Çözüldü Ryzen 7 7700 nasıl undervolt edilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ejderfunk

Hectopat
Merhaba, AMD Ryzen 7 7700 işlemcim var ama boşta 50°den düşmüyor. Yük altında ise 84°yi görüyor. HWINFO programında kontrol ettim yükte 1.3v'ta kadar çıkıyor. 5.3Ghz'de sabit tutup Volt değerini 1.15'e düşürdüm, testlerde daha fazla ısındı. 1.2 volta yükselttim OCCT testinde 107°yi gördü. Çok saçma bir şekilde volt düşürdükçe daha fazla ısındı. Denemeleri hem BIOS'ta hem de Ryzen Master'da uyguladım ama sonuçlar aynı. Eksik yaptığım ya da yanlış yaptığım ne var acaba?

Anakart: MSI B650 Tomahawk
PSU: EVGA 750w GOLD
Soğutma: Corsair H150 360mm
Termal macun: Arctic MX-4
Kasa: CM TD500 v2 7 Fanlı

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    79,4 KB · Görüntüleme: 99
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yaptığın işlemler temelden yanlış. Zen 3 ve Zen 4 CPU'lara oldschool şekilde all Core OC veya Vcore undervolt yapılmaz.

Her şeyi PBO'dan yapacaksın.

Curve Optimizer'den negative vereceksin.
Yaptığın işlemler temelden yanlış. Zen 3 ve Zen 4 CPU'lara oldschool şekilde all Core OC veya Vcore undervolt yapılmaz.

Her şeyi PBO'dan yapacaksın.

Curve Optimizer'den negative vereceksin.
Yardımcı olursan sevinirim nasıl oluyor bu curve olayı bazı yerlerde duydum PBO falan -30 vs. anlamadım doğrusu.

Bunun bi rehberi var mı hocam bende yapmak isterim.
Kendim deneme yanılma ile çözdüm. Her anakartta bu ayarlar var benim anakartım MSI ve ayarları bu şekilde yaptım. 84 olan derece 72'ye düştü.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    173,7 KB · Görüntüleme: 227
  • 2.jpg
    2.jpg
    159,8 KB · Görüntüleme: 223
Son düzenleme:

Geri
Yukarı