Çözüldü Ryzen Sistemde 16 GB RAM, Donanıma Ayrılmış 8 GB Problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
3
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
-
Selamlar, dün macun değişimi amacıyla işlemciyi söküp macununu yeniledim. İşlemcinin 5 civarı pini hafif düzeyde eğrilmişti. Onları arkadaşımla beraber düzeltip yeniden işlemciyi ve soğutucuyu monte ettik. Daha sonra ise bilgisayarı yeniden açtığımızda, BIOS'dan önce gelen ekranda *yeni işlemci algılandı* deyip bizi BIOS yönlendirdi. BIOS ana sayfasında hemen gözüme çarpan şey, macun yenilemeden önce OC profili aktifken 3200 MHz olarak kullandığım RAM 2133 MHz'ye düşmüştü. Ayrıca bununla da kalmayıp 8192 MB olarak toplam bellek miktarı gözüküyordu. Yine tek tıkla OC profiline almak istediğimde sistem 3 defa kendini yeniden başlatıyor ve sistem stabilizasyon problemi olabileceğini belirtip beni yeniden BIOS'a yönlendiriyordu.

OC Profiline almadan masaüstüne geçtim. Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler deyince ise gözüken RAM 16 GB. Fakat parantez içinde kullanılabilir miktar 7.93 GB olarak gözükmekte. RAM'leri tek olarak denedim, birbirleriyle yerlerini değiştirip denedim, A2 ve B2 soketlerinden çıkarıp A1 ve B1 denedim, silgi ile ikisini de temizlemeyi denedim, çalıştır seçeneğinden bellekleri test komutunu aktif edip Windows tarafından test edilmesini istedim. Sonuç hep aynı oldu. Bir başka başlıkta okuduğum soğutucunun vidalarının fazla sıkılma gibi bir durum kesinlikle söz konusu da değil. Donanımsal bir sıkıntı olduğunu hiç sanmıyorum. Son çare olarak format attım. Formatın ardından da başarı elde edemedim, RAM'ler açısından değişen bir şey yoktu. Bu sefer DxDiag'da ekran sekmesine geldiğimde paylaşılan bellek miktarı 4061 MB olarak gözüküyor. Bu problemin ilki desek geriye kalıyor bir 4 GB bellek daha. Onun nerede olduğu meçhul. Bu durum macun yenileme işleminden önce kesinlikle yoktu. Durumu daha iyi anlamanız açısından ekran görüntülerimi de paylaştım. Ciddi anlamda sıkıntıdayım. Çünkü hem bellek boyutunun tamamı hem de bellekleri 3200 MHz'de kullanmanın benim için önemi çok büyük. Yardımlarınızı bekliyorum. İyi forumlar dilerim.
İşletim Sistemi: Win 10 Pro 64 Bit.

Bilgisayarım.png

DXDiag.png

Yardım edebilecek yetkin bir arkadaş yok mu? Durumun gerçekten aciliyeti var.

Adsız.png

İlk defa doğrudan sizlerden yardım istemek durumundayım, ilgilenme şansınız var mı acaba? @Recep Baltaş
Edit: Konu açılışının ardından 24 saat dolmak üzere. Henüz yazan çizen yok, üzücü...

Çözüm
Benzer bir sorunu yasadim. Ayni sekilde donanima 8 GB ayrilmis gorunuyordu. Ve internetteki tum ama tum bu sorunu alanlar termal macun degisiminden sonra bu oldu diye basliyorlardi cumlelerine. İnternette İngilizce Türkçe bulabildigim tum kaynaklardan yaptığım haftalik araştirma sonucu BIOS guncelleme, RAM tak cikar kombinasyonlar vs yaptiginizda cozum bulamiyorsaniz yapmaniz gereken tek şey islemciyi çıkarıp guzel en az 15 20 dk dikkat ile temizlemek ama uyduruktan degil. Toplu igne ile ve buyutec yardimi ile pinlerin arasina bulasmis kurumus termal macunu ileri geri yaparak yumusatiyoruz. Her araliktan ve en dıştan geciceksiniz birkackere. Sonra ben yumusak firca kullandim diş fircasi ile 5 dakika pinleri zorlamicak sekilde aralarini temizliyorsunuz. İslemcinin hiçbir yerinde en ufak grilik birakmicak sekilde kenarlarini da siliyorsunuz. En onemli kisim termal macunu sadece ufak bir nokta seklinde suruyorsunuz. (PC acilacak kdr. Sonra tekrar açar artırırsınız.) Yuzde 90 sorun cozulmus olur.

BIOS guncellemesiyle bile cozulmeyen konular hep cevapsiz kalmis. Boyle bir çözümü deneyip onaylayan birkaç kişi var. Ben bu islemi yaptığımda termal macunu fazla surdugumu gozlemlemistim ve taşmalar olduğu için oluyor bence. Çözüme ulaşırsan cevap yaz umarım sorununu bu çözer.

Edit. Bu çözümün genelde denenmemiş olması insanların ellerinde termal macun olmadıgı için sogutucuyu sökmek istemediklerinden dolayıdır muhtemelen.)
Benzer bir sorunu yasadim. Ayni sekilde donanima 8 GB ayrilmis gorunuyordu. Ve internetteki tum ama tum bu sorunu alanlar termal macun degisiminden sonra bu oldu diye basliyorlardi cumlelerine. İnternette İngilizce Türkçe bulabildigim tum kaynaklardan yaptığım haftalik araştirma sonucu BIOS guncelleme, RAM tak cikar kombinasyonlar vs yaptiginizda cozum bulamiyorsaniz yapmaniz gereken tek şey islemciyi çıkarıp guzel en az 15 20 dk dikkat ile temizlemek ama uyduruktan degil. Toplu igne ile ve buyutec yardimi ile pinlerin arasina bulasmis kurumus termal macunu ileri geri yaparak yumusatiyoruz. Her araliktan ve en dıştan geciceksiniz birkackere. Sonra ben yumusak firca kullandim diş fircasi ile 5 dakika pinleri zorlamacak sekilde aralarini temizliyorsunuz. İslemcinin hiçbir yerinde en ufak grilik birakmacak sekilde kenarlarini da siliyorsunuz. En onemli kisim termal macunu sadece ufak bir nokta seklinde suruyorsunuz. (PC acilacak kdr. Sonra tekrar açar artırırsınız.) Yuzde 90 sorun cozulmus olur.

BIOS guncellemesiyle bile cozulmeyen konular hep cevapsiz kalmis. Boyle bir çözümü deneyip onaylayan birkaç kişi var. Ben bu islemi yaptığımda termal macunu fazla surdugumu gozlemlemistim ve taşmalar olduğu için oluyor bence. Çözüme ulaşırsan cevap yaz umarım sorununu bu çözer.

Edit. Bu çözümün genelde denenmemiş olması insanların ellerinde termal macun olmadıgı için sogutucuyu sökmek istemediklerinden dolayıdır muhtemelen.)

Konuyu hortlatacağım ama, dün aynı sorunla karşılaştım, dün hiç Technopat'a girmeden hallettim. Bugün konu açacaktım fark ettim ki, aynı konu açılmış. Arkadaş ne diyorsa hepsini uygulayın, iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı