Ryzen 7 5800X ısınma problemi

Merhaba bende aynı işlemciyi almak istiyorum. Ama ısınma problemlerinden biraz korktum diyebilirim. Benim de Corsair H100I GTX modeli sıvı soğutmam var. Böyle bir şey başıma geldiği zaman BIOS'tan ayarı kapatmak yerine işlemciye OC mi yapmak gerekiyor? i74790KDan bu işlemciye geçmeyi düşünüyorum. Sorununuzun çözüme kavuşmasınada sevindim.
İşlemci ben de otomatik olarak yüksek frekans değerlerinde fazla voltajda çalışmaya başladı. Sıcaklık değerlerini düşürmek için OC programlarıyla müdehale ederek makul değerlere çektim. Paylaştığım verileri kullanabilirsiniz.

Ryzen 5 2600X'den Ryzen 7 5800X'e geçtiğim için OC siz hali bile benim için inanılmaz iyi olacaktır. Sıcaklığa takıntım var. Ayırca dediğin gibi kendim sıcaklık değerlerini gözeterek OC yaparım ya da ASUS'un DIP5 yazılımı da güzel yapıyor OC. Eski işlemci de sıkıntı olmamıştı.

Sıcaklık sorununu halledebildiniz mi bende almayı düşünüyorum çünkü

Merhaba bende aynı işlemciyi almak istiyorum. Ama ısınma problemlerinden biraz korktum diyebilirim. Benim de Corsair H100I GTX modeli sıvı soğutmam var. Böyle bir şey başıma geldiği zaman BIOS'tan ayarı kapatmak yerine işlemciye OC mi yapmak gerekiyor? i74790KDan bu işlemciye geçmeyi düşünüyorum. Sorununuzun çözüme kavuşmasınada sevindim.
Merhaba herhangi bir BIOS ayarı yapmadan yazımda bahsettiğim programları kullanabilirsiniz. Benim işlemcim sistemde direkt max hızda çalıştığı için benim yazılımla ayarlama yapmam gerekti .Doğrusu üzerinden baya zaman geçti ve 1-2 kere PC formatladım artık bu yazılımlar yüklü değil ve işlemci şuan otomatik olarak hızını kendisi ayarlıyor. Bu problemi ilk zamanlarda yaşamıştım ve bu şekilde çözmüştüm. İşlemci gayet iyi fazla düşünmeden alın :)

Merhaba herhangi bir BIOS ayarı yapmadan yazımda bahsettiğim programları kullanabilirsiniz. Benim işlemcim sistemde direkt max hızda çalıştığı için benim yazılımla ayarlama yapmam gerekti .Doğrusu üzerinden baya zaman geçti ve 1-2 kere PC formatladım artık bu yazılımlar yüklü değil ve işlemci şuan otomatik olarak hızını kendisi ayarlıyor. Bu problemi ilk zamanlarda yaşamıştım ve bu şekilde çözmüştüm. İşlemci gayet iyi fazla düşünmeden alın :)
Kule tipi soğutucu kullanıyorum sorun yaşamamam umarım.

Herkese merhaba,

Dün büyük bir hevesle Ryzen 5 2600X işlemcimi söküp yerine Ryzen 7 5800X işlemcimi taktım. Fakat hevesimi baltalayan bir olay oldu. O da işlemcinin fazla ısınması.
Soğutma olarak sıvı soğutma kullanıyorum (ASUS TUF lc 240). İşlemciyi yenilerken sıvı soğutmanın bakır yüzeyini gayet özenle temizledim ve işlemciye son derece pahalı sayılacak termal macunu yayarak özenle sürdüm (Cooler Master MasterGel Pro). Montajda herhangi bir sıkıntı olmadı, sıvı soğutma bloğu yerinden kımıldamıyor bile.
BIOS sürmüm en güncel, Ryzen Master programını sildim son sürümü baştan yükledim. Tüm güncellemeleri yaptım. Fakat...

İşlemci boştayken 60 derece civarı çalışıyor. Çok garip bir şekilde masaüstünde bir anda frekansını 3800 civarına düşürüyor. Sıcaklık 40 derecelerde, sonra hiçbir şey yapmama rağmen 4800 civarına çıkarıyor. Güç tüketimi 105W'a kadar geliyor. Ve sıcaklık 60 derecelere çıkıyor. İşin garibi Ryzen Master programında 60-70 derece, AI Suit'de 65-70 derece, hw monitör de 50-70 derece gösteriyor. Hangisi doğru onu da anlamadım. Fakat hepsinde de yüksek.

Bu durum beni çok rahatsız etti. Birçok şey denedim fakat çözemedim. YouTube'da Ryzen7 5800X oyun performanslarını izlerken oyunda 60dereceleri görüyorum, ben de masaüstünde 60derece. Ben daha oyun oynayacağım ve render alacağım. Nasıl olacak bu iş?

Sıkıntıyı bir yandan çözmeye çalışacağım. İşlemci değiştiğim için temiz kurulum yapmadığımdan kaynaklanması gibi bir durum söz konusu mu? Formant atmak mı lazım bilmiyorum. Eğer sıkıntıyı çözebilirsem buraya yazacağım.

Bir bilgisi olan varsa yazabilirse sevinirim.

Sistem:
Windows 10 64-bit.
Anakart: ASUS TUF X570.
İşlemci: Ryzen 7 5800X.
Soğutma: ASUS TUF lc 240.
RAM: Corsair 2x8GB 3000MHz.
PSU: ASUS ROG 1000W.

Not: Kasada önde 3 tane 120 mm giriş, arkada 1 tane 140mm çıkış fanı var.

Bir şey sorabilir miyim Ryzen 5 2600XDEN Ryzen 7 5800X geçince Windows normal kullanımda bir hız farklılığı oldu mu sizde bir de oyunlarda akıcılık artar deniyor doğru mu bende 2600'den 5600 geçeceğim merak ediyorumda.

Henüz BIOS'dan hiç bir ayarı değiştirmedim.
ÇÖZÜM

Arkadaşlar Ryzen7 5800X işlemciyi Asus Tuf X570 anakartıma taktığım andan itibaren işlemci max performansta çalışmaktaydı. Sıcaklık değerlerinin hem boşta hem yük altında 60-70 derece olmasından bunu anladığım gibi ASUS ve Ryzen programlarından görebilineceği üzere 1.44Volt'da 4.8 Ghz civarında çalşımaktaydı. 4.8Ghz ne kadar iyi görünse de fazla sıcaklığın parça ömrünü azalttığını herkes bilir.

Çözüm olarak ben AI Suit 3 programından yardım ASUS anakartlarda sistem için en iyi OC 'u yapıyor. TurboV Evo sekmesinde Auto Tuning'e gelip start dediğinizde işlemi başlatıyor pc bir kaç kez kapanıp açılabilir. Program 1.1 Volt gibi bir değerde işlemciyi 4.2Ghz'e ayarladı ki bu benim için gayet iyi (İşlemci Normalde 3.8Ghz)

Asus anakart kullanmayan arkadaşlar bu değerleri Ryzen Master programını kurtuduktan sonra Manuel kısmından girerek OC yapabilirler.

Veya son olarak bu değerleri BIOS'dan ayalayabilirsiniz.

Sonuç: İşlemci şuan 4.2Ghz'de 1.1Volt civarında 36Derecede çalışmakta. Aida64'de strees testinde %99-100 İşlemci kullanımında 25 Dakika boyunca 55Derece dolaylarında sıcaklık değerlerini gördüm.

Yorum yapan herkese teşekkür ediyorum. Hepiniz beni doğru kanallara yönlendirdiniz. Sepultura'ya ayrıca teşekkür ederim.

Değerler Ve Sıcaklıklar.Eki Görüntüle 799433
4.2 ghz o işlemci için aşırı az. Sıcak olsun ama 4.8 ghz olsun.

Uzun süreler boyunca işlemci odaklı render almayacaksanız, oyun için yeterli
Bir şey sorabilir miyim Ryzen 5 2600XDEN Ryzen 7 5800X geçince Windows normal kullanımda bir hız farklılığı oldu mu sizde bir de oyunlarda akıcılık artar deniyor doğru mu bende 2600'den 5600 geçeceğim merak ediyorumda.
Windows kullanım hızında pek bir değişiklik sezmedim. Oyunlarda FPS artışı oldu. 3D Render yaptığım için render hızında artış oldu
4.2 ghz o işlemci için aşırı az. Sıcak olsun ama 4.8 ghz olsun.
İhtiyaç halinde 4.8ghz ye çıkmasını tercih ederim boşta o hıza ulaşmasına gerek yok.

Geri
Yukarı