Ryzen 9 7950X için anakart önerisi

Zombeyi

Hectopat
Daha fazla  
Bunu almayı düşünüyorum sizce?

Bütçe: 12.500

ASUS ROG STRIX B650E-E Gaming Wi-Fi AMD B650 6400 MHz (OC) DDR5 soket AM5 ATX anakart.

Yanlış bilgi

Pahalı anakart almanın performansa hiçbir faydası olmayacak.

Boş yapmışsınız hocam. Sonrasında arkadaş işlemcim niye 95 derecede çalışıyor diye buraya yazacak o işlemci için X670 anakart altı almayın.

Boş yapmışsınız hocam. Sonrasında arkadaş işlemcim niye 95 derecede çalışıyor diye buraya yazacak o işlemci için X670 anakart altı almayın.
İşlemci sıcaklığı ile anakartın ne önemi var şu anda?

VRM ile bağlantılı olabilir evet ama B650 PG Lightning'de 14 Faz & 60A mosfetler var. Ve bu 2 tane 7950X hatta 3 tane 7950X besleyebilecek kapasitede.

AM5 piyasaya ilk sürüldüğün beri kullanıyorum ve farklı anakartlar & işlemciler denedim.

5600X kullanıp bana böyle demen çok ironik :)

İşlemci sıcaklığı ile anakartın ne önemi var şu anda?

VRM ile bağlantılı olabilir evet ama B650 PG Lightning'de 14 Faz & 60A MOSFET'ler var. Ve bu 2 tane 7950X hatta 3 tane 7950X besleyebilecek kapasitede.

AM5 piyasaya ilk sürüldüğün beri kullanıyorum ve farklı anakartlar & işlemciler denedim.

5600X kullanıp bana böyle demen çok ironik :)

Hocam işlemci sıcaklığı ile anakart ne alaka demen bile belli ne kadar bilgisiz olduğunun. İşlemci neyin üzerine takılıyor hocam ve o sıcaklık sence nereye aktarılacak. Oradan. Daha iyi soğutucu bloğa sahip anakartlarda anakartın termal sıcaklığı daha iyi absorbe etmesi aynı zamanda işlemcinin sıcaklığında da 5-8 derece kadar fark oluşturur. 5600X kullanıyor olabilirim. De bu benim AM5 geçemeyecek biri olduğum anlamına gelmez. Sistem bana yetiyor. Ultra 1080p her oyunu oynuyorum. 5000 serisi ekran kartları geldiğinde 0'dan 5080'li sistem toplayacağım o yüzden şu an boşa bir daha AM5 geçmek için veya ekran kartı içi para harcamıyorum.

Şunuda söylemem gerekli etrafımda tanıdığım herkese ben sistem toplarım şuana kadar sırf kendim montajını yaptığım am5 sistemlerin sayısı 30'u geçmiştir. Karşınızdakini tanımadan ve yetersiz bilgi ile biraz az boş yapın sıcaklık sadece hava yolu ile yayılmaz. Ozaman elinizi sıcak tencereye çıplak şekilde yapıştırın. Niye elim yandı ne alaka deyin.

Dostum senin attığın anakart ile benim attığım anakart arasında layer farkı yok. İkisinde de aynı layer sayısı var o yüzden tamamiyle aynılar. Aralarındaki tek fark Tomahawk'ın VRM'lerinin faz başına 20A daha fazla olması :D Ayrıca diğer farklar ekstra NVM slotları, PCI-E 5 arayolları gibi.

İstersen 100 tane AM5 sistem topla farketmez benim için. Attığım anakartın Tomahawk'a göre dezavantajı yok sıcaklık konusunda. mATX bir anakart atsaydım tamam hadi çok az da olsa kabul edebilirdim dediğini ama mATX atmadım :)

O yüzden B650 PG Lightning gayet yeterli bir anakart. Gereksiz yere 2 katı neden para versin?

Evet atabilirsin :) Sadece daha fazla I/O, PCI veriyolu ve daha fazla özellik barındırıyorlar. Benim X670E almamın sebebi ise external clock generator içermesi başka bir sebebi yok :)

Ayrıca sana şöyle diyeyim B650 PG Lightning ile 200W güç altında 30 dakikalık test boyunca VRM sıcaklıkları 50 dereceyi geçmiyor.

Aynı VRM'lere sahip ama VRM sıcaklıkları konusunda daha başarılı şu ürün var. Şu tablodan inceleyebilirsiniz detaylı. X670 alınması şart değil, B650 alacaksak PCB'ye dikkat etmekte fayda var sıcaklık hususunda. PRO RS'nin konumu ülkemiz şartlarında en ideali gibi görünüyor.

1695208346471.png

Evet atabilirsin :) Sadece daha fazla I/O, PCI veriyolu ve daha fazla özellik barındırıyorlar. Benim X670E almamın sebebi ise external clock generator içermesi başka bir sebebi yok :)

Ayrıca sana şöyle diyeyim B650 PG Lightning ile 200W güç altında 30 dakikalık test boyunca VRM sıcaklıkları 50 dereceyi geçmiyor.

Tartışmayı bilmiyor, küfür falan etmiş. Raporla geç uğraşılmaz.

Aynı VRM'lere sahip ama VRM sıcaklıkları konusunda daha başarılı şu ürün var. Şu tablodan inceleyebilirsiniz detaylı. X670 alınması şart değil, B650 alacaksak PCB'ye dikkat etmekte fayda var sıcaklık hususunda. PRO RS'nin konumu ülkemiz şartlarında en ideali gibi görünüyor.

Eki Görüntüle 1950464

Tartışmayı bilmiyor, küfür falan etmiş. Raporla geç uğraşılmaz.
Arkadaşın dediği 50 dereceyi geçmiyor b650 kart fiyatı aorus master 13 BİN TL. O fiyata kral bir x670 alınır zaten. Hadi daha alt modelleri alın onlar da gene 10-11 bandında Ben gidip X670 fiyatında b650 anakart almam açıkcası. Ayrıca küfür ettiğim kısmı bulursanız SS alıp gönderin derim. Çünkü Türk hukukunda boş kelimesi küfür veya hakaret olarak geçmiyor. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı