Ryzen 9 5900X sistem kendini kapatıyor

ElenixAntom

Centipat
Daha fazla  
Merhaba

Yaklaşık 8 aydır internette sorunuma çare arıyorum ama hala bir çözüm bulabilmiş değilim.

Bilgisayarım bazı oyunlarda ve stress testlerinde kendine restart atıyor ama geri açılmıyordu. Her defasında güç tuşuna basılı tutarak "hard-reset" denilen olayı yapmak durumunda kalıyordum ve olay görüntüleyicisinde Kernel Power 55(47) hatasını görüyordum.

Sistemimi 2 sene önce satın almış olduğum İtopya'ya bu süre zarfında 2 defa gönderdim. İlk defasında PSU'm fabrika çıkışlı hatalı olduğunu söyleyip bana aynı model sıfır bir PSU verdiler. Lakin sorun devam etti. 2. kez gönderdiğim de ise parçalada herhangi bir sorun olmadığını belirttiler. Cyberpunk 2077, RDR2, NFS Heat gibi oyunları oynarken yahut 3D Mark Stress Testlerinde sistemim gelişigüzel bir şekilde kapanıyordu.

Daha sonra AMD Smart Acces Memory (SAM) özelliğinin bu soruna neden olabileceğini tesadüfen anladım. SAM özelliğini kapattıktan sonra söz konusu kapanmalar geçti. Örneğin Cyberpuk 2077 ya da RDR2 oynarken, yahut 3D Mark Time SPY 4K stress testini yaparken sistemim artık kapanmıyordu.

Ama ne yazık ki aynı sorun birkaç gün önce yine kendini gösterdi. Söz konusu oyunlarda gelişigüzel PC kapanmaları tekrar başladı. Her ne kadar bu kez 3D Mark Time SPY 4K stress testini başarı ile tamamlıyor olsam da oyunlarda sorun devam ediyor.

Sıkıntı yaşadığım oyunlarda grafik ayarlarını Low'ya da medium a çektiğimde bu sorun ortadan kalkıyor. Lakin High ve Ultra'da aynı sorun tekrar başlıyor.

Sorun PSU mu, İşlemci mi yoksa GPU mu bir türlü anlayamadım. Aklınıza gelebilecek, internette mevcut olan bütün stress testlerini, stabilite testlerini, CMD kodlarını ve onarım programlarını kullanmama rağmen sonuç hiç değişmedi.

Sistemimde herhangi bir overclock ya da undervolt durumu yok. Sıcaklıklar kesinlikle hem CPU hem de GPU için asla 75 dereceyi geçmiyor. GPU, anakart, BIOS vb aklınıza ne geliyorsa bütün sürücülerim güncel.

Format sorunu çözmedi.

Sistemi dağıtıp tekrar toplamak sorunu çözmedi.

BIOS'taki her bir ayarı kurcaladım. Düzelmedi.

Ekran kartıma PSU'dan çıkan iki ayrı kablo ile güç sağlanıyor. (Daisy-chain değil yani)

Güç ayarları tam güç performansa ayarlı.

Elektrik şebekemde herhangi bir sorun yok.

Kullanmış olduğum akım korumalı prizi bile 3 defa değiştirdim.

Sorun hala devam ediyor. Artık bilgisayarımı pencereden aşağı atma noktasına kadar geldim. Geceleri sinirimden ve üzüntümden uyuyamaz oldum. Eşim durumuma çok üzülüyor. Elimde avucumda neyim varsa verip aldığım bilgisayarım benim psikolojimi bozmaya başladı. Günlük işlerime bile odaklanamaz hale geldim.

Artık bana bir akıl verin.

Sistem
CPU: AMD Ryzen 9 5900X
GPU: ASUS TUF Gaming Radeon 6900XT OC
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-E
Bellek: SiliconPower 32 GB (2x16 GB) 3600MHz DDR4
SSD: XPG 1TB SX8100 PCI-e GEN3x4 M.2 2280
HDD: Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM
PSU: Corsair RMx Series RM1000X 80+ Gold
Soğutucu: Thermaltake TH360 Sıvı Soğutma

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular