Ryzen 7 5800X yükte 82 derece oluyor

UzayJ

Decapat
Daha fazla  
Yeni bir sistem topladım ve sıvı soğutucuyu montaj ederken soğutucun üstündeki termal macunun azlığını fark ettim fakat termal macunum yoktu bundan dolayı boş ver deyip montaj ettim. Cyberpunk 2077 2K oynarken işlemcim 80 ile 82 dereceler arasında geziyor. PC boştayken 35-40-50 arasında geziyinor değerler normal midir 5800X ısınan bir işlemci fakat sanki biraz fazla ısınıyor. 2-3 ay sonra termal macunu değiştireceğim sizce kalsın mı bu hali ile?

Sıvı soğutucu: Corsair H100i Elite Capellix 240mm.
Kasa: 4000X (doldurabildiğim kadar doldurdum kasanın fanlarını 3 egzoz 3 tane de içeri hava alması için konumlandırdım.)
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 3080 10GB LHR.
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-F Gaming Wi-Fi 2.
İşletim sistemi: Windows 11 Pro 64 Bit.

R7 5800X için Reddit de 82 derece normal.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zaten TDP'si 105W olan bir işlemci yük altında iyi.

Yeni bir sistem topladım ve sıvı soğutucuyu montaj ederken soğutucun üstündeki termal macunun azlığını fark ettim fakat termal macunum yoktu bundan dolayı boş ver deyip montaj ettim. Cyberpunk 2077 2K oynarken işlemcim 80 ile 82 dereceler arasında geziyor. PC boştayken 35-40-50 arasında geziyinor değerler normal midir 5800X ısınan bir işlemci fakat sanki biraz fazla ısınıyor. 2-3 ay sonra termal macunu değiştireceğim sizce kalsın mı bu hali ile?

Sıvı soğutucu: Corsair H100i Elite Capellix 240mm.
Kasa: 4000X (doldurabildiğim kadar doldurdum kasanın fanlarını 3 egzoz 3 tane de içeri hava alması için konumlandırdım.)
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 3080 10GB LHR.
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-F Gaming Wi-Fi 2.
İşletim sistemi: Windows 11 Pro 64 Bit.
Ufak bir soru sormak istiyorum hocam. Sıvı soğutma kablosu cpu-fan modülünde mi yoksa pump bölümünde mi kullanıyorsunuz ?

AiO pompa taktım hocam. ICEU uygulamasından balanced da duruyo kullandıkça rpm değeride artıyor zaten

R7 5800X için Reddit de 82 derece normal.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Zaten TDP'si 105W olan bir işlemci yük altında iyi.
Teşekkürler hocam 2-3 ay sonra iyi bir termal macunla beraber yenilerim zaten.

Sıcaklık değerleri aşırı derecede yüksek Cyberpunk'ta. Normalde 60-65 derecelerde gezinir o işlemci o tarz oyunlarda.

240mm için mi yoksa 280 veya 360mm için mi?

360mm sıvı soğutucuda 59 derecelerde geziniyor genelde. Sizin 240mm fakat yine de aşırı derecede yüksek. En kötü 73 derece falan beklersin ancak 82 dereceye çıkıyor demişsiniz. Bu normal değil.

240mm için mi yoksa 280 ve ya 360mm için mi?
Bu sıvı soğutucu ile yapılan oyun testlerini inceleyin derim.

Son düzenleme:
360mm sıvı soğutucuda 59 derecelerde geziniyor genelde. Sizin 240mm fakat yine de aşırı derecede yüksek. En kötü 73 derece falan beklersin ancak 82 dereceye çıkıyor demişsiniz. Bu normal değil.

Bu sıvı soğutucu ile yapılan oyun testlerini inceleyin derim.

Ama baktıklarımız 1080p lik oyunlar. Arkadaş 2K oyun oynuyor. Ben de 4K monitör var mesela. Bunlar fark yapmaz mı işlemci yükünde ?

Bildiğiniz gibi 4000X in önünde cam var camı sökünce 45 dakikalık Cyberpunk 2077 sekansında işlemcim 72-76 dereceler arasında gidip geldi okey gibi bence.
resim_2022-11-15_215852610.png

Yeni konular

Geri
Yukarı