Ryzen 7 5800X ve GTX 3060 sistem yüke girince kapanıyor

krsck

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, geçen gün bir sistem topladım ve normal kullanırken hiç sıkıntı yaşamıyordum. Ardından oyun oynarken sistemim kapanmaya başladı. Tamamen kapanmıyor; ekrana, klavyeye, fareye ve kasanın üstündeki tuşlara güç gitmiyor, fanlar dönüyor, kasanın içindeki ışıklar yanmaya devam ediyor. Anakartın üstündeki CPU Debug LED ışığı yanmaya başlıyor.

Forumda çok fazla mesaj okudum ama çözüm olarak bir şey bulamadım. Benzer sorunlarda stres testleri ile ilgili mesajlar görünce ben de bilgisayara FurMark, OCCT ve Prime95 testlerini yaptım ve hepsinde yukarıda bahsettiğim kapanma durumu yaşandı.

Sistem;
Ryzen 7 5800X
MSI X570 Tomahawk
ASUS RTX 3060
Lian Li Galahad AiO 360
Zalman GIGAMAX 750W 80Plus
Be Quiet! Pure Base 500DX

OC yapmadım. XMP açık ve kapalı denedim, sonuç değişmedi. BIOS en güncel sürümde olduğu için onu güncelleyemedim. Bütün parçaları tak çıkar yaptım ama çözüm olmadı. Hatta bu mesajı bitirdikten sonra onay beklerken tekrar aynı kapanma durumu yaşandı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Boştaki değerler pek bir şey ifade etmez. Prime95 ile işkence testine sokun öyle sıcaklıklara bakın.
İşkence testine sokunca kapanıyor sistem, kapanmadan önceki değerleri gözlemleyip yazayım mı?
CPU girişleri tam dolu mu? Ona bakar mısınız?
Ne demek istediğinizi anlamadım. Ana kartın üstünde CPU'ya güç veren girişler mi? Şu sol üstteki yeri mi diyorsunuz?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    114 KB · Görüntüleme: 38
İşkence testine sokunca kapanıyor sistem, kapanmadan önceki değerleri gözlemleyip yazayım mı?
Mümkünse iyi olur.

Ne demek istediğinizi anlamadım. Ana kartın üstünde CPU'ya güç veren girişler mi? Şu sol üstteki yeri mi diyorsunuz?
Ekran kartı girişlerini de gösterir misiniz size zahmet?

Mümkünse iyi olur.

Ekran kartı girişlerini de gösterir misiniz size zahmet?
Asıl ben size zahmet veriyorum, emek verip sorunumu çözmeme zaman ayırıyorsunuz, çok teşekkürler. Testi de başlatıyorum şimdi.
Test başladı 2-3 dakika önce, CPU sıcaklığı şu an 54 derece.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    169,7 KB · Görüntüleme: 39
Asıl ben size zahmet veriyorum, emek verip sorunumu çözmeme zaman ayırıyorsunuz, çok teşekkürler. Testi de başlatıyorum şimdi.
Test başladı 2-3 dakika önce, CPU sıcaklığı şu an 54 derece.
Kapandı mı? Kapandığında gördüğünüz en yüksek sıcaklığı söyleyebilir misiniz? Belki anlık olarak 100 dereceye fırlamıştır ve sistem işlemciyi korumaya almıştır. Ayriyeten sorunun kaynağı ekran kartı da olabilir. Ona da bir stres testi yapmak gerek.

Kapandı mı? Kapandığında gördüğünüz en yüksek sıcaklığı söyleyebilir misiniz? Belki anlık olarak 100 dereceye fırlamıştır ve sistem işlemciyi korumaya almıştır. Ayriyeten sorunun kaynağı ekran kartı da olabilir. Ona da bir stres testi yapmak gerek.
Bütün testi gözlemledim, 53-53-54-55 çok yavaş yavaş arttı sonra bir anda 90a patlama yaptı, o sırada fan şiddeti arttı ve 80e düştü, sonrasında 1 dakikadan kısa 80de kaldı, en sonunda da kapandı. Fan şiddeti hala devam ediyor. Şimdi her zamanki gibi psu üzerindeki tuştan kapayacağım.

Bütün testi gözlemledim, 53-53-54-55 çok yavaş yavaş arttı sonra bir anda 90a patlama yaptı, o sırada fan şiddeti arttı ve 80e düştü, sonrasında 1 dakikadan kısa 80'de kaldı, en sonunda da kapandı. Fan şiddeti hala devam ediyor. Şimdi her zamanki gibi PSU üzerindeki tuştan kapayacağım.

Sensörler arızalı gibi duruyor. Yoksa normal şartlarda yavaş yavaş artarken bir anda 90'a fırlayacağını zannetmiyorum.

Sensörler arızalı gibi duruyor. Yoksa normal şartlarda yavaş yavaş artarken bir anda 90'a fırlayacağını zannetmiyorum.
Hwmonitorden takip ettim. O uygulama veriyi nereden alıyor, yani sensörler nerede? Fanlar şiddetlenmesi de o artmadan sonra oldu. Şimdi bilgisayarı yeniden açayım, belki log tutmuştur. Furmark da tekrardan yapayım ondan sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı