Ryzen sistemde DDR4 RAM seçimi

cuneytech

Kilopat
Daha fazla  
DDR4'e özellikle Ryzen sistemlerde bazılarımız gibi bende yabancıyım. Cevaplarınızla hem beni, hemde benim gibi bilmeyen arkadaşları aydınlatırsanız sevinirim.

Önceden eski sistemlerde DDR3 RAM seçimi yaparken, kaç GB olacağına karar verip CAS Latency değerleri ve MHz değerlerine bakıp ona göre RAM'imi alıyordum. Şimdi ise bilmediğim ve kafamı kurcalayan bazı şeyler var, bunlardan size sırasıyla bahsedeceğim. İlk önce şöyle başlamak istiyorum; toplamak istediğim PC'de satın aldığım parçaları size sıralayım.
  • Anakart: Asus ROG STRIX B350-F GAMING
  • İşlemci: AMD 4 Ryzen 5 1600
  • Ekran kartı: Asus GTX 1060 6 GB (DUAL-GTX1060-O6G)
Asus sistesinde bu anakartın DDR4 3000 Qualified Vendors List (QVL) e baktıp bazı terimlere çok yabancı olduğumu anladım, resimlerle açıklamaya çalışayım;

ryzen.jpg

İşaretlerle de belirttiği özellikler ney sağlıyor ne işe yarıyor bu konuda güzel açıklayıcı bir cevap yazarsanız çok sevinirim. 1 DIMM 2 DIMM olması neyi değiştiriyor, SS yada DS olması ve SPD/DOCP konusunda seçim yapmam gerekiyorsa Ryzen sistemde nasıl seçim yapmam gerekiyor.

RAM'i 3000 MHz listesinde CL 15 RAM bakıyorum, anlayacağınız üzere OC yapılacak.

Ayrıca Single Rank, Dual Rank diye bir olay da var sanırım. Altta vereceğim resimde ne anlatılmak istediğini anlatabilirseniz sevinirim. Alacağım RAM'lerde nasıl olmalı ? (Resimde 2667 MHz'e kadar örneklemiş, alacağım RAM nasıl olacak bilemiyorum.)

ddr4-memory-support-645x364.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı