Ryzen için 3000 MHz RAM şart mı?

Abu!

Hectopat
Makaleler
7
Yer
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Arkadaşlar bende 2x8GB 2400 MHz Corsair RAM var. İşlemci ve anakartımı Ryzen 5 2600 ve Asus TUF B450M-PLUS ile değiştirmeyi düşünüyorum. Ama Ryzen için yüksek RAM MHz'i performansı arttırıyor diye biliyorum. Cidden gözle görülür aşırı fark yaratacak bir durum ortaya çıkar mı? Durduk yerde 200-300 lira masrafa girmek istemiyorum. Kendi RAM'lerimi maksimum 400-450 TL'ye satabilirim çünkü garantileri bitti. O yüzden ekstra masraf yapmak zorunda kalacağım. Cidden aşırı önemli mi? Ekran kartım GTX 1060 6G. Şu anki işlemcim i5 6402P.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhabalar. Benim de RAM'lerim 2400 Mhz'ydi. Daha sonrasında imzamda bulunan 3200 Mhz RAM'lere geçince PUBG'de mesela 20 FPS fark etti. Kendi RAM'lerimi de Nisan ayından bu yana 350 TL'ye ancak satabildim. 3000 Mhz Corsair RAM fiyatları çok uygun olduğu için kimse 2400 Mhz'ye yanaşmıyor.

APU sistem olmadığından çok çok gerekli bir durum değil.
Mevcut RAM lerini Oc yaparak da performans alabilirsiniz. Boşuna masrafa gerek yok.
Nasıl O.C yapacağım peki. RAM'lere bir zararı olur mu?
Aşırı fark yaratmaz sadece performans artışın olur.Oyunlarda da 5-20 fps’ye kadar değişim olabilir.
Yani benim derdim şu eğer 90 FPS alacakken 110 FPS alacaksam bu benim için zerre bir şey değiştirmez. Ama birinde 50 FPS diğerinde ise 80-90 FPS alacaksam bu çok büyük bir fark bu kadar olmaz değil mi?
Hocam merhabalar. Benim de RAM'lerim 2400 Mhz'ydi. Daha sonrasında imzamda bulunan 3200 Mhz RAM'lere geçince PUBG'de mesela 20 FPS fark etti. Kendi RAM'lerimi de Nisan ayından bu yana 350 TL'ye ancak satabildim. 3000 Mhz Corsair RAM fiyatları çok uygun olduğu için kimse 2400 Mhz'ye yanaşmıyor.
Aynen öyle hocam. Bir de garantisi de bitti benimkilerin 300-350 TL'ye anca satabileceğim sonra üstüne 200-300 TL masraf eklenecek.

Gözle görülür fark olacak elbette. Bana kalırsa değişim yerine ufak bi' overclock yapın ve 3000 MHz'de çalıştırın RAM'leri.

Yani benim derdim şu eğer 90 FPS alacakken 110 FPS alacaksam bu benim için zerre bir şey değiştirmez. Ama birinde 50 FPS diğerinde ise 80-90 FPS alacaksam bu çok büyük bir fark bu kadar olmaz değil mi?

Aynen öyle hocam. Bir de garantisi de bitti benimkilerin 300-350 TL'ye anca satabileceğim sonra üstüne 200-300 TL masraf eklenecek.
Makul seviyelerde yapmanız lazım, aksi takdirde sıkıntı çıkabilir.
iyice araştırıp bilgi edindikten sonra Oc işine girişin derim.

Yok o kadar fark olmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı