Ryzen 9 5900X oyun oynarken bilgisayar kapanıp mavi ekran veriyor

İşletim sistemi
Windows 10

hurrikan1469

Femtopat
Daha fazla  
RAM
2x T-force 8 GB
SSD veya HDD modeli
WDC WD10EZEX-08WN4A0 1 TB - Samsung SSD 980 PRO
Ekran kartı
Asus Rog Strix RX 6900 XT LC
Anakart
Rog Strix X570-F
İşlemci
Ryzen 9 5900X
Merhaba elbette konu açmadan önce biraz araştırdım minidump klasörü boştu örneğin, bir sonuç elde edemediğimden konu açıyorum.
Önceden bu sorunu yaşatmadı oyun oynarken asla atmıyordu driver güncelledikten sonra olmaya başladı sorunun yeni sürüm driver da olduğunu düşünüp eski sürüme tekrar geçtim ancak sorun devam etti, ekranın görüntüsünü çekmedim ancak belli bir konudan birebir aynısını aldım sorun bu ve tam olarak nasıl çözebilirim?
Şimdi kontrol ettim de DMP dosyası oluşturmuş buyurun link.

Görüntü benim bilgisayarıma ait değil görüntüyü alamadığımdan aynısından örnek bir tane aldım.

yardım edebilecek yok mu?

Dosya Ekleri

• Untitled.png
    Untitled.png
    2,2 MB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Öncelikle geç olduğu için kusura bakmayın.

DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar yükler misiniz?

Öncelikle geç olduğu için kusura bakmayın.

DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar yükler misiniz?

hocam mesajınızı geç gördüm, ddu ile güvenli modda kaldırdım. tekrar yükledim. ramları biostan d.o.c.p moduna aldım yine düzelmedi. pes2021e girerken takılıp kapanıyor. cs go da mavi ekran veriyor. tekrar autoya aldım yine düzelmedi. biosu defalarca default ettim. ramları çıkartıp clrtc pinlerine tornavida ile dokundurdum tekrar ramları taktım yine sorunları yaşadım. ramları tek tek çıkartıp tek tek denedim ikisi de mavi ekran verdi biri kastırıyordu ama diğeri temiz açıyordu. kasmalar daima vardı ancak mavi ekran sorunu kesinlikle yoktu sürücü güncellemesinden önce, anlamanız adına dmp dosyalarını buraya bırakacağım

Masaüstü.rar
ikisi de ayrı ayrı dmp dosyalarıdır ikisine de bakın rica ediyorum, mndmp27 ramlar tek tek takılıyken aldığım hatalar

hocam mesajınızı geç gördüm, ddu ile güvenli modda kaldırdım. tekrar yükledim. ramları biostan d.o.c.p moduna aldım yine düzelmedi. pes2021e girerken takılıp kapanıyor. cs go da mavi ekran veriyor. tekrar autoya aldım yine düzelmedi. biosu defalarca default ettim. ramları çıkartıp clrtc pinlerine tornavida ile dokundurdum tekrar ramları taktım yine sorunları yaşadım. ramları tek tek çıkartıp tek tek denedim ikisi de mavi ekran verdi biri kastırıyordu ama diğeri temiz açıyordu. kasmalar daima vardı ancak mavi ekran sorunu kesinlikle yoktu sürücü güncellemesinden önce, anlamanız adına dmp dosyalarını buraya bırakacağım

Masaüstü.rar
ikisi de ayrı ayrı dmp dosyalarıdır ikisine de bakın rica ediyorum, mndmp27 ramlar tek tek takılıyken aldığım hatalar

Eve dönünce bakacağım dostum. İyi sabahlar.

Yine aynı hata. Ekran kartı driverı kaynaklı. Ben mi yanlış bakıyorum anlamadım. @KojiroHyuga04 hocam hala bakıyorsa bir bakabilir.

Değil mi hocam bilgisayarı indirdim kaldırdım RAM'leri söktüm çıkardım BIOS'la tonla ayar denedim ne yaparsam yapayım düzeltemedim. En son driveri yine kaldırıp 23.3.1 sürücüsünü yükledim bazen açarken kasılıyor reset atınca düzeliyor bazen de reset attıktan sonra kasa çalışsa da klavye mouse ekran falan gelmiyor. Ama temiz açıldı mı temiz oynatıyor mavi ekran hatasını yendim gibi hocam. Günlerdir uğraşıyorum ekran kartını 6 saatlik teste soktum bir sıkıntı çıkmamıştı şu an mavi ekran almasam da bazen açınca açılmama sıkıntısı beni kızdırıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonic Suite VAD programını revo ile kaldırın.
Kaspersky programınızı Revo ile kaldırın.
Revo Uninstaller Pro trial sürümünü alttaki linkten indirin.

Adı verilen program veya programları listeden bulup solundaki tike basıp kaldır deyin.
Programın kendi silmesi bittikten sonra gelişmiş mod seçerek artıkları tarayın ve çıkan her şeyi sil deyin.
Sisteminizi yeniden başlatın.

BIOS'unuz çok eski güncelleyin vereceğim linkten. (AMD ile ilgili birçok BIOS güncellemesi yapmış firma)

DDU ile Ekran kartını altta benim anlattığım şekilde mi güncellediniz kontrol edin. Güvenli mod kapatmadan sistemi yeniden başlatmadan mı indirdiniz? Ek olarak en son çalıştığını düşündüğünüz bir tarihteki driverı da denediniz mi?
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- AMD Ekran kartı sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü indirin. Bunun için linke girip search your product kısmının yanındaki yere tıklayıp grafik kartınızın modelini yazarak (Örnek RX580) alta doğru listelemeden seçin. Yazmaya başladıkça liste azalacak. Kendi kartınızı seçip alttan submit butonuna basarak yönlendirmesini sağlayın. Uygun Windows sürümünüzü seçip indirin.

İnternetsiz güvenli moda girmek için:
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına msconfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (Sadece güvenli modda açılıyorsa): Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.
Bunlardan sonra sorun devam ederse geri dönüş sağlayın. Yeni raporlarınız ile.
Bu işlemlerden sonra sonuçla ilgili dönüş yaparsınız. DDU ile ekran kartını güncelledim dediniz o yüzden tekrar güncelleyin demeyeceğim.

Ancak sonuca gelirsek eğer üstteki 2 yazılımdan kaynaklanmıyorsa (ki onlardan olduğunu sanmıyorum) muhtemel bir ekran kartı arızanız olabilir. Bunun sebebi ekran kartının ısınması da olabilir. Ancak sisteminiz yeni ısı olayını bir kenara bırakırsak fabrika çıkışlı sorunlu ekran kartı olma ihtimali var. Üstteki çözümleri deneyin. Onlar çözüme ulaştırmazsa temiz windows kurulumu deneyin. Alttaki şekilde oda olmadı ekran kartını söküp garantiye gönderin. Ya da yeni aldıysanız iade gönderin.

Aşağıdaki linkten Windows 10 21h2 x64 sürümünü indir. Bir USB belleğe yazdır. Daha sonra format at. ISO dosyası İngilizce ama kurulum yaparken klavyeni seçersin. Kurulum bittiğinde Windows dili olarak Türkçe seçersen Windows'un Türkçe olur. Kurulumun bittiğinde bütün güncelleştirmeleri yapmayı unutma. Windows'taki. Kolay gelsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows10 21H2x64 Windows Link

Bende biraz geç dönebilirim yeni dosyanız olursa atıp sabırla beklerseniz ben veya başka arkadaşlarımız yardımcı olacaktır :) İyi geceler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı