16GB RAM şart mı?

Gözlerimle gördüğüm kadarıyla şart.
8 GB RAM kullandığım zamanlarda PUBG tam anlamıyla kanser ediyordu, Metro Exodus deli gibi kasıyordu (RX580-Ryzen 5 1600), Witcher ilk girdiğimde donma yapıyordu
Bir 8 GB RAM daha taktığımda PUBG'de bir daha ne drop ne kasma aldım. Witcher'da donma sorunu kalktı fakat Metro Exodus'u sildiğim için deneyemedim fakat muhtemelen onun için de faydalı olmuştur.
Kısacası evet 16 GB RAM ŞART.
Arkadaşlarımla Discord üzerinden PUBG oynadığımız zaman (birisinde 1050Ti-Ryzen 5 1400, diğerinde RX580-i3 7100 bulunuyor) deliriyorlar FPS dropluyor diye. Tahmin edin ikisinde de kaç GB RAM var? :)

Arkadaşlar 16 GB RAM ama Dual Channel mı veya kaç MHZ vs diye kimse bakmamış sanırım, Dual Channel 4+4 3000 MHZ bellekler 8+8 2111 Dual Channel belleklere göre daha performanslıdır (örneğin).

PC'yi yeni aldığımda param olmadığı için 8 GB RAM kullanıyordum 16'ya tamamlayamamıştım. Watch Dogs 2 gibi oyunlarda bile yetmiyordu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Biraz sallamadan veya alınacak bellekleri bilmeden konuşmasak nasıl olur?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Biraz sallamadan veya alınacak bellekleri bilmeden konuşmasak nasıl olur?
Ya Witcher gibi optimizasyonu iyi oyunların bile RAM'den kastığını söylemişler.

Ekran kartınız GTX 1060 benzeri ve daha üstü bir kart ise 16GB şart. Biraz daha altı 1050 ise 12GB yeter. 940mx gibi ise 8GB yetebilir. Önemli olan unsur ekran kartınızın gücü ve oynayacağınız oyun.
Günümüzde oyunlar ortalama 6-12GB RAM kaplıyor. Arkaplan ve sistem ve de kullandığınız ekran kaydı, discord filan derken standartımız 16 olmuştur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı