe yararsa, bi hayır duanızı alırım.

Sistemim:
Asus Rog Strix X570-E Gaming MOTHERBOARD
Amd Ryzen 7 5800x CPU
Gskill Trident Z Neo 2X816GB3600MHzCL16 RAM
Asus Tuf Gaming RTX3070OC GPU
Samsung 970Evo 1TB M.2 SSD
Thermaltake Toughpower GF1 750W PSU
Corsair Icue H115i Rgb Elite AIO
Corsair 4000X Kasa ve 4X Sp120 RGB Pro Fans

GamefirstV uygulamasını kullanıyorsanız sistemden kaldırın, sıcaklıklar normale dönüyor. Boşta 35 derecelerde çalışıyor.

Son düzenleme:

O ayarı adım adım nereden kapayacağımızı söyleyebilir misiniz? Biraz bilgisizimde.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…