Ryzen 7 7700 EXPO açınca bilgisayar geç açılıyor

MuraTR06

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, yeni sistem topladım Ryzen 7 7700 ve MSI Pro B650M-P anakartlı.

RAM alırken EXPO olmasına özen göstermiştim. Normalde Max 10 saniyede açılan bilgisayar EXPO'yu aktif ettiğimde anakartta RAM ışığı geç sönüyor ve açılması 1Dk'yı buluyor.

EXPO açıkken Memory context restore enable yaptığımda hız geri 10 saniyeye düşüyor ama bu Sefer'de mavi ekran yiyorum.

6000 MHz RAM'i 4800'de kullanıyorum sırf bu yüzden.

BIOS'um son sürüm.

Genel sıkıntı mı diyeceğim ama bazıları bu sorunu yaşıyor bazıları da EXPO açıp sorun yaşamıyor.

RAM'im bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de MSI MPG X670e Carbon anakart var kullandığım RAM XPG Lancer RGB DDR5 7200MHz EXPO'yu açtığım zaman 7200MHz hızında çalışıyor bu kısımda sorun yok Memory context restore enable yaptığım zaman boot kısmında hızlı açılıyor ama şu var BIOS'a girdiğim zaman donuyor masaüstüne geldiği zaman MEMORY_MANAGEMENT mavi ekran hatası veriyor donma oluyor tek çaresi var Memory context restore Auto yapman lazım. Bir de son BIOS güncellemesini kullanıyorum.

Bende de MSI MPG X670e Carbon anakart var kullandığım RAM XPG Lancer RGB DDR5 7200MHz EXPO'yu açtığım zaman 7200MHz hızında çalışıyor bu kısımda sorun yok Memory context restore enable yaptığım zaman boot kısmında hızlı açılıyor ama şu var BIOS'a girdiğim zaman donuyor masaüstüne geldiği zaman MEMORY_MANAGEMENT mavi ekran hatası veriyor donma oluyor tek çaresi var Memory context restore Auto yapman lazım. Bir de son BIOS güncellemesini kullanıyorum.

Eve geçince bakayım hocam Auto seçeneği var mı bir de öyle deneyeyim. Çünkü enable yapınca bende de mavi ekran veriyor. Auto da olmazsa güncellemeyle düzelteceklerini umut ediyorum bekleyeceğim mecbur. Benim de BIOS'um güncel.

En son BIOS'u yükleyin sonra EXPO'yu açın 6000MHz de kullanın.

Hocam güncel zaten, EXPO açtığımda 6000 MHz'de çalışıyor fakat bilgisayar 1dk'da açılıyor EXPO kapadığımda ise 10 saniyede açılıyor ama MHz düşüyor bu sefer. Dediğiniz gibi Auto olarak deneyeceğim akşam.

Anakart modeliniz nedir acaba? Bu sorun bende de meydana geldi. Anakarttan kaynaklı olduğunu düşünerek yeni bir Anakart arayışına girdim. Bu arada ben de MSI B650M-P anakart mevcuttu ama geri iade ettim.

Anakart modeliniz nedir acaba? Bu sorun bende de meydana geldi. Anakarttan kaynaklı olduğunu düşünerek yeni bir Anakart arayışına girdim. Bu arada ben de MSI B650M-P anakart mevcuttu ama geri iade ettim.
Aynısı benimde msi B650m-p ozaman sanırım güncelleme gerekiyor bu anakartta sorun var

Sorunu çözdüm arkadaşlar MSI support forumunda yabancı bi arkadaş çözdü sağolsun

Sıkıntı yaşayanlar varsa diye açıklıyorum

EXPO Açtım daha sonra Memory context restore yi aktifleştirdim. ( bunu daha önce de yapmıştım fakat mavi ekran yedim her açılışta
şimdi arkadaşın önerisiyle bunlardan ekstra Power Down'u da etkinleştirdim düzeldi. Power down ayarına biosta OC/Advanced/Dram Configuration\Misc'in altından ulaşıyorsunuz

Son düzenleme:
Aynısı benim de MSI B650M-P o zaman sanırım güncelleme gerekiyor bu anakartta sorun var

Sorunu çözdüm arkadaşlar MSI Support forumunda yabancı bir arkadaş çözdü sağ olsun

Sıkıntı yaşayanlar varsa diye açıklıyorum

EXPO açtım daha sonra Memory context restore yi aktifleştirdim. ( bunu daha önce de yapmıştım fakat mavi ekran yedim her açılışta
Şimdi arkadaşın önerisiyle bunlardan ekstra Power Down'u da etkinleştirdim düzeldi. Power down ayarına BIOS'ta OC/Advanced/Dram Configuration\Misc'in altından ulaşıyorsunuz

Anakartım MSI B650 p Wi-Fi RAM'lerim Corsair 6000 MHz EXPO açık şekilde 6000 MHz olarak Memory contex restore disable olarak sorunsuz kullanabiliyorum. Bugün son BIOS sürümünü yükledim korkumdan hala Memory context restore özelliğini disabled olarak kullanıyorum. Bahsettiğiniz Power down özelliği tam olarak nedir acaba ne işe yarıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı