Çözüldü DDR5 Hynix RAM overclock değerleri nasıl?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SafderunTR

Hectopat
Merhaba, Kingston 6000MHz CL36 DDR5 SK Hynix DRAM'li RAM'lerime overclock yaptım ancak çoğu otomatik ayarların bir tık üstü olacak şekilde.
Ryzen 5 7600X, Gigabyte B650M-DS3H, RAM KF560C36bbek2-32

Hem @deadfellow hocamın postunu hem de birkaç rehber gördüm, ancak denediğimde stabil sonuçlar elde edemedim ve crash yedim.

Şu anda stabil ve en performanslı bir şekilde kullandığım değerler:
  • Expo 1 profile.
  • 6200 MHz.
  • High bandwidth enabled.
  • Low latenct enabled.
  • Fclk 2033MHz.
  • Cpu_vddıo_mem: 1.150v
  • Ddr_vdd: 1.450v
  • Ddr_vdq: 1.450v
AIDA64 test sonuçlarım (birçok kez tekrar edip ortalamalarını aldım):
  • Read: 64088 MB/s
  • Write: 92500 MB/s
  • Copy: 64100 MB/s
  • Latency: 61.2 ns.
BIOS ayarlarım:

IMG_0546.jpg

IMG_0547.jpg

IMG_0548.jpg

Zentimings:

1679575460181.png

Bu değerleri daha iyi nasıl yapabilirim? Önerdiğiniz değerler mevcut mu? Takip edebileceğim güzel bir rehber var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, Kingston 6000MHz CL36 DDR5 SK Hynix DRAM'li RAM'lerime overclock yaptım ancak çoğu otomatik ayarların bir tık üstü olacak şekilde.
Ryzen 5 7600X, Gigabyte B650M-DS3H, RAM KF560C36bbek2-32

Hem @deadfellow hocamın postunu hem de birkaç rehber gördüm, ancak denediğimde stabil sonuçlar elde edemedim ve crash yedim.

Şu anda stabil ve en performanslı bir şekilde kullandığım değerler:
  • Expo 1 profile.
  • 6200 MHz.
  • High bandwidth enabled.
  • Low latenct enabled.
  • Fclk 2033MHz.
  • Cpu_vddıo_mem: 1.150v
  • Ddr_vdd: 1.450v
  • Ddr_vdq: 1.450v
AIDA64 test sonuçlarım (birçok kez tekrar edip ortalamalarını aldım):
  • Read: 64088 MB/s
  • Write: 92500 MB/s
  • Copy: 64100 MB/s
  • Latency: 61.2 ns.
BIOS ayarlarım:

Eki Görüntüle 1711726

Eki Görüntüle 1711728

Eki Görüntüle 1711729

Zentimings:

Eki Görüntüle 1711724

Bu değerleri daha iyi nasıl yapabilirim? Önerdiğiniz değerler mevcut mu? Takip edebileceğim güzel bir rehber var mı?
Anakartında high voltage mode var mı? Yani RAM voltajlarını 1.43 üstüne çıkarabiliyorsan aşağıya yazacağım ayarları dene.

• VDD 1.46
  • VDDQ 1.38
  • MEM VPP 1.95
  • vSOC 1.35
  • VDDP 1.15

• tCL 30
  • tRCDDRD 38
  • tRP 38
  • tRAS 36
  • tRC 38
  • tRDDS 8
  • tRDDL 8
  • tFAW 32
  • tWRTRS 4
  • tWTRL 16
  • tWR 48
  • tRFC 490
  • tRFC2 ve tRFCsb'nin hiçbir önemi yok onları bırakabilirsin.
  • tRDRDSCL 8
  • tWRWRSCL 8
  • tRTP 24
  • tRDWR 18
  • tWRRD 1

• Bu kısmı komple 1 yapabilirsin.

• 1679580632677.png

• RTT ve OHM ayarlarını da bu şekilde yap.

• ProcODT 28,2
  • ProcCadS 30
  • ProcDqDs 48
  • DramDqDs 40

• -------

• RttNomWr RZQ 7/34
  • RttNomRd RZQ 6/40
  • RttWr RZQ 7/34
  • RttPark RZQ 7/34
  • RttParkDqs RZQ 5/48
Eğer high voltage mode yoksa aşağıdaki gibi yap.

• vSOC 1.35
  • VDD 1.43
  • VDDQ 1.36
  • Mem VPP 1.8
  • VDDP 1.15

• tCL 30
  • tRCDRD 38
  • tRP 38
  • tRAS 52
  • tRC 90

Geri kalan tüm ayarları yukarıda verdiğim gibi yapabilirsin.

Ayrıca FCLK frekansını rahatlıkla 2100 yapabilirsin diye düşünüyorum.
60'a kadar kabul edilebilir. OCCT'den large data set testi yap.

Large data test yaparken error found on physical Core hatası alıyorum. Öncelikle RAM tarafında bunu düzeltmemiz lazım sanırım.

Hocam hatanın ram overclock'tan kaynaklandığını doğruladım. VDD 1.48 yapmak veya VDD 1.48 ve CL32 hatayı gidermedi. Ne yapmam gerekiyor şu anda?

Ram hızını 6000 mhz'e geri çekmek sorunu çözdü. Ancak latency 58 ns'den 61 ns'ye çıktı. Mhz düşürmeden hataları atlatamadım.

Son düzenleme:
Large data test yaparken error found on physical Core hatası alıyorum. Öncelikle RAM tarafında bunu düzeltmemiz lazım sanırım.

Hocam hatanın ram overclock'tan kaynaklandığını doğruladım. VDD 1.48 yapmak veya VDD 1.48 ve CL32 hatayı gidermedi. Ne yapmam gerekiyor şu anda?

Ram hızını 6000 mhz'e geri çekmek sorunu çözdü. Ancak latency 58 ns'den 61 ns'ye çıktı. Mhz düşürmeden hataları atlatamadım.
6000MHz’da verdigim zamanlamalar stabil olması lazım ama ns’nin fazla olması garip.

Arkadaşlar merhabalar Gigabyte b650m ds3h anakartım var overclock ile 6400 mhz destekliyor. 2*16 gb kingson fury cl32 6400 mhz ramlerim mevcut. Biosu açtığımda ramlerin sistem tarafından 4800 mhz olarak okunduğunu görmekteyim. overclock konusunda cahilim maalesef yeni duyduğum bir terim. Yeni topladım kasayı ve böyle olduğunu bilseydim daha yüksek bir anakart alırdım. Her neyse sonuç olarak 6400 mhz ram destekliyor diye o şekilde almıştım. 1 kere denedim overclock yapmayı ancak sadece xmp profile 1 yaptım tam ne yaptığımı da hatırlamıyorum yaklasık 2 ay önceydi. Voltaj ayarlarını falan ayarlamadım işte 1.5 V falan bu konularda bir şey bilmiyorum. İşlemi denediğimde bilgisayar kapandı hiç açılmadı. Bios pilini söküp geri taktım. Sonra açıldı eski ayarlarıyla. Baya korkmuştum :) Şimdi ben bu 6400 mhz ramcikleri nasıl okutabilirim 6400 mhz ile? bana detaylıca anlatabilecek bir babayiğit var mı çok rica ediyorum.

Arkadaşlar merhaba Gigabyte B650M DS3H anakartım var overclock ile 6400 MHz destekliyor. 2*16 GB kingson Fury CL32 6400 MHz RAM'lerim mevcut. BIOS'u açtığımda RAM'lerin sistem tarafından 4800 MHz olarak okunduğunu görmekteyim. Overclock konusunda cahilim maalesef yeni duyduğum bir terim. Yeni topladım kasayı ve böyle olduğunu bilseydim daha yüksek bir anakart alırdım. Her neyse sonuç olarak 6400 MHz RAM destekliyor diye o şekilde almıştım. 1 kere denedim overclock yapmayı ancak sadece XMP profile 1 yaptım tam ne yaptığımı da hatırlamıyorum yaklasık 2 ay önceydi. Voltaj ayarlarını falan ayarlamadım işte 1.5 V falan bu konularda bir şey bilmiyorum. İşlemi denediğimde bilgisayar kapandı hiç açılmadı. BIOS pilini söküp geri taktım. Sonra açıldı eski ayarlarıyla. Bayağı korkmuştum :) Şimdi ben bu 6400 MHz ramcikleri nasıl okutabilirim 6400 MHz ile? Bana detaylıca anlatabilecek bir babayiğit var mı çok rica ediyorum.

Sizin yaşadığınız sorun anakart ilk çıktığında olan BIOS yüksek MHz RAM'lerde stabil çalışmıyordu/desteklemiyordu. BIOS güncellemesi ile sorun çözüldü

Öncelikle gigabyte sitesinden son BIOS sürümünü indirip anakartınızdaki BIOS'u güncelleyin.

Daha sonrasında BIOS ayarlarından varsayılan ayarlara dönün.

F2 tuşu ile Advanced moda geçin.

Tweaker menüsünde orta tarafta RAM profile göreceksiniz, onu expo 1'e getirin. Daha sonrasında high bandwidth ve Low latenct Support ayarlarını göreceksiniz hemen aşağısında. O 2 ayarı da aktif ettiğinizde bilgisayarınız açılacaktır. Voltajları manuel olarak dokunmanıza gerek yok.

Sizin yaşadığınız sorun anakart ilk çıktığında olan BIOS yüksek MHz RAM'lerde stabil çalışmıyordu/desteklemiyordu. BIOS güncellemesi ile sorun çözüldü

Öncelikle gigabyte sitesinden son BIOS sürümünü indirip anakartınızdaki BIOS'u güncelleyin.

Tweaker menüsünde orta tarafta RAM profile göreceksiniz, onu expo 1'e getirin. Daha sonrasında high bandwidth ve Low latenct Support ayarlarını göreceksiniz hemen aşağısında. O 2 ayarı da aktif ettiğinizde bilgisayarınız açılacaktır. Voltajları manuel olarak dokunmanıza gerek yok.
işte adamlık işte feraset. teşekkür ederim. bu kesinlikle sorunsuz olarak olur değil mi gerçekten çok ama çok teşekkür ederim :)

Sorunun çözülüp çözülmediğini ilk fırsatta yazarım hocam insallah. Peki overclock sisteme ramlere anakarta vs bir zarar vermez değil mi?

Hocam en başta bilgisayar bi açılmadı korktum ama sonra açıldı :) şu an olmuş gibi görünüyor ama üst tarafta yine 6400 mhz yerine 4800 mhz gösteriyor. Orası sanırım değişmiyor aşağıdaki xmp expo değerine bakcaz sanırım. Olup olmadığını söyleyebilir misiniz sanırım olmuş ancak dediğim gibi biosta yazan eski 4800 değeri aklımı karıştırdı. Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam sonucu şöyle aktarayım. Bilgisayar reset atmaya başladı random zamanlarda. Yani 5 dakikada 1 3 dakikada 1 reset atıyor bu işlem sonrasında. Mesela bir uygulama açtım çalışayım dedim ordan da hemen 1 dakika içinde attı beni. Sizce bu sorunun kaynağı ne olabilir? Şimdi bios menüsünden varsayılan ayarlara döndüm. Sorun gitti ama overclock yapamamış oldum. Bios versiyonunu güncelledim dediklerinizi yaptım. Başka neyi eksik yapıyoruz acaba? Sistem uyumlu anakart ve ram her şey uyumlu... İşin vahimi görev yöneticisinden Bellek kısmına geldiğimde hız 3600 mhz olarak görünüyor. Biosta yine eskisi gibi 4800 mhz olarak görünüyor. Birisi yardım etsin lütfen.

Dosya Ekleri

• photo_5917917326014004511_y.jpg
    photo_5917917326014004511_y.jpg
    129,7 KB · Görüntüleme: 27
  • photo_5917917326014004510_y.jpg
    photo_5917917326014004510_y.jpg
    122,6 KB · Görüntüleme: 18
  • photo_5917917326014004509_y.jpg
    photo_5917917326014004509_y.jpg
    99,8 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Artı -1 Eksi