Ryzen 7 7800x3D sistem sıcaklıkları nasıl?

Blade47

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance RGB 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO DDR5 Ram
Ekran kartı
MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio
Anakart
Asus ROG Strix B650E-E Gaming WiFi AM5
İşlemci
Ryzen 7 7800X3D
Yeni almış olduğum işlemcim boşdayken 52- 60 derece arası sıcaklıklarda dolaşıyor her sıcaklık artışında fanların hızı artıp gürültü yapıyor. Bunun üzerine arctıv MC-6 termal macunu satın alıp sürdüm fakat ne boşda ne de oyundaken hiçbir değişiklik olmadı. Oyunda 57-66 derecelerde sıcaklık değeri. Normal mı bu değerler?

Kasa Lian Li O11 dynamic EVO XL.
Altta 3x120 fan (ters kanat)
Yanda 3x120 fan (ters kanat)
Egzoz fanı 2x120 fan.
İşlemci: Ryzen 7 7800x3D.
İşlemci soğutucu: Lian Li galahad II LCD 360mm.
Anakart: ASUS ROG STRIX B650E-E Gaming Wi-Fi am5.
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio.
RAM: Corsair Vengeance RGB 32 GB (2x16 GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO DDR5 RAM.

Dosya Ekleri

• ffwasgawvf.png
    ffwasgawvf.png
    53,3 KB · Görüntüleme: 46
Sıvı soğutucu ve işlemcimiz aynı kasa lian li farklı modelini kullanıyorum ama boştayken 40-45 oyunlarda 60-65 görüyorum sıvı soğutucuyu kendin mi montaj yaptın.

40 50 normal de 60 bir tık fazla olabilir ama yükte kaç o da önemli, çünkü benim işlemci de bu civarlarda ama yükteyken 60 civari.

Curve Optimizer ayarlarından All Core Negative 20 (-20) deneyin. Neredeyse tüm 7800x3d işlemcilerde işe yarıyor ve biraz etki ediyor sıcaklığa performans kaybı olmadan.

Sıvı soğutucu ve işlemcimiz aynı kasa Lian Li farklı modelini kullanıyorum ama boştayken 40-45 oyunlarda 60-65 görüyorum sıvı soğutucuyu kendin mi montaj yaptın.

Evet kendim montaj yaptım. Soğutucu fanları kendi fanları değil Lian Li Uni ınf fanlar ile değiştirdim sizinkiler kendi fanları mı?

Evet kendim montaj yaptım. Soğutucu fanları kendi fanları değil Lian Li Uni ınf fanlar ile değiştirdim sizinkiler kendi fanları mı?

Aşağıda linkini bırakıyorum bunu kullanıyorum fanları değiştirmedim ve hiçbir BIOS ayarı yapmadım ama sıcaklığı ara ara kontrol ediyorum ama 70 üstü görmedim daha hiç oyunlar da.

Curve Optimizer ayarlarından all Core negative 20 (-20) deneyin. Neredeyse tüm 7800x3D işlemcilerde işe yarıyor ve biraz etki ediyor sıcaklığa performans kaybı olmadan.

Temel hızı 4.20 diyor fakat oyunlarda hız otomatik değişiyor bu da etkiler mi sabit 5GHz yapamadım.

Aşağıda linkini bırakıyorum bunu kullanıyorum fanları değiştirmedim ve hiçbir BIOS ayarı yapmadım ama sıcaklığı ara ara kontrol ediyorum ama 70 üstü görmedim daha hiç oyunlar da.

Benim işlemci soğutucu bu Lian Li Galahad II LCD 360mm Fanları bu Lian Li UNI Fan SL Infinity ile değiştirdim boşda çok fazla oyunda 66 dereceyi geçmedi. Yük altındayken memnunum

40 50 normal de 60 bir tık fazla olabilir ama yükte kaç o da önemli, çünkü benim işlemci de bu civarlarda ama yükteyken 60 civari.

Yük altında 67 derece maksimum.

Dosya Ekleri

• fgawgawga.png
    fgawgawga.png
    32,8 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Değerler normal dostum hem Corsair H150 hem de ASUS ROG Ryujin 3'te 30 derecelerde sıcaklık elde edemiyorsun. 40-50-60 oynaksa eğer bu Precision Boost OverDrive veya Core Performance Boost açık olduğundan. İkisini de kapat bak, nasıl sabit 38-43 değerler alıyorsun merak etme bu işlemci için çok fazla normal 13 KWh'li termal macundan elde edilmiş tecrübeye dayanaraktan yazıyorum. Bu iki ayar açıksa sabit değerleri hiç umursamana gerek yok. Çünkü Overclock'lu. Sonuç olarak 45 bile çok iyi diyebiliriz. O yüzden odaklanman gereken tek husus yükte 80 geçmemesi gerektiği. En azından o sıvı soğutmayla. İyi sosyaller.

Değerler normal dostum hem Corsair H150 hem de ASUS ROG Ryujin 3'te 30 derecelerde sıcaklık elde edemiyorsun. 40-50-60 oynaksa eğer bu Precision Boost OverDrive veya Core Performance Boost açık olduğundan. İkisini de kapat bak, nasıl sabit 38-43 değerler alıyorsun merak etme bu işlemci için çok fazla normal 13 KWh'li termal macundan elde edilmiş tecrübeye dayanaraktan yazıyorum. Bu iki ayar açıksa sabit değerleri hiç umursamana gerek yok. Çünkü Overclock'lu. Sonuç olarak 45 bile çok iyi diyebiliriz. O yüzden odaklanman gereken tek husus yükte 80 geçmemesi gerektiği. En azından o sıvı soğutmayla. İyi sosyaller.

Bende de 7800x3D + MSI MAG CoreLiquid 360r V2 var. Bazı uygulama ve oyun açılışlarında sıcaklık 80'in üstüne kadar çıkıyor sonra uygulamaya veya oyuna bağlı olarak 50-70 arasında takılıyor.

Geri
Yukarı