Ryzen 9 3900X İçin Kaç Mhz RAM Yeterli Olur?

celalcinar

Hectopat
Daha fazla  
Video Kurgu ve 3D modelleme için şöyle bir sistem topladım ama RAM konusunda kararsız kaldım.

İşlemci: Ryzen 9 3900X
Ekran Kartı: MSI Geforce RTX 2080 Ventus 8G OC
Anakart: MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI AM4 AMD Ryzen™DDR4 4400MHz (O.C) M.2
SSD: Corsair 1TB Force MP600 Gen.4 PCIe NVMe M.2 SSD
HDD: Seagate 3.5" 2TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 256MB Cache Harddisk (2 tane alacağım)
PSU: Sharkoon SilentStorm Cool Zero 850W 80 Plus Gold Full Modüler Siyah PSU (Bu sisteme kaç W gerekir emin olamadım fazlaysa söyleyin.)
Sıvı Soğutma: Cooler Master MASTERLIQUID ML240L RGB (Anakartın yanında hediye.)

RAM kaç Mhz olmalı? 32 GB yeter diye düşünüyorum. Ama Mhz konusunda emin değilim.

3200MHZ üzerinde RAM takabilirsin. Ryzen 3700x işlemcede yüksek performans için Recep Bey de dahil inceleme videolarında 3600MHZ RAM öneriyorlar. Sende Ryzen 9 3900x işlemci var. Anakart 4400MHZ'e kadar destekliyor. RAM fiyatları ucuzladığı göz önüne alındığında 3600MHZ mantıklı seçim olacaktır

3200MHZ üzerinde RAM takabilirsin. Ryzen 3700x işlemcede yüksek performans için Recep Bey de dahil inceleme videolarında 3600MHZ RAM öneriyorlar. Sende Ryzen 9 3900x işlemci var. Anakart 4400MHZ'e kadar destekliyor. RAM fiyatları ucuzladığı göz önüne alındığında 3600MHZ mantıklı seçim olacaktır
Teşekkürler peki güç kaynağı yeterli mi onu da sormak istiyordum?

Güç kaynağı verimlerine göre sertifika verilir. 80plus, 80plus brozone, 80plus gold gibi isimlendirilen güç sertifika etiketi üzerinde bulunur. Örneğin %85 verim demek Prizden 100W güç çeken bir güç kaynağı bilgisayarına 85WATT güç üretir.
Dikkatlerden kaçan kısım 550-600w güç tüketen sistemde 1000W'lık güç kaynağı kullanım yanlışıdır. Güç kaynağının %70 ve daha yüksek yükte etiketi üzerinda belirtilen verimde çalışmasıdır. Güç kaynaklarının çalışma prensibi bu şekildedir. 80 Plus Gold güç kaynağından %88 verim almak için en az %70 yük altında çalıştırmalısın.
Markalı güç kaynağı kullanma klavuzunda %50 %70 %100 gibi yük altındaki verimlerini belirtir. Yeni teknoloji orta ve üst seğment güç kaynaklarının çoğu %50 yük altında da sertifika verimlerine yakın verimde çalışırlar.

Sistemin tam yük altında 560W ile 610W arsı güç tüketiyor. Güç kaynağının kullanma klavuzundan %50 yük altında veriminin düşük olup olmadığını incelemeni öneririm, Tam yük altında 7/24 çalışmayacağını düşünerek yazıyorum. Sistemin ortalama seviyede çalışacağı için 400-450W güç tüketeceksin. 750W'lık PSU alıp tam yük altında fan sesi duymak yerine %50 yük altında verimli çalışan 850W'lık PSU alıp fanı daha düşük devirde daha sessiz çalışmasını tercih ederim. Kendine verimli çalışma ortamı oluşturmak için sesi de göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.

Güç kaynağı verimlerine göre sertifika verilir. 80plus, 80plus brozone, 80plus gold gibi isimlendirilen güç sertifika etiketi üzerinde bulunur. Örneğin %85 verim demek Prizden 100W güç çeken bir güç kaynağı bilgisayarına 85WATT güç üretir.
Dikkatlerden kaçan kısım 550-600w güç tüketen sistemde 1000W'lık güç kaynağı kullanım yanlışıdır. Güç kaynağının %70 ve daha yüksek yükte etiketi üzerinda belirtilen verimde çalışmasıdır. Güç kaynaklarının çalışma prensibi bu şekildedir. 80 Plus Gold güç kaynağından %88 verim almak için en az %70 yük altında çalıştırmalısın.
Markalı güç kaynağı kullanma klavuzunda %50 %70 %100 gibi yük altındaki verimlerini belirtir. Yeni teknoloji orta ve üst seğment güç kaynaklarının çoğu %50 yük altında da sertifika verimlerine yakın verimde çalışırlar.

Sistemin tam yük altında 560W ile 610W arsı güç tüketiyor. Güç kaynağının kullanma klavuzundan %50 yük altında veriminin düşük olup olmadığını incelemeni öneririm, Tam yük altında 7/24 çalışmayacağını düşünerek yazıyorum. Sistemin ortalama seviyede çalışacağı için 400-450W güç tüketeceksin. 750W'lık PSU alıp tam yük altında fan sesi duymak yerine %50 yük altında verimli çalışan 850W'lık PSU alıp fanı daha düşük devirde daha sessiz çalışmasını tercih ederim. Kendine verimli çalışma ortamı oluşturmak için sesi de göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.
Yukarıda da yazdığım PSU (Sharkoon SilentStorm Cool Zero 850W 80 Plus Gold Full Modüler Siyah PSU | ITOPYA) işimi görür mü sizce? Diğer markalara göre biraz ucuz geldi ve modüler olması sebebiyle kabloları daha mı az olur normal PSU lara göre? Biraz daha baktım (FSP HYDRO Serisi G850 850W 80 Plus GOLD Full Modüler PSU | ITOPYA) buna da iyi diyorlar hangisi daha iyi acaba. Birde PFC diye bir olay yazıyor ama ne olduğunu bilmiyorum Sharkoon PSU da var Fsp PSU da yok.

XyNjQd65ux.jpg

Ben bu güc kaynağını tercih ederim. 220V için %91-92 arası verime sahip.
Tam modüler güç kaynağı %80 ve daha fazla yük altında bağlatılarında ucuza kaçılması temas yüzeyinin daha düşük olması gibi etmenler sebebiyle akımı kaldıramayarak soketler eriyor. Güvenilir markaların ürünlerinde bu olumsuzluğa denk gelmedim. Ucuz ve duyulmamış güç kaynakları hatta High power marka güç kaynağım ile de bu durumla karşılaştım.

PFC = Power factor Correction yani Güç Faktörü Düzeltimi anlamına gelir. Avrupa Birliğin'de kullanımı zorunludur. Güç kaynağının şebekeye parazit oluşturmasını engeller. PFC devresi ayrı bir devredir. Isı oluşumuna sebep olduğu için verimi %1 ile %4 arası düşürür yada isi nedeniyle fanın devrinin yükselmesine sebep olur. Güç faktörü ve güç faktörü düzeltimi, tamamen şebeke ile ilgilidir sana herhangi katkısı yoktur.
PFC hakkında daha detaylı bilgi için Link

Video Kurgu ve 3D modelleme için şöyle bir sistem topladım ama RAM konusunda kararsız kaldım.

İşlemci: Ryzen 9 3900X
Ekran Kartı: MSI Geforce RTX 2080 Ventus 8G OC
Anakart: MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI AM4 AMD Ryzen™DDR4 4400MHz (O.C) M.2
SSD: Corsair 1TB Force MP600 Gen.4 PCIe NVMe M.2 SSD
HDD: Seagate 3.5" 2TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 256MB Cache Harddisk (2 tane alacağım)
PSU: Sharkoon SilentStorm Cool Zero 850W 80 Plus Gold Full Modüler Siyah PSU (Bu sisteme kaç W gerekir emin olamadım fazlaysa söyleyin.)
Sıvı Soğutma: Cooler Master MASTERLIQUID ML240L RGB (Anakartın yanında hediye.)

RAM kaç Mhz olmalı? 32 GB yeter diye düşünüyorum. Ama Mhz konusunda emin değilim.

Ayni parçaları almışız, daha dogrusu ben işlemciyi 2 ay sonra ekran kartını 6 ay sonra alacağım. Şimdilik rx 590 ekran kartı ile idare edeceğim.

Ben psu ; coolermaster vanguard 750 full modüler gold seçtim. Fazla almanın zararı yok bütçen varsa 1000 watt bile alabilirsin.

Kasa da ; mb511 rgb

Ram bellek tercihim; gskill trident z royal silver 3600mhz cl18 tercih ettim.
Ha bu arada 3600 mhz in üstüne çıkma en az 3200 en fazla 3600

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı