Ryzen işlemciler için yüksek frekanslı RAM şart mı?

ufukcaglarsk

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemi şöyle belirteyim ;
  • İşlemci: Intel i3 6100
  • Anakart: MSI H110M-Pro VH
  • Ekran Kartı: Asus Dual GTX 1060 6GB
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 2x8GB DDR4 2400MHz CL16
  • SSD: Samsung 860 EVO 250GB
  • HDD: Seagate 1TB 7200RPM
  • Kasa: Phanteks P350X

Şimdi şöyle bir merakım var, forumda ve diğer teknoloji sitelerinde araştırdığım üzere Ryzen işlemciler için çift kanal ve yüksek frekanslı RAM'ler şiddetle öneriliyor. Evet çift kanal RAM'lere sahibim fakat frekans olarak düşükler. Benim kafamdaki şu an Vatan'daki KDV indirimi dolayısıyla Ryzen5 2600 veya 2600X tabanlı bir sistem kurmak ya da biraz daha bekleyip yeni Ryzen'lere yelken açmak. Dolayısıyla bu RAM'ler bana ileride oluşturacağım Ryzen sistemlerde bir sıkıntı yaratır mı? Yaratırsa ne yönde bir sıkıntı olur? Mutlaka 3000+ MHz RAM kullanmalısın diyen arkadaşlar varsa sebepleriyle birlikte aydınlatırlarsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şart değil ama olursa daha iyi olur. Test videoları mevcut, verdiği performans karşısında fiyatına değeceğine inanıyorsanız geçebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ryzen tek çekirdek konusunda zayıf olduğu için, yüksek RAM frekansından güç alıyor. Ve böylece, tek çekirdek performansı artıyor + FPS artışı sağlanıyor.
2400MHz normal bir değer.

Ryzen işlemcilerde Yüksek MHz RAM = Oyun performansı demektir. Ryzen işlemciler Infinity Fabric kullanıyor, ve bunun yüzünden RAMlerin ne kadar hızlıysa işlemcin de o kadar hızlı olur. O yüzden işlemcinden maksimum verim almak istiyorsan minimum 3000 ortalama 3200 MHz bir ram seçmen daha iyi olacaktır.
Ryzen işlemcilerde Yüksek MHz RAM = Oyun performansı demektir. Ryzen işlemciler Infinity Fabric kullanıyor, ve bunun yüzünden RAMlerin ne kadar hızlıysa işlemcin de o kadar hızlı olur. O yüzden işlemcinden maksimum verim almak istiyorsan minimum 3000 ortalama 3200 MHz bir ram seçmen daha iyi olacaktır.
Ama oyunları full yüksek ayarlarda oynayan biriyseniz yüksek MHz li ram almanıza gerek kalmaz çünkü bütün yükü GPU ya yüklemiş olursunuz. Ayar kıstığınız oyunlarda işlemci işin içine girince yüksek hızdaki ramin farkını o zaman anlarsınız.

Şart değil ama olursa daha iyi olur. Test videoları mevcut, verdiği performans karşısında fiyatına değeceğine inanıyorsanız geçebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2133 Mhz bi kenara atarsak diğer RAMlerde bi farklılık yok denecek kadar az. Yer yer 2400 ün önde olduğunu dahi gördüm. Tabi bu FPS ler sürekli dalgalandığı için anlık bi durum diyebiliriz , kesin kanı zor. Fakat genel izlenim olarak satıp 3000 MHz geçecek kadar bi farklılık görmedim , video gayet açıklayıcı oldu teşekkürler hocam :)
Elindekini kullanıpta performanstan memnun kalmazsan yenisiyle değiştir.
Çok mantıklı. Konuya hakim olmayan birini düşünürsek , iyisini bilmediği için neyden memnun kalmadığını nerden bilecek ?

Ama oyunları full yüksek ayarlarda oynayan biriyseniz yüksek MHz li ram almanıza gerek kalmaz çünkü bütün yükü GPU ya yüklemiş olursunuz. Ayar kıstığınız oyunlarda işlemci işin içine girince yüksek hızdaki ramin farkını o zaman anlarsınız.
Mevcut ekran kartımla single player oyunlarda 60ın altına düşmediği taktirde fpsi çok önemsemiyorum o yüzden verim alabileceğim en yüksek grafik ayarlarında oynuyorum. Kaldı ki işlemcim çok yetersiz çoğu oyunda grafik ayarlarını kıssam da yükseltsem de değişen bi durum olmuyor darboğazın dibine vuruyorum. Tabii ilerde işlemci ve anakart yenilediğim taktirde beklentilerim illa ki artacak , kurtlu adamım söylediklerin kafamı karıştırdı. Muhtemelen acelesi olmasa da RAMleri yükseltme fikri aklımdan çıkmayacak gibi :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı