Çözüldü Ryzen Sistemde Takılma Problemleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mustafa Başal

Kilopat
Yer
Muğla
Daha fazla  
Meslek
Aranjör
Merhaba,

daha önce altı yıldır kullandığım i7 3770'li bir sistemim vardı. Geçtiğimiz günlerde o seti sattım ve yerine;

Ryzen 5 2600
Asus Prime B450 PLUS
Kingston HyperX Predator 2x8 3200 (HX432C16PB3K2/16)
aldım.

Sistemi ilk kurduğumda PSU'mun çok eski olduğunu, anakarttaki 8 pinlik yeri karşılayan bir kablosunun olmadığını farkedip, gidip 600W 80P Bronze sertifikası olan bir Rampage PSU aldım. Sisteme format attım, BIOS update yaptım, bellekleri BIOS default 2400 görmüş şimdilik artırmayayım deyip kurulum yapmaya başladım.

Ryzen Master uygulamasında Güç Planlarında Ryzen Balanced'i seçmeme rağmen EDC %99'larda duruyor hep. Bu bir sorun teşkil ediyor mu etmiyor mu bilmiyorum.

Bilgisayarda takılmalar yaşıyorum şu an. Bazen mouse takılıyor, bazen klavye takılıyor. (İkisi de Logitech ve wireless, aynı receiverdan çalışıyor ayrı birimler değil.) İkisi bir olmasına rağmen neden ayrı ayrı donabiliyorlar, pilleri yeniledim yine aynı sorun. Bazen sistem tamamen kitleniyor, bazen harici diskim USB'yi çıkartıp takmışım gibi tepkiler veriyor. Bir stabillik yaşayamadım, bu sorunlar nerelerden kaynaklanıyor olabilir? Çözmek için neler yapabilirim?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, hepinize tek tek teşekkür ediyorum yorumlarınız için.
İş yoğunluğu sebebiyle geç dönüş yapıyorum malesef. Bu bilgisayar işi çok vaktimi aldı, çok yordu. :) Keyif alırım dedim eziyet oldu. :)

Kısaca toparlamak gerekirse, bana Rampage PSU'yu veren arkadaş, bunu alırsanız işinizi hayli hayli görür, farklı markalara 100 TL fazladan vermenizin manası yok demişti. Burada konu açtıktan sonra PSU hakkında yapılan yorumlara istinaden diğer gün Vatan'ı aradım, durumu izah ettim, sahneler sebebi ile şehir dışında olduğumu, Cuma günü gelip iade edip farklı bir ürün almak istediğimi söyledim, onlar da üründe bir sorun yoksa satışa uygun durumdaysa inceler yardımcı oluruz demişlerdi.

Bugün götürdüm, biraz uğraştırdılar. Çözüm sağlamayacaksanız tüketici hakem heyetine başvururum yine uğraşırız aylarca birlikte dedim, anlayışlı bir arkadaş gelip yardımcı oldu. Oradaki seçenekleri detaylı inceledim en iyi en mantıklı gelen Cooler Master Masterwatt Lite 600W oldu, az önce de kurulumunu yapıp bilgisayarımı çalıştırdım. Mouse / Klavye'deki donma sorununu da yaşamıyorum şuan.

@MenT4LisT müzik prodüksiyon ve video ile uğraştığım için AMD daha iyi bir çözüm oldu. Intel'de çoğu sıkıntıyı yaşamazdım ya da daha kısa sürede çözerdim evet ama çok araştırdım, sektördeki diğer meslektaşlarıma da danıştım AMD'deki performanslarının daha iyi olduklarını belirttiler. Tercihimi o yüzden AMD yaptım.

@mrandarkan abi bir daha Everest / Rampage duymak istemiyorum o kadar diyeyim. :) Desteklerin için sağol birlikte çözdük bu işi. :) Biraz boş vaktim vardı bugün, Vatan'a gitmişken takıldım orada biraz. Rampage marka her ürün vardı, her şeyi yapmış adamlar. İşin garip kısmı Everest'in ürünleri olmasına rağmen kendi adlarını basamamışlar bile. Daha önce ne biçim lekelendi isimleri kim bilir...

@Tolga Samet ben de sizin dediğiniz gibi düşündüm ve değiştirdim PSU'yu, yorum için teşekkür ederim. :)
Rampage'ın 80 Plus sertifikası olduğuna inanmıyorum. Firmanın adı 80 Plus sitesinde yok.

Kasanız nedir? O da Rampage gibi kalitesiz ise ön USB portlarının kararsız olması normal.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

@sarahsoles dün Vatan'a gidip oradaki bir arkadaşa durumu anlattım, bu PSU'yu önerdi. Bütçem de çok fazla yoktu bunu almıştım.

@Recep Baltaş Kasa Vento, o da 6 yıllık bir ürün, kalitesi konusunda bir bilgim yok. O zaman öyle toplamışlar... Ama bu kasadan dolayı önceki sistemimde falan hiç bir zaman USB problemi yaşamadım, ek olarak şuanki sistemde ön USB portlarım boş, kullanmıyorum.

Eğer PSU'dan kaynaklı bir durum ise, bunun testini yapmamın imkanı var mı? Nasıl test edebilirim?
Bu arada Ryzen Master'ın ekran görüntüsünü de eklemek istiyorum.
383774

Sadece Firefox ve Discord çalışıyor şuan. Bu EDC neden devamlı %90 bandında seyrediyor anlayamıyorum.

Ekran kartınız nedir?

Bence öncelikle Ryzen Master uygulamasıyla çok oynaşmayın, overclock yapmaya çalışıyorsanız zaten belaya davetiye.

Bu program ile varsayılan ayarlara döndürme varsa döndürün ve silin derim.

--

Test kısmı için: Afterburner kurun ve ekran kartınızın güç limitini %50'ye çekin. Bu %25-30 performans kaybettirecektir.

Eğer ki donmalar, kilitlenmeler azalırsa bilin ki güç kaynağınız sistemi beslemekte yetersizdir.

--

Vatan maalesef Rampage, Gamepower, Xigmatek gibi markaların kalitesiz PSUlarını satmaya bayılır.

@Recep Baltaş Furmark deneyeceğim.

@sarahsoles Ekran kartım Nvidia GeForce GT630, işim müzik ile ilgili olduğu için ekran kartı yenilemedim, eski bir kart.

Ryzen Master ile oynaşmadım, ama stabil çalışması için Güç Planların'da Ryzen Balanced ayarının seçilmesi gerekiyormuş, o ayarda da bildiğiniz OC gibi çalışıyor. 3800lerde attığım ekran görüntüsü. Güç planı hariç herhangi bir değişiklik yapmadım, Master'ı sadece monitörlemek için kullanıyorum.

Afterburner ile test edeceğim.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

@sarahsoles dün Vatan'a gidip oradaki bir arkadaşa durumu anlattım, bu PSU'yu önerdi. Bütçem de çok fazla yoktu bunu almıştım.

@Recep Baltaş Kasa Vento, o da 6 yıllık bir ürün, kalitesi konusunda bir bilgim yok. O zaman öyle toplamışlar... Ama bu kasadan dolayı önceki sistemimde falan hiç bir zaman USB problemi yaşamadım, ek olarak şuanki sistemde ön USB portlarım boş, kullanmıyorum.

Eğer PSU'dan kaynaklı bir durum ise, bunun testini yapmamın imkanı var mı? Nasıl test edebilirim?
Bu arada Ryzen Master'ın ekran görüntüsünü de eklemek istiyorum.Eki Görüntüle 383774

Sadece Firefox ve Discord çalışıyor şuan. Bu EDC neden devamlı %90 bandında seyrediyor anlayamıyorum.

Bir öneri de benden gelsin. Eğer eski PSU'nuz duruyorsa bu tip bir dönüştürücü alın ve onunla deneyin. Eğer sorun PSU kaynaklıysa anlamış olursunuz hatta 600w yeter yani dönüştürücüyle takıp kullanınca sorun yoksa eskisini kullanır, yenisini satarsınız...

Ayrıca sistemde normal kullanımda takılmalar yaşıyorsanız bu PSU ile ilgili olmayabilir. Yük binmeden dahi kasacak kadar bir durum varsa, işin içerisinde sürücü sorunu veya işletim sistemi kaynaklı başka bir sorun olabilir.

Görev yöneticisinden performans kısmına bir bakın, anormallik görecek misiniz bakalım. Eğer herhangi bir kısımda anormal bir fazlalık varsa ona göre bir çözüm bulmak gerekli. Ben benzeri bir durumu Windows 10'da önceki sürümlerde yaşamıştım. CPU kullanımı sürekli zirvedeydi, temiz kurulum sonrasında bile CPU kullanımı düşse bile minicik bir işlemle zirveye dayanıyor, sistem inanılmaz kasıyor, takılıyor, donma yaşatıyordu...

O zaman bir ihtimal gidip Windows 7 kurmuştum çünkü işletim sistemi ihtimalini düşündüm, sorun çözülmüştü. Şu an Windows 10 LTSC son sürüm kullanıyorum o problem yok mesela...

Bunu şunun için yazdım, ciddi performans sorunlarında hemen donanımsal demektense işin yazılımsal kısmını da düşünün, kontrol edin, belli olmuyor. Belki bir sürücü atlamışsınızdır, belki de işletim sistemi kalıbında sorun vardır vs. vs. bu bakımdan en azından performans kısmından sistemdeki kullanım verilerini takip edin diyorum.

@mrandarkan cevabın için çok teşekkür ederim.

Eski PSU'm FSP460-60Hcn diye bir PSU. 460 ama..

Evet normal kullanımdayken yaşadım takılmaları. Ama işin garip kısmı görev yöneticisinde her şey günlük güneşlik. Hiç bir sorun görünmüyor. CPU, Bellek ve Disk kullanımları tamamen normal. Yazılımsal kısımda da ben de sizin dediklerinizi düşündüm ve Windows'un kendi sitesi üzerinden aldım kalıbı. Updatelerin hepsini yaptım, eksik driver var mı diye her şeyi tek tek manuel kontrol ettim.

Kağıt üzerinde bir sorun yaşamıyor gibiyim. PSU'dan da sorun olacağına inanmıyorum şuan pek çünkü GPU eski bir GPU.
Ryzen Master'da EDC %90 civarlarında seyrederken Görev Yöneticisindeki veriler böyle.
383779

Son düzenleme:
@mrandarkan cevabın için çok teşekkür ederim.

Eski PSU'm FSP460-60Hcn diye bir PSU. 460 ama..

Evet normal kullanımdayken yaşadım takılmaları. Ama işin garip kısmı görev yöneticisinde her şey günlük güneşlik. Hiç bir sorun görünmüyor. CPU, Bellek ve Disk kullanımları tamamen normal. Yazılımsal kısımda da ben de sizin dediklerinizi düşündüm ve Windows'un kendi sitesi üzerinden aldım kalıbı. Updatelerin hepsini yaptım, eksik driver var mı diye her şeyi tek tek manuel kontrol ettim.

Kağıt üzerinde bir sorun yaşamıyor gibiyim. PSU'dan da sorun olacağına inanmıyorum şuan pek çünkü GPU eski bir GPU.

O zaman size bir diğer öneriyle geleyim. Madem ki performans kısmında hiçbir zorlanma yok, tüm veriler normal, yük dahi yokken takılıyor.

Linux sistemleri biliyorsunuz ya. Onların USB belleğe direkt tak çalıştır şeklinde kurulumu mevcuttur. Ubuntu indirin bir tane, rehberleri çok var zaten görürsünüz USB belleğe yazdırın. Sonrasında o USB'den BOOT edin, karşınıza UBUNTU ekranı gelecek :) Kurulum yapmayacağınızdan kur kısmını çarpıdan kapatın, sisteminizi internete bağlayıp biraz takılın, kullanın bakalım UBUNTU üzerinde de takılma yapacak mı?

Eğer iş sistemsel bir şeyse UBUNTU üzerinde sıfır sıkıntıyla kullanırsınız. Ama yine aynı donmalar olursa o zaman kesinlikle işin donanım boyutuna bakarız.

Ayrıca 450w sizin sistem yükünü yine kaldırır hocam. Dönüştürücüyü alıp deneyin derim. Eski PSU sorunsuz çalışıyorsa, dönüştürücüyle devam da edebilirsiniz :D Ekran kartınız eski olduğundan rahat kurtarıyor :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı