Ryzen 7000 sistemde DDR5 Hynix RAM overclock yapma

Hayır tam sayı olması gerekmiyor. Ne kadar yüksek FCLK o kadar performans demek.
Evet bende söylediğin gibi deneyimliyorum. Fclk yükseldikçe aida testlerinde performansta yükselmeyi görüyorum, ancak kafa karıştırıcı bilgiler ile akıl çeliyorlar.

@deadfellow tPHYRDL uyumsuzluğu nedir bilginiz var mı? bende bir ram 35 diğeri 37. Yabancı kaynaklardan çok birşey anlamadım. Yaptığım testlerde bir sorun da çıkmıyor. Günlük kullanımda da bir anormallik yaşamıyorum. Ancak yine de uyumsuz. Nasıl düzeltebilirim? Bu uyumsuzluğun olası yaratacağı sıkıntılar neler..?

Son düzenleme:
@deadfellow hocam selamlar, sistemde değişiklikler yaptım ram&cpu&mb gibi.

cpu-Ryzen 5 7500f
ram-Patriot Viper DDR5 32GB 7400MHz ( PVVR532G740C36K )
mb -Asrock b650M-HDV/M.2
ilkbaş manuel oc denedim ve başarısız oldum.En sonunda XMP profili (7400MHz) deneyip testmem5 de yarım saatlik bencte error almadım.Ama aida da okuma/yazma düşük geldi daha sonra frekansı 7600 yapıp trefiyi 65535 ve geardown modunu disable yaptım değerler daha iyi geldi voltajım 1.45v.
stock trefi
trefi 65535
end.png

fotolar stock trefi ve 65535 trefi

bu ayarlardan sonra testmem5 te hata almadım, bundan sonrada powerdown disable yaptım ve hata aldım error 0 kodlu hatayı arastırdım voltaj hatası olduğunu yada yüksek direnç hatası olduğunu buldum powerdown disable yapmamdan sanırsam.(tekrardan enable yaptım)Powerdown disable yapınca 4 ns daha düşüyor gecikmem 61ns den 57ns ye düşüyor güzel bi fark.(kasam açık değil kapalı ram i sogutucak fan kullanmıyorum kule tipi cpu sogutucum var) Bu hatayı nasıl gideririm dirençlerden mi değer vermem gerekiyor, o kadar tecrübem yok.Asıl hedefim 8000MHz ile 54-52ns lere kadar düşmek.Subtiminglerde iyileştirmeler neler yapabilirim yardımlarını bekliyorum :)
powerdown disable zt.png

RAM sıcaklığını düşürmen lazım. Anakartın 1 DPC olduğu için işlemci izin verirse 8000 çalıştırabilirsin rahatlıkla.

Max 55° gördü RAM'ler ve sogutucunun altında kalıyor maalesef, ek bir sogutma yapmama engel oluyor. 7800MHz yaptım ama onda boot bıle olmadı sıstem. 7600 ile yola devam sanırsam teşekkürler hocam.

Aynı ramlerden 7200 olanını bende aldım ama söyle bir sıkıntı var, ikisini takınca sistem açılmıyor, tekli taktığımda biri açılıyor diğeri yine açılmıyor. Doğru slotlara takıyorum, aynı slotlarda yerlerini değiştiriyorum ama nafile. Asus strix b650e-f ve Asrock b650 hdv anakartlarda denedim aynı sonuç.

Söyle bir şey de oluyor, sisteme çalışanı takıp açıyorum sonra çalışmayanı; açılmıyor doğal olarak, bios reset sonrası çalışmayanı takıyorum açılmıyor sonra çalışanı takıyorum yine açılmıyor. Bu işte bir tuhaflık yok mu? Herşeyi geçtim ramin biri bozuk olsa bile sistemin açılması gerekmiyor mu?

Bende 6000 MHZ CL30 bellek ile 6400MHZ CL32 bellekler arasinda kaldim
1:1 mevzusundan dolayi 6000 lik almayi dusunuyorum
6400 luk daha ucuz
Sizce 6400 lugu mu almaliyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı