Ryzen 9 6900HX versus Alder Lake 12700H - Alienware

365436

Hectopat
Makaleler
18
Technopat Ailesi Selamlar,

Yakın zamanda yurtdışından bir bilgisayar alıyorum, Alienware marka bilgisayar almak istiyorum şirketim orası ile anlaşmalı olduğundan güzel fiyat çekiyorlar ama o kadar çok model var ki kafam allak bullak oldu üzerine 6000 serisi AMD laptop işlemcileri hakkında dişe gelir bir bilgi edinemediğim için bende sizlerden yardım almak istedim.

Aklımda 2 adet seçenek var. Beklentilerim; Cihazın işlemcisinin boşta ve underload durumunda ısınmaması, kod derlerken ihtiyacım olan desktop performansını güzel verebilmesi. Güncel oyunları haftada 2-3 saat kadar oynayabilmek. Çoğu zaman Apex Legends açsın yeter. Sürekli bilgisayar değiştirmeyi sevmediğim için güncelliğini bir süre koruması da işime gelir. Piyasada bulunan potansiyel tüm Kod derleyicileri işimin bir parçası olduğundan onları açarken sıkıntı yaşamamak yine beklentilerim arasında.

Siz olsanız aşağıdakilerden hangisini seçerdiniz ? Intel 12. Nesil'i mobilde soğutmak çok mu zor, daha verimli bir deneyim için illa 6900HX'mi almalıyım ? Kafamda deli sorular. 🤔 Fikir belirtenlere şimdiden teşekkürler.

1 - Alienware M15 R7 AMD Edition - Bu cihaz dün çıkış yaptı Dual Fan Galyum Slikon sıvılı nispeten eski soğutma sistemi 6900HX ile geliyor ve 46.154,77 TL fiyat etiketine sahip. X modeli aksine CherryMx mekanik klavyeye sahip. Hakkında yorum yok. AMD bu cihazda 11 saat dolaylarında pil süresi öngörüyor. Stres testinde Max 70 ortalama 61W enerji tüketmiş ve max sıcaklığı dual fan olmasına rağmen 81.2 derece. Ortalama 77 derece. / X serisinden daha kalın ve daha ağır adaptörü ise klasik 240W devasalığına sahip.

M15 R7 AMD.PNG

2- Alienware X15R2 12700H - 3080Ti - Quad Fan teknolojisi ile içinde 4 adet fan barındırıyor diğer bilgisayarlardan çok daha hafif adaptörü ise small form dedikleri cinsten normal 240W adaptörün yarısından daha küçük. İnce ve Ram bellekleri Anakarta lehimli model. 46.153,03 TL Fiyatı var. M serisinden daha Premium bir dizaynı var. Stres testinde CPU 115W güç tüketirken Max 94 derece ortalama 88 derece yakalamış. Aynı kasanın 3070Ti 145W modeli ise 40 Bin TL. 3080Ti'a ihtiyacım olmadığına kanaat getirirsem daha az ödeyerek aynı işlemcide kalabilir ve ekran kartından da kısabilirim.

X15R2.PNG

Dürüst olmak gerekirse ben sıcaklık noktasında rahatsız olan biriyim. +90lar yepyeni cihazlar için bana makul gelmiyor. O yüzden bu kıyaslama üzerinde ben AMD yanlısı olurdum. Diğer teknik detayları da kendi zevkinize göre yönetip modifikasyon yapabilirsiniz.
Bi ek nokta, 40k ile 46k arasında 3070den 80e geçerdim ben. 80ti tercihim olurdu. Eğer W değerleri fark yaratacak düzeyde değilse.

2- Alienware X15R2 12700H - 3080Ti - Quad Fan teknolojisi ile içinde 4 adet fan barındırıyor diğer bilgisayarlardan çok daha hafif adaptörü ise small form dedikleri cinsten normal 240W adaptörün yarısından daha küçük. İnce ve Ram bellekleri Anakarta lehimli model. 46.153,03 TL Fiyatı var. M serisinden daha Premium bir dizaynı var. Stres testinde CPU 115W güç tüketirken Max 94 derece ortalama 88 derece yakalamış. Aynı kasanın 3070Ti 145W modeli ise 40 Bin TL. 3080Ti'a ihtiyacım olmadığına kanaat getirirsem daha az ödeyerek aynı işlemcide kalabilir ve ekran kartından da kısabilirim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yer yer 100 dereceyi görüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yer yer 100 dereceyi görüyor.
Bazı yerler 100 dereceyi görmüş testlerde evet. 60W tüketimde 4 fan sıvı metal ve hala 100 derece hoş değil eski transistör teknolojisi kendini burada gösteriyor 6 nm ile 10 nm farkı diyebiliriz buna.

Yeni konular

Geri
Yukarı