Ryzen 9 7950X vs Ryzen 9 7900x3D

A620 de dahil Zen5'i kesin destekleyecekler sonrası ise muallak şu anda. Kimileri Zen5'den sonrasında AM6 sokete geçilecek diyor, kimileri AM5 sokete üçüncü bir nesil de gelecek diyor bakalım.
Benim kendi görüşüm Zen 6 mimarisini de destekler gibi geliyor AM5 soketi. Desteklemese bile Zen 5'in 8800x3D'si mesela çok uzun yıllar yeterli olur oyun için halihazırda 7800x3D bile yıllarca gidecekken (oyun için)

Soğutucu var ASUS ROG Ryujin III ARGB.

@Nqvelist @Crucible Knight @Golden.Nyks

Peki ryzen 9 7950x yerine zen5 serisi işlemci almak için beklemek mantıklı olur mu hem fiyat açısında olsun hemde 7000 serisine göre performanslı olacak deniliyor.
Ben olsam beklemezdim. Elbette sonraki nesil performanslı olacak. Yoksa nasıl satıcaklar hocam? Daha dolar bugün 31 TL bandını geçti. Ne olacağı belli değil ekonomik olarak. Ben olsam alırdım.

Peki Ryzen 9 7950X yerine Zen5 serisi işlemci almak için beklemek mantıklı olur mu?
Parayla ve zamanla ilgili sorunun yoksa bekle, yeni neslin öncekinden biraz daha performanslı olması zaten beklenen ve olması gereken şey. Bir de DDR5 problemleri hâlâ devam ediyor. BIOS süreleri uzun, uyumsuzluk sorunları olabiliyor, stabilite istenen düzeyde değil. Sonraki nesilde belki ve umarım bunu da düzeltirler.

Parayla ve zamanla ilgili sorunun yoksa bekle, yeni neslin öncekinden biraz daha performanslı olması zaten beklenen ve olması gereken şey. Bir de DDR5 problemleri hâlâ devam ediyor. BIOS süreleri uzun, uyumsuzluk sorunları olabiliyor, stabilite istenen düzeyde değil. Sonraki nesilde belki ve umarım bunu da düzeltirler.
Hocam bununla ilgili de bir bilgi vermek istiyorum. Arkadaşın bilgisi olması açısından.

B650M DS3H Gigabyte Anakart ile birlikte 7600x kullanıyorum. 5600 MHz CL36 RAMleri manuel OC ve memory subtimingsler ile oynayarak 6000 MHz ve CL30 yaptım. BIOS sürümüm "f9a" en güncele yükseltmedim çünkü gerek duymuyorum şuan için bende gayet stabil.

3-4 kez olan bir şeyi söyleyeyim. Kasadan power tuşuna bastığınızda fanlar dönüyor vs. ama ekran 1-2 dk bazen gelmeyebiliyor ve bekleyince kendinden geliyor. Herhangi bir hata yok. Bu söylediğim 1 yıl içinde maksimum 3 kez olmuştur.

BIOS süreleri nispeten uzun diye söyleniyor ama 16-20 sn arası açılıyor PC ve bu gayet iyi. (980 Pro 1 TB SSD mevcut)

Zaten bu klasiktir Apple gibi bir firmada bile yeni çıkan ürünlerde her zaman sorunlar oluyor ve güncelleme ile çözüyorlar. Zen 5 mimarisinde de bu tarz sorunlar muhakkak olacaktır. BIOS sürümünün en günceli belki de en iyisidir bilemiyorum ama biraz da üşendiğim için güncellemedim memdun da olduğum için. BIOS süresi ve ile ilgili bir sorun kısaca mevcut değil (en azından bende hocam)

Yeni konular

Geri
Yukarı