Ryzen 9 5900X İçin Anakart Önerisi

TerbiyeliTavuk

Femtopat
Daha fazla  
  • ATX anakart yapısı olmalı, micro-mini falan değil.
  • Wi-Fi olmalı. Wi-Fi olunca Bluetooth da olacak zaten.
  • PCIe 4.0 olmalı. Bir de geriye uyumlu olmalı, 3.0 için.
  • Crossfire olmalı.
  • BIOS Flashback şart değil ama kolaylık için olmasından yanayım.
  • Overclock olmalı.
  • Type-A / Type-C olmalı.
  • 128GB RAM kapasitesi olmalı.
  • Ram slotu 4 falan olabilir.
  • M.2 olmalı.
  • En az 2, tercihen 3, biraz zor ama olursa 4 adet M.2 slotu olmalı. SATA slotu ise 4-6-8 ne olursa fark etmez. Önemli olan SATA değil malum artık.
  • Şart değil ama olurlarsa optik ses çıkışı ve HDMI iyi olur.
  • USB 3.0 portu ve 2.0 portu da olmalı ama sayısı çok önemli değil.
  • Bellek tipi DDR4.
  • AMD.

Sipariş verir gibi oldum ancak isteklerim bu yönde işte. Geleceğe yatırım gibi iyi bir anakart almak istiyorum.
Aynı zamanda anakartı belirleyince üzerine Ryzen 9 5900X işlemciyi ve Samsung 980 PRO PCIe 4.0 NVMe 1TB SSD'yi takacağım.

Bu özelliklerin hemen hepsini barındırabilecek en iyi anakartlar nelerdir sizce? (Aklımda benim de fikirler var, sizlerden öneriler ve görüşler alıp bir karara varacağım.)

Bu alınabilir bence:
Bütçe yeterse bunun da fiyatı bayağı iyi düşmüş:

İstekleriniz oldukça seçici bu özelliklerde anakart bulmak sizi biraz zorlayabilir. Gerekirse belki de bazı özelliklerden kısmanız da gerekebilir.
Ufak tefek değişikler kabul edilebilinir. Ama PCIe 4.0 ve geriye uyumluluk, crossfire, type-c, 2 ya da 3 m.2, wi-fi olsun. Bunlar bir arada var sanırım biraz.

Bu alınabilir bence:
Bütçe yeterse bunun da fiyatı bayağı iyi düşmüş:
Olabilir. Ya fiyatta oralara kadar çıkmaya çalışırım. Akakçede baktım. Geçen ay falan 3500'lerde gezinmiş sanki.
PCIe 4.0 mı kesin, bazı yerlerde aynısı ama yazmıyor?

Son düzenleme:
Ufak tefek değişikler kabul edilebilinir. Ama PCI-e 4.0 ve geriye uyumluluk, CrossFire, Type-C, 2 ya da 3 M.2, Wi-Fi olsun. Bunlar bir arada var sanırım biraz.

Olabilir. Ya fiyatta oralara kadar çıkmaya çalışırım. Akakçe'de baktım. Geçen ay falan 3500'lerde gezinmiş sanki.
PCI-e 4.0 mı kesin, bazı yerlerde aynısı ama yazmıyor?

Ara ara indirime giriyor hocam bir de PCI-E 4 tabii ki de.

Crossfire/SLI desteği RX5000 / RTX 3000 serisi ile kesildi diyebiliriz, PCIe zaten geriye uyumluluğu bulunan bir teknoloji anakart fark etmeksizin geriye uyumlu olarak çalışmata, 4.0 bir porta 1.0 cihaz takabilirsiniz.

@messinicocugu hocamın önerdiği X570S Carbon oldukça iyidir bütçe artar ise.

Teşekkür ederim efenim.

Crossfire/SLI desteği RX5000 / RTX 3000 serisi ile kesildi diyebiliriz, PCIe zaten geriye uyumluluğu bulunan bir teknoloji anakart fark etmeksizin geriye uyumlu olarak çalışmata, 4.0 bir porta 1.0 cihaz takabilirsiniz.

@messinicocugu hocamın önerdiği X570S Carbon oldukça iyidir bütçe artar ise.
Anladım. Öyleyse yoğunlaşabilirim o anakarta da bir tık.

Bazı özellikleri göz ardı edilerekten şunlar üzerine değerlendirme veya seçim alabilir miyim son olarak? Hangisi almaya değer? Fiyatlarının da duruma göre 1-2 bin ucuzlamasını göze alarak. F/p ve uzun vade misali diyelim.

MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WI-FI
MSI MPG X570 GAMING EDGE Wi-Fi
MSI MEG X570 ACE AMD
Asus ROG STRIX X570-E GAMING
Asus ROG Crosshair VIII Dark Hero
Asus ProArt X570-CREATOR Wi-Fi
ASUS Prime X570-Pro
ASUS X570-Creator ProArt

Bakar mısınız siz de son söylediğime?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim efenim.

Anladım. Öyleyse yoğunlaşabilirim o anakarta da bir tık.

Bazı özellikleri göz ardı edilerekten şunlar üzerine değerlendirme veya seçim alabilir miyim son olarak? Hangisi almaya değer? Fiyatlarının da duruma göre 1-2 bin ucuzlamasını göze alarak. F/P ve uzun vade misali diyelim.

MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WI-FI
MSI MPG X570 GAMING EDGE Wi-Fi
MSI MEG X570 ACE AMD
Asus ROG STRIX X570-E GAMING
Asus ROG Crosshair VIII Dark Hero
Asus ProArt X570-CREATOR Wi-Fi
ASUS Prime X570-Pro
ASUS X570-Creator ProArt

Bakar mısınız siz de son söylediğime?

Gaming Pro Carbon Wi-Fi mantıklı seçin olur aralarından.

Yeni konular

Geri
Yukarı