Ryzen 7 5800X ve GTX 3060 sistem yüke girince kapanıyor

krsck

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, geçen gün bir sistem topladım ve normal kullanırken hiç sıkıntı yaşamıyordum. Ardından oyun oynarken sistemim kapanmaya başladı. Tamamen kapanmıyor; ekrana, klavyeye, fareye ve kasanın üstündeki tuşlara güç gitmiyor, fanlar dönüyor, kasanın içindeki ışıklar yanmaya devam ediyor. Anakartın üstündeki CPU Debug LED ışığı yanmaya başlıyor.

Forumda çok fazla mesaj okudum ama çözüm olarak bir şey bulamadım. Benzer sorunlarda stres testleri ile ilgili mesajlar görünce ben de bilgisayara FurMark, OCCT ve Prime95 testlerini yaptım ve hepsinde yukarıda bahsettiğim kapanma durumu yaşandı.

Sistem;
Ryzen 7 5800X
MSI X570 Tomahawk
ASUS RTX 3060
Lian Li Galahad AiO 360
Zalman GIGAMAX 750W 80Plus
Be Quiet! Pure Base 500DX

OC yapmadım. XMP açık ve kapalı denedim, sonuç değişmedi. BIOS en güncel sürümde olduğu için onu güncelleyemedim. Bütün parçaları tak çıkar yaptım ama çözüm olmadı. Hatta bu mesajı bitirdikten sonra onay beklerken tekrar aynı kapanma durumu yaşandı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Sensörler anakartın üzerinde ama tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum.
Furmark devam ediyor hala. Başlattıktan sonra 70 dereceye çıktı GPU, 30 saniye civarı sürdü, 10 dakikadan uzun süredir 70te sabit, hala devam ediyor. CPU 54-55 civarlarında, bi ara 57 olmuş.

bu mesajı attıktan çok kısa süre sonra kapandı, 70in üzerine çıktı mı göremedim ama fan seslerinde bir değişiklik olmamıştı.

Furmark devam ediyor hala. Başlattıktan sonra 70 dereceye çıktı GPU, 30 saniye civarı sürdü, 10 dakikadan uzun süredir 70te sabit, hala devam ediyor. CPU 54-55 civarlarında, bi ara 57 olmuş.

bu mesajı attıktan çok kısa süre sonra kapandı, 70in üzerine çıktı mı göremedim ama fan seslerinde bir değişiklik olmamıştı.
PSU'yu her ihtimale karşı başka bir PSU ile değiştirme ihtimali var mı? Eğer varsa PSU'yu değiştirip bir deneyin. Çok enteresan bir arıza.

PSU'yu her ihtimale karşı başka bir PSU ile değiştirme ihtimali var mı? Eğer varsa PSU'yu değiştirip bir deneyin. Çok enteresan bir arıza.
İlk defa PC topladım, elimde hiç bir parçanın yedeği yok maalesef. Garantiye göndereyim diyorum ama hepsini ayrı ayrı aldım, hangisini göndersem bilemedim.
Fanları bu şekilde bağlamam yanlış olabilir mi? Youtube da böyle bağlayan var içeriden bağlayan da var.
Yabancı sitelerde aynı sorunu yaşayanların mesajları var ama çözüme yönelik bir şey göremedim henüz.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    125 KB · Görüntüleme: 24
  • image.jpg
    image.jpg
    142,3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Arkadaşınızlarınızın falan güç kaynağı varsa onla deneyebilir misin?

Çok iyi bir model değil. Ben böyle bir sistemi en az Xpg Core Reactor'e emanet ederdim. Kablolarda erime, aşırı ısınma gibi şeyler var mı?
İlk defa PC topladım, elimde hiç bir parçanın yedeği yok maalesef. Garantiye göndereyim diyorum ama hepsini ayrı ayrı aldım, hangisini göndersem bilemedim.
Fanları bu şekilde bağlamam yanlış olabilir mi? Youtube da böyle bağlayan var içeriden bağlayan da var.
Yabancı sitelerde aynı sorunu yaşayanların mesajları var ama çözüme yönelik bir şey göremedim henüz.
Garantiye gönderin derim, en azından baksınlar. Sistemle göndermenize gerek yok büyük ihtimal. Mail ile ulaşabilirseniz şöyleler.

Test edebileceğim PSU arıyorum şu an, ama kullanmış olduğum da sıfır ürün. Yeni almıştım. Bire bir aynı mıydı sorun?
Tamamen aynıydı sorun, monitör kapanmıyor fanlar tüm gücüyle çalışıyordu. Yük altındayken psu yetersiz geldiğinden dolayıydı. Psuyu değişerek sorunu çözdüm ben.

Saatlerdir FM oynuyorum, hiç sorun çıkmadı, dediğiniz gibi yük altına girince sorun çıkarıyor. Dota2 oynarken de biraz zaman geçtikten sonra kapanıyordu en yüksek ayarlarda, bir sonraki denememi düşük ayarlarda yapacağım.

Saatlerdir FM oynuyorum, hiç sorun çıkmadı, dediğiniz gibi yük altına girince sorun çıkarıyor. Dota2 oynarken de biraz zaman geçtikten sonra kapanıyordu en yüksek ayarlarda, bir sonraki denememi düşük ayarlarda yapacağım.
Hocam FM Dota, LoL bunlar sizin ekran kartınızın en fazla %20-25 ini kullanır. Dota'da takım savaşlarında falan yorulunca veya ısındıkça performansı düşünce kullanımı arttığında kapanır. Ama bir RDR2 Cp 2077'de başlar başlamaz kapanır gibime geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı