Ryzen 9 5900X düşük Cinebench R20 skoru

Doğa Berk Oktay

Centipat
Herkese iyi günler dilerim. Bende Ryzen 9 5900X işlemci var. Ve son zamanlarda işlemci bazlı oyunlarda ciddi bir şekilde FPS dropları ve bazı ekran kartını besleyememe durumları sezmeye başlamıştım. Sonrasında bir tuhaflık olduğunu düşünüp işlemciye Cinebench R20 testi yapmaya karar verdim. Ve test sonuçları gördüğünüz üzere internette yazan değerlerden bir hayli düşük çıktı.

Sonrasında bilgisayarıma format atıp temiz kurulum yaptım. Bütün sürücüleri yükledim. Tekrardan test yaptığımda sonucun değişmediğini fark ettim. Güç seçenekleri nihai performansta. Anakart BIOS'u güncel. Chipset driver güncel. Windows güncel. Bunun nedenini bilen arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

Sistem özellikleri:
CPU: Ryzen 9 5900X.
GPU: RX 5600XT.
RAM: 2x16 4000MHz CL18.
Anakart: ASUS ROG STRIX X570-E GAMING.
PSU: FSP 850W 80+ Gold.
Sıvı soğutma: 360mm SilverStone.

Adsız.png

Soğutma sisteminiz normal çalışıyor mu? Bana işlemci thermal throttle yaşıyor gibi geldi. Sıvı soğutmalarda işlemcinin bu duruma düşmesinin sebebi genellikle pompanın bozulmasıyla ilgili. Bunu işlemcinin test sırasındaki çekirdek hızı değerlerine bakarak anlayabilirseniz, anormal derecede düşüyorsa işlemci ısınmadan kaynaklı kendini korumaya alıyor demektir.

Soğutma sisteminiz normal çalışıyor mu? Bana işlemci thermal throttle yaşıyor gibi geldi. Sıvı soğutmalarda işlemcinin bu duruma düşmesinin sebebi genellikle pompanın bozulmasıyla ilgili. Bunu işlemcinin test sırasındaki çekirdek hızı değerlerine bakarak anlayabilirseniz, anormal derecede düşüyorsa işlemci ısınmadan kaynaklı kendini korumaya alıyor demektir.

Test esnasında işlemci kendini 4.2 GHz'e sabitliyor ve paket ısısı 65 dereceyi geçmiyor.
İşlemcide donanımsal sorun olabilir. Garantiye yolla.

AMD ile iletişime geçeceğim. Eğer bir çözüm bulamazsam garantiye yollayacağım.

Geri
Yukarı