Ryzen 7 7700X sistem nasıl?

VRAM nedir hocam 4K kullansam ne gibi dezavantajlar olur?

Sistemi kurunca 4K olarak mı monitörler kullanayım sizce hocam? VRAM yetersiz kalıyor deniyor 4070 Ti için.

Hocam DDR5 böyle sistem toplayınca Türkiye şartlarında 50 bin TL civarında tutuyor, parçaları yurt dışından tedarik edersem 40 bin TL civarına geliyor.

Hocam VRAM ekran kartı belleği olarak geçiyor RTX 4070 Ti 12 GB bellege sahip 4K için biraz az kalıyor PC'nizin ömrü için fazla 4 kda tutmamaniz gerek eğer illa 4 k oynayacagım diyosaniz sistemin ilk aylarında oynayabilirsiniz ya da 4080 alabilirsiniz dedigim gibi eğer 4070 Ti alacaksaniz 4K'da fazla durmamaniz PC'yi zorlar ömrü azalır benim tavsiyem boşuna 4K monitöre ayrıyeten para vermeyin 2 k monitör alın keyfinize bakın.

Sistemi kurunca 4K olarak mı monitörler kullanayım sizce hocam? VRAM yetersiz kalıyor deniyor 4070 Ti için.

Hocam DDR5 böyle sistem toplayınca Türkiye şartlarında 50 bin TL civarında tutuyor, parçaları yurt dışından tedarik edersem 40 bin TL civarına geliyor.

Bir de hocam ben islemcinizi yanlış görmüşüm o işlemciyle darbogaz olur onu en kotu i7 13700K yapmanız lazım pişman olursunuz sonra.

Hocam bütçeniz 40 k civarı ise bu sistemi alabilirsiniz 43800'e.

Son düzenleme:
Hocam VRAM ekran kartı belleği olarak geçiyor RTX 4070 Ti 12 GB bellege sahip 4K için biraz az kalıyor PC'nizin ömrü için fazla 4 kda tutmamaniz gerek eğer illa 4 k oynayacagım diyosaniz sistemin ilk aylarında oynayabilirsiniz ya da 4080 alabilirsiniz dedigim gibi eğer 4070 Ti alacaksaniz fazla 4K'da fazla durmamaniz PC'yi zorlar ömrü azalır benim tavsiyem boşuna 4K monitöre ayrıyeten para vermeyin 2 k monitör alın keyfinize bakın.

Bir de hocam ben islemcinizi yanlış görmüşüm o işlemciyle darbogaz olur onu en kotu i7 13700K yapmanız lazım pişman olursunuz sonra.

Hocam bütçeniz 40 k civarı ise bu sistemi alabilirsiniz 43800'e.

hocam işlemci darboğaza girer mi kesin? ben bazen render amaçlı bazen oyun amaçlı kullanacağım çünkü. i5 ve i7 arasında kalmıştım i7 ye bütçeyi zorlamak istemedim.

attığınız linkteki bilgisayarı ddr5 şeklinde düşündüm anakart, ram, sıvı soğutma upgrade yaparak 52-53k bandına çıkıyor. bir de psu da bronz muş onu da başka almak lazım sanırım.

Hocam işlemci darboğaza girer mi kesin? Ben bazen render amaçlı bazen oyun amaçlı kullanacağım çünkü. i5 ve i7 arasında kalmıştım i7'ye bütçeyi zorlamak istemedim.

Attığınız linkteki bilgisayarı DDR5 şeklinde düşündüm anakart, RAM, sıvı soğutma upgrade yaparak 52-53K bandına çıkıyor. Bir de PSU da bronz muş onu da başka almak lazım sanırım.

PSU hakkında fazla bilgim yok fazla ama i5 kesin darbogaz yapar attığım sistemde %6 darbogaz var fazla sorun çıkarmaz ama i5 alırsanız %22 darbogaz olacaktir tam performans alamassiniz pişman olursunuz sonra.

Parçaları yurt dışından tedarik edeceksiniz ancak bunun vergi, gümrük... türlü türlü şeyleri olacaktır bunları hesapladınız mı?
PSU hakkında fazla bilgim yok fazla ama i5 kesin darbogaz yapar attığım sistemde %6 darbogaz var fazla sorun çıkarmaz ama i5 alırsanız %22 darbogaz olacaktir tam performans alamassiniz pişman olursunuz sonra.
anladım hocam ben o zaman i7 üzerine planlarımı yapayım. intel soket değiştirecek ddr5 intel kurmasam mı diye düşündüm ama ben en az 4-5 sene kullanırım diye düşündüğüm için ddr5 e devam edeceğim.

yurt dışına çıkan arkadaşlarım oluyor onlar gelirken bir seferde anakart bir seferde ekran kartı ve diğer parçalar olacak şekilde getirirlerse gümrük vs şeyleri sorun olmaz diye düşündüm hocam

Anladım hocam ben o zaman i7 üzerine planlarımı yapayım. Intel soket değiştirecek DDR5 Intel kurmasam mı diye düşündüm ama ben en az 4-5 sene kullanırım diye düşündüğüm için DDR5'e devam edeceğim.

Yurt dışına çıkan arkadaşlarım oluyor onlar gelirken bir seferde anakart bir seferde ekran kartı ve diğer parçalar olacak şekilde getirirlerse gümrük vs şeyleri sorun olmaz diye düşündüm hocam.

DDR5'e geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır eger geçerseniz cillop gibi bir sisteminiz olacak şimdiden hayırlı olsun güle güle kullanın :)

Ekran kartı belleği diyebiliriz 12 GB 4K için biraz az 4070 Ti alacaksanız 2K tercih edin 4K istiyorsanız 4080 tercih edin.

Ekran kartı belleği diyebiliriz 12 GB 4K için biraz az 4070 Ti alacaksanız 2K tercih edin 4K istiyorsanız 4080 tercih edin.
anladım hocam 4080 fiyatı beni çok zorlar, 2 monitör düşünüyorum birisi 4k birisi 2k yapsam oyunları 2k ile oynasam yine vram sıkıntısı yaşar mıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı