Ryzen Master overclock voltaj ayarı önerisi

Hermesxxa

Decapat
Daha fazla  
Anakart
B450 A PRO MAX
Merhaba, öncelikle bu ilk forumum :D.işlemcime overclock yapmak için detaylı bir araştırma yaptım ama aklıma tek bir şey takıldı. Voltajımı AMD Ryzen Master'da aktif olarak 1.4v olarak görüyorum fakat manuel ayara geldiğimde 1.1Volt'tan başlatıyor. Burada izlemem gereken başlangıç Volt'u 1.4 mü almam gerekiyor 1.1'den mi arttırmam gerekiyor yavaş yavaş teşekkürler :D.bir de son olarak Volt'u hiç ellemeyip MHz'yi yavaşça arttırsam ve artık voltajın yetmediğinde yani sistemin kapandıgında voltajı artırmaya başlasam bir sıkıntı olur mu sizce?

Ekran Görüntüsü (16).png

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (16).png
    Ekran Görüntüsü (16).png
    2,4 MB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Sana tavsiyem 1.4v üstüne çıkmaman. Voltaj ayarlamaya 1.4V'den kısarak başla. Hafif hafif kısarak sana ideal değeri bul. Manuel ayar yaptığında MHz değerini de elinle girmen gerekiyor. Bu yüzden ben MHz değerini işlemcinin desteklediği maksimum Turbo frekans alıp ona göre voltaj ayarı yapıyorum. Sana da tavsiyem bu olur. Her aşamada ağır bir Prime95 testi yap. Sorun almazsan kısarak devam et. Herhangi bir sorun olduğunda mavi ekran yersin ve sistem yeniden başlar zaten. Ekstra olarak bildiğim kadarıyla bu programda manuel olarak yaptığın ayar otomatik kayıt olmuyor. Yani senin her bilgisayarı açtığında bu programa girip manuel
Sekmesinden apply butonuna basman gerekiyor. Sorumluluk sana ait bunu unutma :D

(Arkadaşım Ryzen 3 4100 işlemcisini 4100MHz değerlerinde 1.244v olarak kullanıyor. İşlemci yükte bile 55 dereceyi geçmiyor fakat bunun için kasa hava akışı ve soğutma kalitesi de önemli. Tabii her işlemcinin silikon kalitesi aynı değil bu yüzden deneme yanılma yoluyla ilerle.)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı