Ryzen 9 6900HX frekansı düşük

365436

Hectopat
Makaleler
18
Arkadaşlar selam,

4.9GHz Ryzen 9 6900HX işlemcili Alienware Laptopa sahibim. İşlemcim ve üzerinde güçlendirilmiş soğutma sistemi var.

İşlemcimin sıcaklığını ölçen termometre arızalı daha ben stres testini başlattıktan 1 saniye sonra 100 derece gösteriyor tekrar testi bitirir bitirmez 50 dereceye düşüyor sanırım hassas değerler üretemiyor. Aynı zamanda CPUID HW Monitör uygulamasında CPU sıcaklığını göremiyorum Sensors kısmı orada yok.

Probleme gelecek olursam işlemcimi bir türlü internet sitesinde yazdığı gibi 4.9 GHz frekansa çıkaramıyorum. 4.0'da kalıyor en fazla eskiden 80Watt enerji çekerken şimdilerde 50Watt kadar çekiyor. Sanırım kendini kasma var ya da yeteri kadar yük bindiremiyorum ama HeavyLoad denedim Cinebench denedim her türlü 4 dolaylarında geziyor ki muadillerine göre Cinebench skoru 3 bin falan daha düşük.

Termometre yanlış ölçüm yaptığı için işlemci kendini sıcak zannedip kısıyor olabilir mi, yoksa bu normal bir durum mu?

Detaylı sistem özellikleri aşağıda;

👽 ALIENWARE 👽
Ryzen 9 6900HX 4.9GHz - 3070Ti 8G 150W Laptop - 32GB 4800MHz CL40 - Micron 3400 6600Mb/s 5500Mb/s 1200TB TBW - CherryMX Laptop Keyboard - 165Hz FHD Anti Glare, Comfortview + Screen with Mux Switch

Problemi Precission Boost Overdrive 2'yi açarak çözdüm işlemci şu an tam performansını vermeye başladı ve R23 skorları 2 bin puan kadar arttı. Aynı probleme sahip arkadaşlar BIOS'dan Preccision Boost Overdrive sekmesine gelip PBOh2 sekmesini aktif edebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı