Ryzen 7 5800x3D boşta 65 derece

stzolen

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart - ASUS ROG STRIX B550F- Gaming.
İşlemci - Ryzen 7 5800x3D.
İşlemci soğutucu - Rampage Helios C15 240mm
Power - MSI MPG A750GF.
RAM - Corsair Vengeance 3600MHz 16x2 GB CL 16.
Kasa - Game TECH ATX.
M.2 SSD- Samsung 960evo 256 GB + XPG S70 1 TB.
HDD - seagate Barracuda 2TB 7200RPM 256MB.
Ekran kartı - Gigabyte RTX 2060 Windforce 8GB
Monitör - ASUS TUF VG259QM 24" 280Hz.
Kulaklık - Asus TUF H3 7.1 Sılver
Klavye - Asus TUF K3
Mouse - NZXT
Merhaba.
1 ay oldu bu işlemciye geçiş yaptım ve oyunlarda gayet iyi değerler alıyorum fakat ısı dereceleri biraz yüksek geliyor ve oyunda kasmalar oluşuyor. Oyundayken alt tap atıp Google'dan YouTube bakıyorum oyuna dönüyorum(Apex Legends) böyle donup kalıyor Görev Yöneticisi açılıyor ama komut vermiyor. 1 2 defa dır yaşıyorum bunu. Hiçbir undervolt vs. işlem yapmadım her şey default ayarlarda.
Windows 11 son sürüm her şey güncel BIOS dahil.
Anakartımın mimarisi yüzünden midir soğutma da mı sıkıntı var nedir anlayamadım. Yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler.

Sistemim;
Anakart - ASUS TUF B450M-PRO Gaming.
İşlemci - Ryzen 7 5800x3D.
Power - MSI MPG A750GF.
RAM - Corsair Vengeance 3600MHz 16x2 GB CL 16.
İşlemci soğutucu - SilverStone AR12 RGB kule tipi (ekstra 2 fan daha ekledim önlü arkalı)
Kasa - Game booster mATX Total'de 9 adet fan mevcut kasada.
M.2 SSD- Samsung 960 256 GB + XPG 1 TB.
HDD - seagte Barracuda 2TB 7200RPM 256MB.
Ekran kartı - Gigabyte RTX 2060 Windforce.
Monitör - ASUS TUF VG259QM 24" 280Hz.

Dosya Ekleri

• IMG_20230830_200652.jpg
    IMG_20230830_200652.jpg
    245 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20230830_200652.jpg
    IMG_20230830_200652.jpg
    245 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu işlemci en az 240mm sıvı soğutucu istiyor. Ama en sağlıklısı 360mm ve üzeri. Maalesef kule tipi soğutucu ile bir yere kadar soğutabiliyorsunuz. Size tavsiyem kaliteli bir Krynout benzeri termal macun kullanmanız. Ek olarak kasanızın ve soğutucunuzun fanlarının da güçlü olması önemli. Oda sıcaklığınız vb. dış etmenler de etkiler. O kadar şeyle uğraşmak yerine bütçenize uygun bir sıvı soğutmaya geçmenizi öneririm.

Hocam bu işlemci en az 240mm sıvı soğutucu istiyor. Ama en sağlıklısı 360mm ve üzeri. Maalesef kule tipi soğutucu ile bir yere kadar soğutabiliyorsunuz. Size tavsiyem kaliteli bir Krynout benzeri termal macun kullanmanız. Ek olarak kasanızın ve soğutucunuzun fanlarının da güçlü olması önemli. Oda sıcaklığınız vb. dış etmenler de etkiler. O kadar şeyle uğraşmak yerine bütçenize uygun bir sıvı soğutmaya geçmenizi öneririm.
Cooler master mastergel maker nano denen bir macun kullanıyordum çok öneriyorlardı. Teşekkür ederim cevabın için. Peki undervolt işlemi yapmama gerek var mı bu işlemciye? Veya anakart yükseltmeme ?

Cooler master mastergel maker nano denen bir macun kullanıyordum çok öneriyorlardı. Teşekkür ederim cevabın için. Peki undervolt işlemi yapmama gerek var mı bu işlemciye? Veya anakart yükseltmeme ?
Anakart yükseltmenin ısıya ne gibi katkısı olur bilmiyorum. Ama Undervolt her işlemcide olduğu gibi sende de işe yarayacaktır. Çok hissedilemeyecek kadar bir performans kaybı yaşarsın ama ısıda gözle görülür bir düşüş olur.

Anakart yükseltmenin ısıya ne gibi katkısı olur bilmiyorum. Ama Undervolt her işlemcide olduğu gibi sende de işe yarayacaktır. Çok hissedilemeyecek kadar bir performans kaybı yaşarsın ama ısıda gözle görülür bir düşüş olur.
Teşekkürler kardeşim.

Geri
Yukarı