Çözüldü Ryzen Sistemde Takılma Problemleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mustafa Başal

Kilopat
Yer
Muğla
Daha fazla  
Meslek
Aranjör
Merhaba,

daha önce altı yıldır kullandığım i7 3770'li bir sistemim vardı. Geçtiğimiz günlerde o seti sattım ve yerine;

Ryzen 5 2600
Asus Prime B450 PLUS
Kingston HyperX Predator 2x8 3200 (HX432C16PB3K2/16)
aldım.

Sistemi ilk kurduğumda PSU'mun çok eski olduğunu, anakarttaki 8 pinlik yeri karşılayan bir kablosunun olmadığını farkedip, gidip 600W 80P Bronze sertifikası olan bir Rampage PSU aldım. Sisteme format attım, BIOS update yaptım, bellekleri BIOS default 2400 görmüş şimdilik artırmayayım deyip kurulum yapmaya başladım.

Ryzen Master uygulamasında Güç Planlarında Ryzen Balanced'i seçmeme rağmen EDC %99'larda duruyor hep. Bu bir sorun teşkil ediyor mu etmiyor mu bilmiyorum.

Bilgisayarda takılmalar yaşıyorum şu an. Bazen mouse takılıyor, bazen klavye takılıyor. (İkisi de Logitech ve wireless, aynı receiverdan çalışıyor ayrı birimler değil.) İkisi bir olmasına rağmen neden ayrı ayrı donabiliyorlar, pilleri yeniledim yine aynı sorun. Bazen sistem tamamen kitleniyor, bazen harici diskim USB'yi çıkartıp takmışım gibi tepkiler veriyor. Bir stabillik yaşayamadım, bu sorunlar nerelerden kaynaklanıyor olabilir? Çözmek için neler yapabilirim?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, hepinize tek tek teşekkür ediyorum yorumlarınız için.
İş yoğunluğu sebebiyle geç dönüş yapıyorum malesef. Bu bilgisayar işi çok vaktimi aldı, çok yordu. :) Keyif alırım dedim eziyet oldu. :)

Kısaca toparlamak gerekirse, bana Rampage PSU'yu veren arkadaş, bunu alırsanız işinizi hayli hayli görür, farklı markalara 100 TL fazladan vermenizin manası yok demişti. Burada konu açtıktan sonra PSU hakkında yapılan yorumlara istinaden diğer gün Vatan'ı aradım, durumu izah ettim, sahneler sebebi ile şehir dışında olduğumu, Cuma günü gelip iade edip farklı bir ürün almak istediğimi söyledim, onlar da üründe bir sorun yoksa satışa uygun durumdaysa inceler yardımcı oluruz demişlerdi.

Bugün götürdüm, biraz uğraştırdılar. Çözüm sağlamayacaksanız tüketici hakem heyetine başvururum yine uğraşırız aylarca birlikte dedim, anlayışlı bir arkadaş gelip yardımcı oldu. Oradaki seçenekleri detaylı inceledim en iyi en mantıklı gelen Cooler Master Masterwatt Lite 600W oldu, az önce de kurulumunu yapıp bilgisayarımı çalıştırdım. Mouse / Klavye'deki donma sorununu da yaşamıyorum şuan.

@MenT4LisT müzik prodüksiyon ve video ile uğraştığım için AMD daha iyi bir çözüm oldu. Intel'de çoğu sıkıntıyı yaşamazdım ya da daha kısa sürede çözerdim evet ama çok araştırdım, sektördeki diğer meslektaşlarıma da danıştım AMD'deki performanslarının daha iyi olduklarını belirttiler. Tercihimi o yüzden AMD yaptım.

@mrandarkan abi bir daha Everest / Rampage duymak istemiyorum o kadar diyeyim. :) Desteklerin için sağol birlikte çözdük bu işi. :) Biraz boş vaktim vardı bugün, Vatan'a gitmişken takıldım orada biraz. Rampage marka her ürün vardı, her şeyi yapmış adamlar. İşin garip kısmı Everest'in ürünleri olmasına rağmen kendi adlarını basamamışlar bile. Daha önce ne biçim lekelendi isimleri kim bilir...

@Tolga Samet ben de sizin dediğiniz gibi düşündüm ve değiştirdim PSU'yu, yorum için teşekkür ederim. :)
Söylediğin ayarı yaptım,farkedebilmem için pc başında biraz vakit geçirmem lazım yarın gün içinde yazarım tekrar,bu arada benim klawye mause kasaya takılı anakarta değil,düzelmezse kasadan çıkarıp anakarta taktıktan sonra durumu anlamaya çalışırım.

Bu arada, hangi işletim sisteminde yaşadın bu sorunu? Acaba Windows 10'da olan bir sorun mu diye düşünmeye başladım.

Bu arada, hangi işletim sisteminde yaşadın bu sorunu? Acaba Windows 10'da olan bir sorun mu diye düşünmeye başladım.

Bu dediğiniz beni de düşündürttü aklıma gelmemişti...

Kendim AMD'nin APU sistemine sahip bir laptop kullanıyorum ve bir süre önce Windows 10'da takılmalar, küçük donmalar, farenin hareketinin yavaşlaması gibi durumlar yaşamıştım.

Görev yöneticisinde baktığımda CPU kullanımında inanılmaz zıplamalar yaşadığımı fark edince ya işlemciyi bozduk, ya makine ısınıyor, ya da işletim sisteminde bir halt var dedim ve donanım arızası çıkmaması ümidiyle ısı kontrolü, temizlik, bakım yaptım...

Sonuç değişmedi, dereceler makul seviyeden de aşağı baya buz gibiyken makine CPU'da Windows 10'da sağ alttan fare ile ses açsam roket gibi bir fırlama oluyordu.

Sinirlenip gidip ekran kartının Windows 7 desteğine baktım, var olduğunu görünce gerisi hallolur diyerek Windows 7 kurdum :D

Ve sorun düzeldi...

Uzunca bir süre Windows 10'dan uzak durdum. Hala daha sıradan kullanıcılara gelen normal sürümleri asla önermiyorum.

Windows 10'a dönüşüm Enterprise LTSC sürümü ile oldu ve baya Windows 7'nin performansını Windows 10'da alınca, o CPU sorunu da olmayınca bu sistemde kaldım.

Sadece yazayım dedim, olabilirliği var çünkü yaşadığım şey aklıma geldi...

Clear CMOS işlemi ile BIOS'u resetleyebilirisniz.

PSU'yu yormak için Furmark çalıştırabilirsiniz.
Furmark nasıl bir yorma testi yapıyor?
@mrandarkan cevabın için çok teşekkür ederim.

Eski PSU'm FSP460-60Hcn diye bir PSU. 460 ama..

Evet normal kullanımdayken yaşadım takılmaları. Ama işin garip kısmı görev yöneticisinde her şey günlük güneşlik. Hiç bir sorun görünmüyor. CPU, Bellek ve Disk kullanımları tamamen normal. Yazılımsal kısımda da ben de sizin dediklerinizi düşündüm ve Windows'un kendi sitesi üzerinden aldım kalıbı. Updatelerin hepsini yaptım, eksik driver var mı diye her şeyi tek tek manuel kontrol ettim.

Kağıt üzerinde bir sorun yaşamıyor gibiyim. PSU'dan da sorun olacağına inanmıyorum şuan pek çünkü GPU eski bir GPU.
Ryzen Master'da EDC %90 civarlarında seyrederken Görev Yöneticisindeki veriler böyle.Eki Görüntüle 383779
Bende de gamepower PSU vardı. PC açıkken 4 saatten fazla olursa eğer kapanıyordu aniden. Değişim yaptılar düzeldi. Ama ben bu değişimi onlara ikna etmek için 2 ay uğraştım! Ayrıca kasamda gamepower eos öndeki fanların 2-3 ledi bozuldu yeni fan istedim gönderdiler ama gamepower değil.

@mrandarkan Evet Corsair düşünüyorum, ileride 1050Ti takacağımı varsayarsak beni hangisi kurtarır? Oraya gittiğimde bana uyuz olup başka başka şeyler vermesinler. :)) İleriye dönük kaç watt almam gerek?
High power ve FSP markalarıda kalitelidir. Ve High Power diğer markalardan daha ucuz.
Dikkat ederseniz forumda açılan böyle takılma, fps ve s. konuların 99% AMD ye ait. İntel farkı :d

High power ve FSP markalarıda kalitelidir. Ve High Power diğer markalardan daha ucuz.
Dikkat ederseniz forumda açılan böyle takılma, fps ve s. konuların 99% AMD ye ait. İntel farkı :d

İşletim sistemi hatası sebebiyle olmuş bir durumdan bahsettim kendi adıma, bu AMD değil Windows kaynaklıdır ki sonraki sürümlerinde düzelmiş... Ayrıca AMD'nin kalitesiz bir marka olduğunu ima etmiyorsunuz umarım? Çünkü baktığınızda işlemci piyasasında iyi bir durumda ve hatta daha da iyiye gidiyor. Performans konusunda ise başarılı adımları var. Ben sahip olduğum bilgisayarı döneminde gayet ucuza aldım ve APU konusunda da başarılı buluyorum. Muadili olacak İntel işlemcili bilgisayar almaya kalktığımda fiyatlar zıplıyor... Ve daha uygun fiyata, gayet güzel bir performans almak, f/p oranında AMD açısından çok tatlı bir durum...

PSU için High Power yanılmıyorsam Çin çıkışlı bir firma, FSP ise Tayvan. Tayvan için açık ara Seasonic galip marka olarak biliniyor, High Power ise kullanımı olsa da dünya çapında piyasa bakımında çok da aman aman bir şirket değil. Evga ve Corsair gibi ABD şirketleri zaten pazarı domine etmiş halde ve çok nadir parçalar dışında inanılmaz başarılılar. Seasonic ise ABD dışından bu pazara yetişebilen ilginç bir marka.

Elbette tercih edilebilir dediklerini ama kalite bakımından bazı markaların ağırlığı olması önem teşkil ediyor.

Mesela AMD ve İntel dedik. Baktığınızda iş için bir bilgisayar satın alacak olsam İntel alırım... Ama özel tercihte AMD alıyorum. İşte sıfır sorun odaklı olurum, bireyselde f/p odaklı... Gibi gibi...

İşletim sistemi hatası sebebiyle olmuş bir durumdan bahsettim kendi adıma, bu AMD değil Windows kaynaklıdır ki sonraki sürümlerinde düzelmiş... Ayrıca AMD'nin kalitesiz bir marka olduğunu ima etmiyorsunuz umarım? Çünkü baktığınızda işlemci piyasasında iyi bir durumda ve hatta daha da iyiye gidiyor. Performans konusunda ise başarılı adımları var. Ben sahip olduğum bilgisayarı döneminde gayet ucuza aldım ve APU konusunda da başarılı buluyorum. Muadili olacak İntel işlemcili bilgisayar almaya kalktığımda fiyatlar zıplıyor... Ve daha uygun fiyata, gayet güzel bir performans almak, f/p oranında AMD açısından çok tatlı bir durum...

PSU için High Power yanılmıyorsam Çin çıkışlı bir firma, FSP ise Tayvan. Tayvan için açık ara Seasonic galip marka olarak biliniyor, High Power ise kullanımı olsa da dünya çapında piyasa bakımında çok da aman aman bir şirket değil. Evga ve Corsair gibi ABD şirketleri zaten pazarı domine etmiş halde ve çok nadir parçalar dışında inanılmaz başarılılar. Seasonic ise ABD dışından bu pazara yetişebilen ilginç bir marka.

Elbette tercih edilebilir dediklerini ama kalite bakımından bazı markaların ağırlığı olması önem teşkil ediyor.

Mesela AMD ve İntel dedik. Baktığınızda iş için bir bilgisayar satın alacak olsam İntel alırım... Ama özel tercihte AMD alıyorum. İşte sıfır sorun odaklı olurum, bireyselde f/p odaklı... Gibi gibi...
Bişey demiyorum zaten hocam. Düşük bütçe ise AMD tercih etmek doğru olur ama İntel`in 9.cu nesil işlemcileri üzerine sistem kura biliyorsam hiç bir zaman AMD tercih etmem. Yani 5000 TL artı bütçelerde bence render yapılmyacaksa, İntel tercih edilmeli.

Ve High Power iyi bir firma. Şimdiye kadar hakkında hiç bir sorun yaratdığını duymadım. Bütçe el veriyorsa tabiiki daha iyisini ala bilirsiniz ama bence fazla gerekli değil.

Furmark nasıl bir yorma testi yapıyor?

Bende de gamepower PSU vardı. PC açıkken 4 saatten fazla olursa eğer kapanıyordu aniden. Değişim yaptılar düzeldi. Ama ben bu değişimi onlara ikna etmek için 2 ay uğraştım! Ayrıca kasamda gamepower eos öndeki fanların 2-3 ledi bozuldu yeni fan istedim gönderdiler ama gamepower değil.

O da bir Çin markası zaten. Açıkçası Çin çıkışlı markalar nadiren iyi olabiliyor ama şahsım adına bilgisayar bileşeni üzerine, PSU gibi, Çin markası tercihi pek yapılmalı diyemem. Kulaklık, klavye vs. yine iş yapıyor çoğu marka ama o da hem biraz şans işi hem de o kadarla sınırlı kalsa iyi olabilir, PSU'yu bu markadan almam şahsen.

Şöyle söyleyeyim: Basit bir fare alacaktım, acil diye mecbur gittim Everest aldım, pazar günü her yer kapalı, marketlerde de bula bula bunu buldum, uygun fiyata aldım...

Bakın ikisi de optik sensörlü farenin, Logitech çıkışlısında duvara koy gider, Everest olanda özel mousepadde atlamalar yapıyor...

Yani malzemele kalitesi, teknoloji farkı çok bariz ortaya çıkabiliyor. Mesela çoğu kişinin "gaming ürün" furyasını da sevmiyorum. O ürünlerin kalitelisini üretenler inanılmaz rakamlara satıyorlar bunları...

Bizim toplumda satışı yaygın olanlar ise dışı, kutusu boyalı ürün...

Şimdi kıçından başından ışık saçan alengirli bir gaming(!) mouse yerine, düzgün bir Logitech mouse alsalar daha iyi oyun oynarlar ama gel de anlat :D

Bişey demiyorum zaten hocam. Düşük bütçe ise AMD tercih etmek doğru olur ama İntel`in 9.cu nesil işlemcileri üzerine sistem kura biliyorsam hiç bir zaman AMD tercih etmem. Yani 5000 TL artı bütçelerde bence render yapılmyacaksa, İntel tercih edilmeli.

Ve High Power iyi bir firma. Şimdiye kadar hakkında hiç bir sorun yaratdığını duymadım. Bütçe el veriyorsa tabiiki daha iyisini ala bilirsiniz ama bence fazla gerekli değil.

Şöyle ki İntel'in fiyat politikası Apple tarzı abartı rakamlarla karşımıza çıkıyor...

Oyun oynamak için AMD tercihinden yanayım, eğer bireysel kullanım için oyun bilgisayarı toplanıyorsa AMD deme nedenimin en başında parça kalitesi geliyor. Teknolojide yer yer İntel'e yetişmeye hala çabalasa da donanım, parça kalitesinde gerçekten başarılı. Ekran kartı konusunda bile Nvidia'nın kartlarından daha uzun ömürlü diyebilirim.

Bakalım uzun süreler çok şeyi değiştiriyor... Beş sene önce Apple'a kötü laf edenin çıkıp diyebileceği mantıklı üç neden bile yoktu ama bugün Android camiası Apple'a toz attırıyor... Bilgisayar alanında Microsoft zaten silip süpürmeye devam ediyor ki uzun vadede telefon pazarına ciddi bir atılım da yapar diye düşünüyorum. Markalar ne yazık ki para politikasını ve şirket prensiplerini kapitalizme tam endekslediğinde gelişmeleri yavaşlıyor hatta tersine bile dönebiliyor...

Rampage'ın 80 Plus sertifikası olduğuna inanmıyorum. Firmanın adı 80 Plus sitesinde yok.

Kasanız nedir? O da Rampage gibi kalitesiz ise ön USB portlarının kararsız olması normal.

Aslında Plug Load Solutions sitesinde Segment Bilgisayar adına sertifika alınmış. Gerçi sertifikasının olması kalitesiz olduğu gerçeğini değiştirmez.

1.png

@Mustafa Başal Tamamını okumasam da sorunu çözmüşsünüz sanırım. Yine de PSU'yu değiştirmenizi öneririm. Voltaj dalgalanmalarında sistemin hasar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Malum Türkiye'de pek sağlıklı değil.

İş yoğunluğu sebebiyle geç dönüş yapıyorum malesef. Bu bilgisayar işi çok vaktimi aldı, çok yordu. :) Keyif alırım dedim eziyet oldu. :)

Kısaca toparlamak gerekirse, bana Rampage PSU'yu veren arkadaş, bunu alırsanız işinizi hayli hayli görür, farklı markalara 100 TL fazladan vermenizin manası yok demişti. Burada konu açtıktan sonra PSU hakkında yapılan yorumlara istinaden diğer gün Vatan'ı aradım, durumu izah ettim, sahneler sebebi ile şehir dışında olduğumu, Cuma günü gelip iade edip farklı bir ürün almak istediğimi söyledim, onlar da üründe bir sorun yoksa satışa uygun durumdaysa inceler yardımcı oluruz demişlerdi.

Bugün götürdüm, biraz uğraştırdılar. Çözüm sağlamayacaksanız tüketici hakem heyetine başvururum yine uğraşırız aylarca birlikte dedim, anlayışlı bir arkadaş gelip yardımcı oldu. Oradaki seçenekleri detaylı inceledim en iyi en mantıklı gelen Cooler Master Masterwatt Lite 600W oldu, az önce de kurulumunu yapıp bilgisayarımı çalıştırdım. Mouse / Klavye'deki donma sorununu da yaşamıyorum şuan.

@MenT4LisT müzik prodüksiyon ve video ile uğraştığım için AMD daha iyi bir çözüm oldu. Intel'de çoğu sıkıntıyı yaşamazdım ya da daha kısa sürede çözerdim evet ama çok araştırdım, sektördeki diğer meslektaşlarıma da danıştım AMD'deki performanslarının daha iyi olduklarını belirttiler. Tercihimi o yüzden AMD yaptım.

@mrandarkan abi bir daha Everest / Rampage duymak istemiyorum o kadar diyeyim. :) Desteklerin için sağol birlikte çözdük bu işi. :) Biraz boş vaktim vardı bugün, Vatan'a gitmişken takıldım orada biraz. Rampage marka her ürün vardı, her şeyi yapmış adamlar. İşin garip kısmı Everest'in ürünleri olmasına rağmen kendi adlarını basamamışlar bile. Daha önce ne biçim lekelendi isimleri kim bilir...

@Tolga Samet ben de sizin dediğiniz gibi düşündüm ve değiştirdim PSU'yu, yorum için teşekkür ederim. :)

Çözüm

Güle güle kullanın diyelim :)

Cooler Master iyidir, sorun çıkartacağını sanmıyorum. Bunların kasa tasarımları da ses getiriyordu ara sıra :D Tayvan ürünü olması lazım.

Everest konusu tam komedi...

Çin menşeili ürünlerin yine iyi kötü gideri var ama bu marka açısından ürünlerinde şikayet diz boyu. Millette nasıl bir "gaming" sevdası varsa boyaya, kaportaya aldanıp atlıyorlar :D

Bir de aklınızda bulunsun, N11 gibi siteleri bu tip alışverişlerinizde aracı kılmak size daha rahat bir imkan sağlar. Satıcıya, kargoya biraz dikkat ettiğinizde sıfır sorunla halledersiniz işinizi. Hem ürün yelpazesi de epey genişler :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı