Ryzen 7 6800H laptop vs i7 12650H laptop

Emre Özbay

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba bir laptop almak istiyorum bilgisayar mühendisliği okuyorum. Aklımda 4 laptop var:

ASUS TUF Dash F15.
Işlemci: i7 11370h.
RAM: DDR4 16 GB.
Ekran kartı: RTX 3060 6 GB.
SSD: 1TB.
Fiyat: 28 bin TL.
(Bu cihazda webcame ve NumLock yok)

ASUS TUF Gaming A15.
Işlemci: AMD Ryzen 7 6800h.
RAM: DDR5 16 GB.
SSD: 512 GB.
Fiyat: 31 bin TL.

ASUS F15.
Işlemci: i7 12650h.
Ekran kartı: RTX 3050.
Fiyat: 25 bin TL.
(Bu cihaz 30 binden 25 bine düştü indirim ne zaman kalkar bilmiyorum.)

Cihazlar bunlardır ve FreeDOS değiller. Aklımda bir cihaz daha var bu fiyat sekmentinde MacBook alsam nasıl olur? Önerebileceğiniz bir MacBook var mı? Bir de oyun oynamasını seven bir insanım ama öncelikli kullanım amacım elbetteki yazılım. Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
6800H işlemcisi ısınıyor hocam, onu önermiyorum ama 3060 var içerisinde, attığınız modeller arasında kararsız kaldım, bütçe söyleyebilir misiniz? Maksimum kendinizi zorlasanız en fazla kaç olur?

Merhaba bir laptop almak istiyorum bilgisayar mühendisliği okuyorum. Aklımda 4 laptop var:

ASUS TUF dash F15.
Işlemci: i7 11370h.
RAM: DDR4 16 GB.
SSD: 1TB.
Fiyat: 28 bin TL.
(Bu cihazda webcame ve NumLock yok)

ASUS TUF Gaming a15.
Işlemci: AMD Ryzen 7 6800h.
Fiyat: 31 bin TL.

ASUS F15.
Işlemci: i7 12650h.
Ekran kartı: RTX 3050.
Fiyat: 25 bin TL.
(Bu cihaz 30 binden 25 bine düştü indirim ne zaman kalkar bilmiyorum.)

Cihazlar bunlardır ve FreeDOS değiller. Aklımda bir cihaz daha var bu fiyat sekmentinde MacBook alsam nasıl olur? Önerebileceğiniz bir MacBook var mı? Bir de oyun oynamasını seven bir insanım ama öncelikli kullanım amacım elbetteki yazılım. Şimdiden teşekkürler :)

İlk laptopun RTX 3070 olanı var onu alın.

30K ya

27,5K

Bir de ayrıca GameGaraj markasının sitesine girip bakmanızı öneriyorum, güzel makineler. Oyunda da yazılımda da görecektir işinizi, ağırlıklı olarak yazılım için alıyorsanız bataryasının 50Wh kapasiteden daha yüksek olması gerektiğini düşünüyorum uzun süreler dayanması için. (özellikle gaming cihaz alırsanız 50 az gibi bir şey.)

6800H işlemcisi ısınıyor hocam, onu önermiyorum ama 3060 var içerisinde, attığınız modeller arasında kararsız kaldım, bütçe söyleyebilir misiniz? Maksimum kendinizi zorlasanız en fazla kaç olur?
Hocam max bütçe 30 bin.

Hocam bütçeyi aşıyor 25-30 arası bir model düşünüyorum.

30K ya

27,5K

Bir de ayrıca GameGaraj markasının sitesine girip bakmanızı öneriyorum, güzel makineler. Oyunda da yazılımda da görecektir işinizi, ağırlıklı olarak yazılım için alıyorsanız bataryasının 50Wh kapasiteden daha yüksek olması gerektiğini düşünüyorum uzun süreler dayanması için. (özellikle gaming cihaz alırsanız 50 az gibi bir şey.)
Hocam lisanslı işletim sistemi almak yerine freedos mu önerirsiniz? Bu fiyat aralığında MacBook önerirmisiniz, daha doğrusu MacBook önerir misiniz nasıl olur?

Son düzenleme:
Bütçeniz yeterliyse bu laptop alınabilir:

Ya da buna bakabilirsin:

Hocam maksimum bütçe 30 bin.

Hocam lisanslı işletim sistemi almak yerine FreeDOS mu önerirsiniz? Bu fiyat aralığında MacBook önerir misiniz, daha doğrusu MacBook önerir misiniz nasıl olur?

Hocam internette belli başlı siteler mevcut 100TL altına lisans satan, o yüzden lisanslı cihaz almanıza gerek yok. (inşallah mesajımı silmez moderatörler.) Ucuz bir şey olsa tamam ama FreeDOS olmayınca 1000 lira hatta belki daha fazla ücret biniyor cihazın üzerine. Ya MacBook öneririm neden önermeyeyim ama hiç kullanmadım, oyun da oynarım vs dediğin için ki illlaki oynayacaksın kaçarı yok bunun pek, sıkılıyor insan çünkü. O yüzden FreeDOS bir cihaz al, attığım MSI marka cihazın işlemcisini bilmiyorum tam olarak, onu bir araştırırsan eğer performanslı ise onu alırsın rahat edersin çok hoş geldi bana o cihaz.

Geri
Yukarı